Naga MarketsMoneta Bitcoin stojąca na stoleCzy Bitcoin może stać się nową, bezpieczną przystanią rynków finansowych? A może w przyszłości przejmie rolę złota jako głównego nośnika wartości? Zdaniem Tomasza Piwońskiego z funduszu Solution One, tak odważne prognozy są zbyt daleko idące, jednak BTC z pewnością ma potencjał, aby stać się ciekawą alternatywą dla cennego kruszcu.


Bitcoin zaliczany do aktywów bezpiecznych przystani?

„W momencie wzmożonej awersji do ryzyka na rynkach i wyraźnego risk-offu, gdzie aktywa odpływają w stronę bezpiecznych aktywów rośnie złoto, rośnie japoński jen i rośnie frank szwajcarski uważane za tradycyjne bezpieczne przystanie, ale również i Bitcoin” – zauważa Piwoński na antenie Comparic24.tv.

Sympatycy rynku kryptowalut bardzo często korzystają z porównania BTC do złota. Popularny krypto-bloger, Lou Kerner, znany ze swojego optymizmu w stosunku do wirtualnych walut, w ostatnim wywiadzie dla Bloomberga postanowił pójść krok dalej i stwierdził, iż Bitcoin jest lepszym zasobem wartości niż złoto, a jego wartość przekroczy 100 tys. USD w przeciągu najbliższych lat.

W skali ostatniego roku zwrot z inwestycji w złoto oraz w Bitcoina są zbliżone i wynoszą około 80%. Źródło: Stooq.pl
W skali ostatniego roku zwrot z inwestycji w złoto oraz w Bitcoina są zbliżone i wynoszą około 80%. Źródło: Stooq.pl

Zainteresowanie inwestowaniem w Bitcoiny w zamiast tradycyjne złoto widoczne jest głównie w pokoleniu millenialsów, czyli osób urodzonych pomiędzy 1987 i 2000 rokiem. Nate Geraci, prezes ETF Store i niezależny doradca inwestycyjny przyznał w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że znaczna część jego klientów wręcz domaga się trzymania Bitcoinów w swoich portfelach, 90% z nich woli kryptowaluty od złota.

Z kolei Dan McArdle, współzałożyciel firmy analitycznej Messari, powiedział, że najstarsza kryptowaluta może skopiować zachowanie na wykresie głównego metalu szlachetnego w nadchodzących latach. Jego zdaniem wykres może powtórzyć dynamiczne ruchy, które złoto realizowało dekadę temu (wzrosty), w momencie gdy na barki dolara amerykańskiego spadnie kolejny kryzys.

W opozycji do powyższych stwierdzeń stoi Światowa Rada Złota (WGC), która w lutym wydała oświadczenie, że ani Bitcoin, ani żadna inna kryptowaluta nie zastąpi fizycznego kruszcu. – Zachowanie ceny Bitcoina do niedawna była niezwykłe, ale jego funkcja jako formy inwestycji wydaje się zupełnie inna niż złoto. Kryptowaluty muszą zostać przetestowane na wielu rynkach, zanim poznamy ich prawdziwe zastosowanie – stwierdzono w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here