Naga MarketsbitcoinW ekskluzywnym wywiadzie dla Cointelegraph, dyrektor generalny Blockstream Adam Back stwierdził, że w jego oczach nic nie jest większe niż bitcoin, nawet stablecoiny lub inne cyfrowe monety emitowane przez banki centralne.

Adam Back wynalazł lata temu proof of work i był jedną z pierwszych osób, które pracowały nad bitcoinem (BTC). Ponadto był obecny w tym roku na spotkaniach G20 w Japonii, gdzie mówił o pozytywnym zastosowaniu blockchaina. 

Bitcoin: wolny pieniądz

Back uważa, że sama technologia blockchain rewolucjonizuje świat finansów “oddzielając pieniądze od państwa”.

“Myślę, że chociaż możliwe i użyteczne w niektórych przypadkach, takich jak handel kryptowalutami, jest posiadanie stablecoinów, ale z natury rzeczy są one gorsze niż BTC, ponieważ wiąże się z nimi ryzyko powiernicze (…)”.

W odniesieniu do proponowanej przez Facebooka waluty Libra, Back zwrócił uwagę, że nie będzie ona miała nic wspólnego z kryptowalutami i jest po prostu kolejną „nowoczesną aplikacją bankową”.

“(…) nie będzie to zdecentralizowana kryptowaluta, a raczej konkurencyjne konsorcjum biznesowe dla Venmo, PayPal i QQ Pay, tylko z interfejsem użytkownika, który wygląda jak portfel kryptograficzny. Jeśli chodzi o uprawnienia, rejestrację, zamrożenie konta lub odsetki finansowe dla operatorów, (…) jest to kolejna aplikacja do bankowości internetowej o bardziej nowoczesnym charakterze”

– dodał.

Blockchain – dlaczego jest potrzebny światu

Back wypowiedział się też na temat idei blockchaina. Określił jednak, kiedy łańcuchy bloków są wartościowe i mają sens:

“Myślę, że łańcuchy bloków zapewniają większą wartość, jeśli są publicznie kontrolowane, w przeciwnym razie, użytkownicy końcowi nie będą właściwie w stanie odróżnić organizacji używającej baz danych zza firewallów od organizacji korzystającej z łańcuchów bloków.”

Media jakiś czas temu pisały też o tym, że Back mocno podkreśla publicznie zalety technologii Lightning Network, które dot. szybszego potwierdzania transakcji w sieci BTC i zmniejszania ryzyka podwójnego wydatkowania.

Zdanie Backa dot. rynku kryptowalut i BTC wpisuje się w ogólną dyskusje w tej przestrzeni. Nadal nie jest jasne, czy bitcoina zachowa prymat na rynku, czy też zastąpi go inna cyfrowa waluta.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here