Naga Marketszhao
CEO Bainance Changpeng Zhao

W miniony czwartek, 21 listopada, serwis poświęcony tematyce blockchaina i kryptowalut The Block opublikował artykuł zatytułowany „Biuro Binance w Szanghaju zamknięte po nalocie policyjnym – twierdzą źródła”. Artykuł ten bardzo szybko rozprzestrzenił się po sieci, głównie za pośrednictwem Twittera, zaś niektórzy twierdzili nawet, że wiadomość ta przyczyniła się do ostatnich spadków notowań Bitcoina. CEO Binance – Changpeng Zhao (znany też jako CZ) stanowczo zaprzecza powyższym doniesieniom i zapowiada pozew przeciwko The Block.


The Block broni swojej wersji wydarzeń – istniały aż dwa biura Binance w Szanghaju?

Według doniesień serwisu The Block, powołującego się na naocznych świadków, w tym anonimowego pracownika Binance, biuro giełdy w Szanghaju, w którym mieli gościć także przedstawiciele kierownictwa, w tym CZ, „w ostatnich tygodniach” zostało zamknięte, zaś pracujące w nim osoby, rzekomo ponad 100 pracowników, zmuszone były do pracy zdalnej lub przeniosły się do Singapuru. Podobno zanim doszło do zamknięcia biura, byli w nim przedstawiciele lokalnych władz. W pierwotnej wersji artykułu pojawiła się informacja, że doszło do „nalotu policji”, jednak została później sprostowana.Zobacz również: Binance przejmuje giełdę WazirX i wchodzi na rynek Indii z miliardem potencjalnych klientów

The Block powołuje się także na artykuł opublikowany w chińskim serwisie Caijing.com, opisującym wizytę jego przedstawicieli, żeby było ciekawiej, w dwóch biurach Binance w Szanghaju w dniu 29 października, kiedy to oba z nich miały być jeszcze czynne. Co ciekawe, w relacji opublikowane zostały zdjęcia przedstawiające m.in. stanowiska pracy w rzekomym biurze giełdy.

Zdjęcie rzekomego biura Binance w Szanghaju. Źródło: www.theblockcrypto.com

W dniu 22 listopada redaktorzy z Caijing.com mieli pojawić się tam ponownie, jednak tym razem po pierwszym biurze nie było już śladu, zaś zarządca budynku poinformował, że pracownicy wyprowadzili się stamtąd 2 dni wcześniej. Odwiedzono także drugie biuro, gdzie powiedziano im, że nie widzieli żadnego z pracowników od kilku dni.

W odpowiedzi na oburzenie ze strony zarządu oraz rzeszy zwolenników Binance dotyczące ich zdaniem nieprawdziwych informacje na temat biur giełdy w Szanghaju, The Block, opublikował obszerny artykuł, w którym broni przedstawionej przez siebie wersji wydarzeń oraz twierdzi, że opierał się na wiarygodnych źródłach, sprostowując jedynie kwestię „nalotu policji”, który podobno nie miał miejsca.

Co twierdzi CZ?

Po opublikowaniu artykułu, CEO Binance zapewnił, że „Binance nie ma w Szanghaju biura od ponad dwóch lat.” Podobny argument wysunął główny dyrektor finansowy (CFO) giełdy Wei Zhou, zaś inni pracownicy zapewniali, że nie mogło być żadnego nalotu na giełdę, która jest zdecentralizowana, a przez to nie posiada jakichkolwiek biur. Istnieniu biura w Szanghaju czy też innych częściach Chin zaprzeczył także rzecznik Binance: „Nie posiadamy podmiotów w Chinach, większość z nas pracuje w Chinach zdalnie.

Przedstawiciele giełdy oskarżają The Block o sianie „strachu, niepewności i wątpliwości” (angielski akronim FUD – fear, uncertainty, doubt). Sam CZ poinformował, że w chińskim sektorze krypto częstą praktyką jest wręczanie łapówek dziennikarzom po to, by siali FUD przeciwko konkurencji. Twierdzi on także, iż zna przypadki dwóch chińskich giełd, które zatrudniają odpowiednio co najmniej 7 i 12 osób, których zadaniem jest wyłącznie pisanie negatywnych opinii na temat Binance.

Szefa Binance nie zadowolił wspomniany wcześniej artykuł wyjaśniający opublikowany przez The Block. Uważa on, iż redakcja miała wystarczająco dużo czasu, by wystosować przeprosiny i zapowiada złożenie pozwu, zapewne o pomówienia i zniesławienie.

Ostatnie działania władz Szanghaju przeciwko branży krypto

W kontekście rzekomego zamknięcia biur Binance w Szanghaju, wiadomo, iż władze tego miasta i całego regionu w ostatnim czasie prowadzą dochodzenia dotyczące działalności związanej z kryptowalutami. W dniu 22 listopada, oddział Ludowego Banku Chin w Szanghaju w komunikacie prasowym wyraził swoje obawy dotyczące spekulacji związanych z kryptowalutami w postaci zbiórek środków w drodze ICO, IEO, STO oraz innych metod pozyskiwania kapitału i dystrybucji tokenów. Zapowiedziano podjęcie działań przeciwdziałających „zdecydowanie niedozwolonemu, nielegalnemu pozyskiwaniu środków od obywateli” oraz emisji aktywów typu security, monitorowanie „aktywności biznesowej związanej z walutami wirtualnymi w jurysdykcji [szanghajskiej]”, które będą „zamykane w trybie natychmiastowym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here