Naga MarketsBitcoin spadnie razem z S&P 500? Historia pokazuje niepokojącą korelację BTCBitcoin spadł w poniedziałek na najniższe poziomy od półtora miesiąca, przesuwając się w tandemie z wrażliwymi na ryzyko rynkami akcjami oraz innymi zależnymi od dolara aktywami, takimi jak metale przemysłowe, ropa naftowa i waluty zależne od surowców.

S&P 500 oraz bitcoin w spadkowej korelacji. BTC i SPX pokrywają się dołkami

Szeroka awersja do ryzyka może się dopiero zacząć, ponieważ kontrakty terminowe powiązane z indeksem S&P 500 przełamały 50-dniową średnią kroczącą, czyli obszar zainteresowania kupujących. Kontrakty terminowe są notowane we wtorek ze stratą niemal 1% na wysokości poziomu 4421 pkt., poniżej wsparcia 50-dniowej średniej kroczącej, które stało się obecnie oporem.Poprzednie przełamanie średniej, które miało miejsce 4 marca, uwięziło sprzedających po złej stronie rynku. Od tego czasu, ten szeroko śledzony poziom konsekwentnie odwracał spadki cen, służąc jako punkt wejścia dla tzw. kupujących spadki.

Oznacza to, że jego trwalsze pokonanie i zejście ceny poniżej może być zwiastunem głębszego spadku bitcoina i innych ryzykownych aktywów. A ból może się nasilić, ponieważ ryzyka makroekonomiczne są coraz większe.

Bitcoin spadnie razem z S&P 500? Historia pokazuje niepokojącą korelację BTC
Kontrakty terminowe na S&P 500 naruszają 50-dniową EMA

– Bitcoin, spadając o prawie 10%, cierpi z powodu szerszego pesymizmu rynkowego podsycanego przez doniesienia o kryzysie zadłużenia w chińskiej Evergrande Group. Jesteśmy również świadkami, jak negatywny nastrój przenika na rynki amerykańskie i europejskie, a złoto wydaje się radzić sobie marginalnie dobrze wraz z indeksem dolara – powiedział Hunain Naseer, starszy analityk OKEx Insights.

W przeciwieństwie do rozpowszechnionej narracji, że bitcoin jest bezpieczną przystanią podobną do złota, kryptowaluta zachowuje się całkiem podobnie do aktywów ryzyka. „Prawie każda korekta bitcoina w 2021 roku skorelowana była z korektą S&P 500 o -2% lub więcej” – zatweetował Charles Edwards, założyciel Capriole Investments.

Jak widać na załączonym przez niego wykresie (oraz podobnym wykresie poniżej), lokalne dołki indeksu S&P 500 pokrywały się z lokalnymi dołkami na wykresie bitcoina. Komentujący wpis zauważali, że przez rosnącą adopcję instytucjonalną BTC stał się kolejną machiną inwestycyjną, która jest bezpośrednio powiązana z ruchami na głównych rynkach, a korelacja z czasem będzie się jedynie zwiększać.

Bitcoin spadnie razem z S&P 500? Historia pokazuje niepokojącą korelację BTC
Bitcoin (wykres słupkowy) vs S&P 500 (wykres świecowy) oraz pokrywanie się lokalnych dołków

S&P 500 cofnął się o ponad 4% z ostatniego maksimum na poziomie 4540 pkt.. Analitycy bankowości inwestycyjnej Morgan Stanley przewidują jeszcze głębszą korektę.

– Typowy „pożar” w połowie cyklu doprowadziłby do skromnej i zdrowej 10% korekty na S&P 500. Jednak scenariusz „zamarzania” zaczyna wyglądać bardziej prawdopodobnie i może skutkować bardziej destrukcyjnym wynikiem – tj. korektą o ponad 20% – stwierdził zespół badawczy Morgan Stanley w nocie U.S. Equity Strategy opublikowanej w poniedziałek.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Rynki zależne od środowego podsumowania posiedzenia Fed

Rynek może odbić się od dna, przywracając apetyt na ryzyko, jeśli Rezerwa Federalna (Fed) przeforsuje plany zmniejszenia skali stymulacji do 2022 roku.

Kilku przedstawicieli Fed mówiło ostatnio, że chcieliby rozpocząć ograniczanie stymulacji przed końcem tego roku. Niektórzy obserwatorzy obawiają się, że środowe oświadczenie Komitetu Otwartych Rynków (FOMC) może zapowiadać, że Fed zacznie zmniejszać skalę stymulacji w październiku lub listopadzie.

– FOMC z 22 września prawdopodobnie zasygnalizuje decyzję o taperingu na następnym posiedzeniu, podając niewiele szczegółów. Kropki prawdopodobnie zasygnalizują jedną podwyżkę w 2022 r. i dwie dodatkowe podwyżki w 2023 i 2024 r. Skala ryzyka jest raczej dla większej niż mniejszej liczby podwyżek; dodatkowy jastrzębi przechył nie jest w pełni wyceniony, naszym zdaniem – zauważają analitycy Morgan Stanley, według efxnews.com.

Wspomniane kropki (z angielskiego Dot plot) to graficzna reprezentacja prognoz każdego z urzędników Fed dla kluczowej krótkoterminowej stopy procentowej banku centralnego, która obecnie znajduje się na rekordowo niskim poziomie 0-0,25%.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułZłoty nadal słaby na szerokim rynku, dzisiaj zyskują waluty rynków wschodzących
Następny artykułHolo4Med w drodze crowdfundingu udziałowego pozyskał swój pierwszy milion
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. W końcu ktoś zauważył tą oczywistą oczywistość. Dlatego mówie zapomnijcie o btc po 100k w tym roku. Sp500 doszedl do poziomu zzb 1:1 z korekta marca 2020. A to oznacza koniec wzrostow. Bitek niestety bedzie panikowal razem z indexem. Retest 30 k $ jest mocno prawdopodobny. A jak peknie to panika i retest 20k. Wszyscy czekaja na ekonomiczny reset jak w 2008 i pekniecia baniek na wszystkim, giełda, nieruchomości, krypto. Kto nieskeshowal na górce ten trąba i niech szykuje antydepresanty i pieluchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here