Naga MarketsBitcoin spadł nawet poniżej 10 tys. dol. Jakie są przyczyny korekty?Cena Bitcoina jeszcze we wtorek ponownie wybiła się powyżej 12 tys. dol., jednak nagła zniżka w środę i czwartek sprowadziła kurs nawet poniżej 10 tys. dol., czyli poziomów osiąganych jeszcze pod koniec lipca. Choć w piątek cena odbiła w okolice 10,4 tys. dol., to w sobotę na ten moment nie mamy do czynienia z powrotem na wyższe poziomy, ale z nieznacznym spadkiem. Za załamaniem kursu BTC/USD stoi wiele czynników, m.in. słabnący dolar, realizacja zysków czy presja podażowa ze strony kopaczy.

  • Cena Bitcoina od wtorkowego szczytu notowań spadła już aż o 14%
  • Bitcoin o dołka w marcu wywołanego pandemią jest nadal o ponad 160% wyżej
  • Spadek Bitcoina może mieć związek z sentymentami wywołanymi zniżkami na Nasdaqu i S&P 500

Kurs BTC/USD odbił się od wsparcia na 10 tys. dol.

BTC w tym tygodniu zaliczył spory spadek, który spowodował załamanie kursu najpopularniejszej kryptowaluty aż o niemal 14% z wtorkowych lokalnych szczytów na 12067 dol. do obecnych sobotnich okolic 10400 dol. Tylko środowa sesja przyniosła osunięcie kursu BTC o 4,47%, a czwartkowa aż o 10,85%.

Bitcoin spadł nawet poniżej 10 tys. dol. Jakie są przyczyny korekty?
Notowania BTC/USD na Bitfinex. Źródło: tradingview.com

Za spadki odpowiada szereg czynników. Przede wszystkim, w tym tygodniu USD zaliczył nagłą zwyżkę, co widać po notowaniach indeksu dolara. Mierzy on zachowanie amerykańskiego dolara względem koszyka kilku najpopularniejszych światowych walut.

Od wtorkowych minimów do kończącej ten tydzień ceny zamknięcia w piątek indeks dolara wzrósł o 1,33%. Oznacza to sporą aprecjację dolara, co daje byczy sygnał prawdopodobnego końca kilkumiesięcznej zniżki amerykańskiej waluty, która od marcowych szczytów obniżyła notowania o około 10%.

Zobacz również: Bitcoin i Litecoin jako forma płatności na platformie PornHub

Bitcoin: inwestorzy zrealizowali zyski?

Znaczenie miała także zapewne realizacja zysków przez inwestorów, którzy chcieli skorzystać ze wzrostu ceny. Widać to po wolumenie transakcji w czwartek, który na Bitfinex wzrósł niemal 3-krotnie względem przeciętnie obserwowanego. Przebicie wsparcia w okolicach 11333 dol. i później 11 tys. dol. wywołało falę wyprzedaży, która zatrzymała się dopiero na 10 tys. dol.

Jak twierdzi firma analityczna CryptoQuant, mieliśmy w ostatnich dniach do czynienia z napływem bardzo dużej ilości BTC do giełd kryptowalut. Dane wskazują, że kopacze przygotowywali się do sprzedaży Bitcoina, co wywarło presję na rynek.

Kopacze regularnie przesyłają pewną ilość BTC do giełd kryptowalut, więc już posiadają spore zasoby zgromadzone na giełdach. Kiedy tylko postanowią sprzedać wykopane krypto, powodują względnie duże transfery BTC do innych portfeli, z których część trafia na giełdy – zaznaczył Ki Young-Ju, CEO CryptoQuant.

Ważne jest, że kurs BTC/USD odbił się o kluczowego wsparcia w okolicach 10 tys. dol., co powstrzymało dalsze spadki. Kluczowy opór znajduje się obecnie w okolicach 11 tys. dol., jednak w przypadku realizacji wzrostowego scenariusza, kurs może przez pewien czas zatrzymać się w okolicach 10,5 tys. dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here