Naga MarketsRok 2017 bez wątpienia należał do kryptowalut. Te nieznane jeszcze do niedawna szerszemu gronu odbiorców pieniądze zyskały ogromny rozgłos i popularność. Temat, który jeszcze do niedawna uznać moglibyśmy za niszowy nagle, niemal z dnia na dzień stał się bardzo medialny. O Bitcoinie mówiono już chyba wszędzie: począwszy od mediów branżowych, przez serwisy informacyjne a na telewizji śniadaniowej skończywszy. Jednym z głównych czynników tak sporego zainteresowania cyfrowym złotem bez wątpienia był dynamiczny wzrost jego wartości. Przypomnijmy, że Bitcoin, który jeszcze na początku ubiegłego roku wyceniany był poniżej 1 tys. USD, w drugiej połowie grudnia kosztował już niemal 20 tys. USD. Nie należy jednak zapominać o technologii Blockchain, która stoi za fenomenem walut cyfrowych. Chcąc nieco dokładniej zrozumieć tą tematykę, rozmawiamy dziś z Jakubem Bartoszkiem, Wiceprezesem Pracowni Nowych Technologii oraz CEO Polskiego Instytutu Kryptowalut.

Witaj Jakub, chociaż w polskiej społeczności rynku kryptowalutowego jesteś doskonale znany, to czy mógłbyś po krótce przybliżyć swoją sylwetkę naszym Czytelnikom?

Te artykuły również Cię zainteresują
Polska społeczność rynku kryptowalut kojarzy mnie głównie z dzielenia się swoją wiedzą na temat technologii, budowania infrastruktury i optymalizacji działań w branży. Jako założyciel Polskiego Instytutu Kryptowalut w ciągu pół roku zbudowałem jedną z największych firm w Polsce oferujących rozwiązania sprzętowe do miningu. Odkąd dołączyłem do zespołu Pracowni Nowych Technologii biorę również czynny udział w tworzeniu jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z technologią blockchain w Polsce (a wszystko wskazuje na to, że nawet na świecie), a osobiście odpowiadam w PNT za budowę  i sprawowanie nadzoru nad działaniami związanymi z data center, realizując aktualnie dwa innowacyjne projekty.

31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. Okazuje się więc, że to stosunkowo młody temat i prawdopodobnie w czasach kiedy chodziłeś jeszcze do szkoły nie planowałeś, że zawodowo będziesz zajmował się rozwojem technologii Blockchain. Czy pamiętasz swoją pierwszą styczność z rynkiem kryptowalut? Jak wyglądały Twoje początki? (od razu wiedziałeś, że zajmiesz się tym zawodowo czy decyzja o tym dojrzewała w Tobie przez dłuższy czas?)

W czasach studenckich szukałem alternatywnych źródeł uzyskania dodatkowego przychodu. Zacząłem szerzej interesować się tą tematyką, natomiast dane na jakie trafiałem nie były do końca satysfakcjonujące pod względem finansowym i nie dostrzegłem jeszcze wtedy potencjału kryptowalut. Zmieniło się to w momencie, gdy zaczęły docierać do mnie pierwsze informacje o komputerach wykorzystujących moc obliczeniową kart graficznych, służących do produkowania nowego rodzaju pieniądza. Zamówiłem pierwsze koparki. Efekty ich pracy były na tyle fascynujące, iż nie mogłem wyjść z podziwu względem całego systemu i testowanej technologii. Fascynacja przerodziła się w dostrzeżenie potencjału tej gałęzi rynku, potrzebę rozwoju specjalizacji i ostatecznie w biznes.

Czy mógłbyś powiedzieć co sprawiło, że zainteresowałeś się tematyką kryptowalut? Jaki był i jest Twój cel?

Przez pierwsze pół roku moim celem było wyspecjalizowanie się  w budowaniu najlepszego sprzętu do wydobywania kryptowalut dla polskich minerów i profesjonalizacja w tym zakresie jako pewnego rodzaju sposób na życie i główne źródło utrzymania. Kiedy osiągnąłem satysfakcjonujący poziom w tym obszarze, zacząłem wnikać w Blockchain. Jestem przekonany, że jest to technologia, która zmieni naszą przyszłość, dlatego moim celem jest maksymalne wsparcie rozwoju rynku w oparciu o właśnie ten system transakcyjny.

Jak wspomniałem już we wstępie, jesteś Wiceprezesem Pracowni Nowych Technologii oraz CEO Polskiego Instytutu Kryptowalut. Czy mógłbyś przybliżyć nam zarys prowadzonych przez Ciebie działalności?

invest

Zakładając Polski Instytut Kryptowalut nastawiałem się na sprzedaż urządzeń miningowych. Na ten moment nie chcę, aby PIK był kojarzony z jedną osobą. Chcę, aby było to medium informacyjne do budowania świadomej społeczności z branży kryptowalut. Zamierzamy wprowadzić Certyfikaty Polskiego Instytutu Kryptowalut w formie abonamentu dla firm. Miałoby to działać na zasadzie zbierania przez nas opinii na temat konkretnych firm wśród społeczności, sprawdzanie ich historii, wiarygodności i wstawianie ich na stronę PIKu w formie reklamy. Pieniądze z abonamentu trafiałyby w 100% na cele charytatywne. Dzięki temu pomagalibyśmy potrzebującym, a przy okazji ocieplalibyśmy wizerunek świata krypto.

