Naga Markets

Indeks Strachu i Chciwości Bitcoina (BTC) osiągnął w weekend wynik 52, co oznacza, że po raz pierwszy od trzech kwartałów znalazł się na poziomie neutralnym. Popularny wskaźnik „Fear and Greed” przeniósł się na neutralne terytorium w miniony weekend po kilku długich miesiącach strachu. Kurs BTC/USD nieznacznie wzrasta w poniedziałek w okolice 21 000 USD

Bitcoin (BTC) opuścił strefę strachu, choć tylko na chwilę

15 stycznia indeks Fear and Greed osiągnął neutralny poziom 52, najwyższy od 5 kwietnia 2022 r. Ruch ten następuje po 24% wzroście Bitcoina (BTC) w ciągu ostatnich siedmiu dni. Narzędzie do śledzenia nastrojów rynkowych w czerwcu 2022 r. osiągnęło wieloletnie minimum wynoszące 9. Od tego czasu oscylował między 20, a 30 w zakresie „ekstremalny strach”. Co więcej w połowie 2022 roku zarejestrował swoją najdłuższą w historii passę skrajnego strachu.

Indeks strachu i chciwości wykorzystuje „ruchy i nastroje z różnych źródeł”, w tym aktualną zmienność, dynamikę i wolumen rynku, dane z mediów społecznościowych i trendy Google. Dane z tych źródeł są następnie wykorzystywane do stworzenia określonej liczby podsumowującej emocjonalny krajobraz dotyczący rynku BTC i kryptowalut.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Bossa
Advertisement

Obejmuje pięć kategorii, od skrajnego strachu po skrajną chciwość, której nie widziano od października 2021 r. W chwili pisania tego tekstu indeks spadł z powrotem do 45, co stawia go z powrotem w kategorii „strachu”, co sugeruje, że zaufanie jeszcze nie powróciło na trwałe.

Tymczasem BTC odnotował drugą najdłuższą passę wzrostów w historii, z 12-dniowym okresem w tym miesiącu. Aktywo zyskały 27% od początku tego roku, niwelując większość strat po krachu, który nastąpił po upadku FTX na początku listopada 2022 r.

Ogromny wzrost spowodował duży ruch wskaźników technicznych, takich jak RSI (indeks siły względnej), który osiągnął najwyższy poziom od czterech lat na interwale dziennych. Wysokie wartości RSI mogą sugerować, że aktywa są wykupione i może nadejść korekta.

Kilku analityków określiło ostatni ruch jako pułapkę na byki, ale solidne tygodniowe zamknięcie skłoniło niektórych do przekonania, że dynamika będzie kontynuowana.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Według uśrednionych danych w ciągu ostatnich 7 dni kurs Bitcoina wzrósł o ponad 20%. Po wielu tygodniach handlu w okolicy 16 tys. dol. kryptowaluta ta wspięła się powyżej poziomu 21 tys. dol. za monetę. Zdaniem niektórych obserwatorów rynku może być to jedna z największych pułapek na byki w historii BTC.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKiyosaki ostrzega po raz kolejny! “Kupuj Bitcoiny, złoto i srebro. Wysoka inflacja będzie trwała”
Następny artykułZbyt wcześnie aby wygasić wzrostowy rajd złota, uważają ekonomiści TD Securities
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.