Naga MarketsBitcoin sprzedawany przez krótkoterminowych traderów. Zajmują krótkie pozycje na BTCWysoka zmienność rynku bitcoin czyni go magnesem dla traderów, którzy są w stanie spieniężyć wahania cen w obu kierunkach, zauważa platforma analityczna on-chain Glassnode w swoim najnowszym raporcie tygodniowe. Jednocześnie, silne fundamentalne właściwości BTC sprawiają, że jest pożądanym aktywem przechowywania wartości dla długoterminowych inwestorów. Podczas wstrząsów i konsolidacji struktury rynku, można uzyskać wgląd w równowagę podaży i popytu oraz stopień akumulacji przez krótko- i długoterminowych posiadaczy, obserwując zmiany w opłacalnej podaży podczas huśtawek cenowych.

Bitcoin sprzedawany przez krótkoterminowych HODL-erów

Cena wzrosła dwukrotnie w tym tygodniu, po raz pierwszy po tym jak Salwador przegłosował ustawę o prawnym środku płatniczym, a następnie ponownie w niedzielę po południu. Podczas obu tych wahań, wartość utrzymywana w zyskownych UTXO (niewydane dane wyjściowe transakcji) skoczyła o około 1,5 mln BTC. Pomiędzy obiema tymi huśtawkami, od tygodniowego minimum 31,7 tys. dol. do niedzielnego maksimum 39,2 tys. dol. w sumie 1985 mln BTC powróciło do niezrealizowanego zysku.– Podczas gdy niektóre z tych monet są prawdopodobnie zakupione w styczniu (podobny zakres cenowy) i pozostają niewydane, możemy oszacować, że co najmniej 1985 mln BTC (10,5% podaży) posiada bazę kosztową on-chain pomiędzy 31,7-39,2 tys. dol. – komentuje Glassnode.

Łączna podaż bitcoina znajdująca się w zysku wzrosła do najwyższych poziomów od końca maja. Źródło: Glassnode

Glassnode twierdzi, że ta nowa zyskowna podaż znajduje się w posiadaniu trzech różnych grup inwestorów:

  • HODL-erzy, którzy zakupili monety na początku stycznia 2021 roku i nie wydali ich. Monety te są obecnie w fazie dojrzewania po przekroczeniu 155-dniowego progu LTH oznaczającego HODL-erów długoterminowych
  • Nowi HODL-erzy, którzy kupują dołki w obecnym zakresie i prawdopodobnie utrzymają się przez cały czas trwania zmienności (na razie trudne do wyodrębnienia w danych).
  • Traderzy i posiadacze krótkoterminowi (STH), którzy handlują wahaniami cen i są bardziej skłonni do upłynniania po osiągnięciu ceny docelowej lub w przypadku wahań spadkowych. Są oni również bardziej skłonni do korzystania z rynków instrumentów pochodnych i dźwigni finansowej.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Inwestorzy realizujący zyski i zajmujący krótkie pozycje

Traderzy krótkoterminowi, którzy są najbardziej skłonni do generowania presji sprzedażowej realizują zyski i zajmują obecnie pozycje po krótkiej stronie rynku, twierdzi Glassnode.

Poniższy wykres pokazuje wielkość podaży STH utrzymywanej w zysku (zielony) oraz STH-SOPR (Spent Output Profit Ratio) jako wskaźnik stopnia realizacji zysków (różowy). Istnieją dwie kluczowe obserwacje:

– Po każdym skoku podaży STH z zyskiem w trakcie rajdów cenowych (zielony 1, 2, 3, 4), STH-SOPR gwałtownie wzrasta i wkrótce potem utrzymuje się na podwyższonym poziomie (różowy 1, 2, 3, 4). Wskazuje to, że pewna część tej grupy prawdopodobnie realizuje zyski z transakcji swingowych lub jest wstrząśnięta zmiennością cen w ciągu dnia.

Podczas wzrostu cen po głosowaniu w Salwadorze, około 737 tys. BTC należących do STH powróciło do zysku (co stanowi około 37% z 1985 mln z ostatniego wykresu). W związku z tym możemy oszacować, że około 63% monet o podstawie kosztowej w tym przedziale cenowym to w rzeczywistości monety należące do LTH zakupione w styczniu 2021, a 37% to monety niedawno zgromadzone – analizuje Glassnode.

Podaż w zysku trzymana przez HODL-erów krótkoterminowych vs STH-SOPR. Źródło: Glassnode

Pozostając przy analizie traderów krótkoterminowych, możemy zauważyć, że zainteresowanie kontraktami terminowymi wzrasta, aczkolwiek powoli, zwłaszcza w porównaniu do I kw. 2021. Całkowite zainteresowanie wahało się między 10-12 mld dol. przez ostatni miesiąc i pozostaje na poziomie około 8 mld dol. (40%) od poprzedniego szczytu z połowy maja.

Stabilna wartość kontraktów terminowych na BTC. Źródło: Glassnode

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones wykres | waluta euro | oncoarendi notowania | kurs usd | comarch kurs | pkn orlen akcję | cd red notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here