W Pracowni Nowych Technologii jestem odpowiedzialny za budowę infrastruktury w jednej z największych kopalni kryptowalut w Polsce oraz realizację projektu Kontenerowego Centrum Obliczeniowego, który ma za zadanie zwiększyć rentowność Odnawialnych Źródeł Energii, a tym samym uchronić ich właścicieli przed bankructwem. Nadzoruję również pracę Działu Research and Development, gdzie eksperci prowadzą badania nad optymalizacją i wykorzystaniem cieczy w procesie chłodzenia modułów obliczeniowych. Stawiamy na prężny rozwój i zrewolucjonizowanie rynku ofertą autorskich rozwiązań zarówno w obszarze kryptowalut jak i blockchain.

Wiele mówi się ostatnio o tym, że przez wzgląd na obecną trudność wydobycia kopanie kryptowalut jest już nieopłacalne. Czy faktycznie koszty utrzymania koparek zaczynają przekraczać potencjalne zyski?

Zawsze, gdy ktoś mnie pyta czy kopanie jest jeszcze opłacalne odpowiadam, że wszystko zależy od ceny prądu. Cena prądu to (nie wliczając zakupu urządzeń) 95% kosztów operacyjnych. Komuś, kto przykładowo płaci za prąd 0,62 zł netto  /1 kWh, szybciej spadnie rentowność wydobycia niż temu, kto płaci 0,27 zł netto / 1 kWh. Wiadomo, że trudność najczęściej rośnie, więc im wyższy kurs danej kryptowaluty, tym większe zyski. Uważam, że cena jest skorelowana z trudnością wydobycia i odwrotnie. W przypadku kopalni kryptowalut PNT poziom rentowności jest bardzo wysoki. Nie zdarzył się do tej pory ani jeden miesiąc, aby rentowność spadła poniżej minimalnego poziomu, ani nawet się do niego zbliżyła.

Na początku 2017 roku dominacja BTC stanowiła niemal 88%. Dziś to niespełna 36% Czy Twoim zdaniem Bitcoin utrzyma się na pozycji lidera i pozostanie największą i najpopularniejszą spośród walut cyfrowych i czy porównywanie go do altcoinów ma jakikolwiek sens? Przecież każdy z tych projektów służy czemuś innemu.

Uważam, że Bitcoin straci dominację na rzecz Ethereum pod względem kapitalizacji (przynajmniej na chwilę). Uważam również, że Bitcoin będzie cały czas najdroższą kryptowalutą.

Za nami już kilka podziałów sieci Bitcoina, tak zwanych forków. Szczególnie dużo odbyło się ich w grudniu 2017 roku. Czy sądzisz, że taka dywersyfikacja kryptowalut jest czymś pozytywnym czy może jednak zaszkodzić rynkowi? 

Sądzę, że może to zaszkodzić rynkowi. Ludzie nie rozumieją do końca czym jest fork. Myślą, że da się sklonować Bitcoina. Technologicznie tak (i przy okazji ulepszyć), ale ideologicznie nie. Jestem zdania, że nazwa powinna zostać zastrzeżona i powinien być etyczny zakaz używania słowa Bitcoin w nazwach nowych kryptowalut, gdyż takie działania mogą wprowadzać w błąd osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z rynkiem kryptowalut.

Rosnąca popularność kryptowalut pośród inwestorów powoduje, że rynkiem tym zaczynają się interesować także ciała regulujące. Czy uważasz, że regulacja kryptowalut jest potrzebna lub, co ważniejsze, w ogóle możliwa? 

Myślę, że regulacja kryptowalut jest bardzo potrzebna. Przede wszystkim rozliczanie transakcji coin to coin, coin to FIAT, oraz oVATowanie miningu. Postrzegam, że uregulowanie rynku kryptowalut jest na pewno niezbędne na poziomie giełd i kantorów. Nie odczuwam natomiast potrzeby wprowadzania regulacji w innych segmentach tego rynku. Jednakże nie podoba mi się pośpiech jaki można zaobserwować wśród regulatorów na całym świecie. Obawiam się, że z powodu niskiego poziomu zrozumienia technologii, pośpiech może działać na niekorzyść rozwoju rynku w tym obszarze.

Mimo, że z różnych stron świata napływają do nas informacje o próbach uregulowania rynku kryptowalut, to jednocześnie sporo mówi się też o funkcjonalności technologii blockchain i jej możliwym wpływie w rozwój wielu sektorów gospodarki (nie tylko finansowych). Czy Twoim zdaniem ta technologia może znaleźć jednak swoje zastosowanie bez jednoczesnego wykorzystania kryptowalut? 

Nie wyobrażam sobie momentu, w którym wszystkie kryptowaluty miałyby nagle zniknąć. Zakładając jednak hipotetycznie taką sytuację , to w dalszym ciągu pozostaje technologia blockchain, jako nowy system transakcyjny i księgowy, który znajdzie swoje zastosowanie w różnych obszarach rynku i wesprze gospodarkę nie tylko w połączeniu z kryptowalutami. To jest rewolucja, która dzieje się na naszych oczach i przy naszym udziale.

Bardzo Ci dziękuję za miłą i ciekawą rozmowę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNial Fuller’s Price Action – Tygodniowe spojrzenie na rynki 19 – 23 lutego
Następny artykułZłoto znów na wzrostowym kursie. Otoczenie sprzyja metalom szlachetnym
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here