Naga MarketsRosjaKryptowaluty są w Rosji bardziej popularne niż złoto. Przynajmniej takie wnioski płyną z raportu World Gold Council, głównej organizacji zajmującej się rozwojem rynku złota u naszych wschodnich sąsiadów.

  • Bitcoin pokonał złoto w rankingu popularnych inwestycji w Rosji.
  • Raport wykazał jednak, że Rosjanie nadal inwestują jednak mocniej m.in. w waluty obce.

Bitcoin vs. złoto

Organizacja opublikowała raport 20 października. Dot. on sprzedaży detalicznej złota w Rosji. Według dokumentu kryptowaluty są obecnie piątym najpopularniejszym narzędziem inwestycyjnym w Rosji. Inwestorów mocniej interesują tylko konta oszczędnościowe, waluty obce, ubezpieczenia nieruchomości i na życie. W kryptowaluty inwestuje jednak aż 17 proc., zaś w złoto 16 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: The World Gold Council

Raport powstał na podstawie 2023 ankiet przeprowadzonych z inwestorami z miast z całego obszaru kraju. Respondenci zostali określeni jako „aktywni inwestorzy” – czyli ci, którzy dokonali co najmniej jednej inwestycji w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie.

Według raportu kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC), pozostają w Rosji bardzo popularnymi aktywami, a ich rynki korzystają z pewnością z tego, że są dostępne bez względu na granice i ograniczenia w sieci.

Autorzy raportu dodali, że “rozwój kryptowalut pokazuje, że wśród inwestorów detalicznych istnieje chęć wyboru. Wraz z kształtowaniem się rosyjskiego rynku inwestycyjnego pojawią się możliwości dla różnych produktów inwestycyjnych i złoto będzie musiało na to zareagować”.

Rosja a kryptowaluty

Według raportu Chainalysis z września 2020 r. Rosja jest obecnie drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem tempa adopcji kryptowalut. Liderem tego rankingu jest zaś Ukraina.

Co ciekawe, pewien przełom widać też w kwestii sympatii polityków do cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). Jak już wiemy, Rosja ma zacząć prace dot. cyfrowego rubla w 2021 r., gdy w życie wejdą stosowne przepisy prawne. W testach wezmą udział także lokalne banki. Jak na razie chęć zgłosiło pięć instytucji z tego rynku.

Możliwe, że to ostatnie jest następstwem zaawansowanych testów, jakie przeprowadza się w Chinach. Są szanse, że cyfrowy juan zostanie oficjalnie wyemitowany w 2021 r.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here