Naga MarketsBitcoin skupowany w dołku przez profesjonalistów, detaliści rzucili się na altcoinyBitcoin (BTC) zmaga się z utrzymaniem poziomu wsparcia okolic 54-55 tysięcy dolarów od ostatnich dwóch tygodni, a w zasadzie od czasu rekordowej likwidacji długich kontraktów z 17 kwietnia o wartości 5 miliardów dolarów. Odwrócenie krótkoterminowego trendu po osiągnięciu rekordowego poziomu 64 900 dol. miało druzgocący wpływ na nastroje traderów detalicznych, co widać między innymi w znacznym spadku stopy finansowania kontraktów terminowych typu perpetual.

  • Dane z rynku kontraktów terminowych pokazują wzmożoną aktywność dużych graczy po spadkach cen BTC z 4 maja
  • Detaliści są mniej aktywni i skupiają się na rynku altcoinów
  • W tym momencie, 18 z 50 najlepszych altcoinów zanotowało wzrost o 45% lub więcej w ciągu ostatnich 30 dni

Bitcoin skupowany przez wieloryby po wtorkowej wyprzedaży BTC

Jednakże, pomimo ostatnich słabych wyników bitcoina i spadku o 6,5% podczas sesji 4 maja, profesjonalni traderzy skupowali dołek przez ostatnie 24 godziny. Te wieloryby i ruchy biur arbitrażowych są odzwierciedlone w stosunku długich do krótkich kontraktów terminowych na giełdzie OKEx, a także na rynkach pożyczek zabezpieczających Bitfinex. Podczas gdy duzi gracze dokupują BTC, traderzy zachowują spokój, co jest odzwierciedlone w neutralnej stopie finansowania perpetual futures..

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak widać poniżej, 8-godzinna stopa finansowania perpetual futures (inverse swaps) od kilku tygodni utrzymuje się poniżej 0,05%. W przypadku kontraktów na koniec miesiąca ceny znacznie odbiegają od regularnych notowań na giełdach spot, co odzwierciedla brak równowagi wynikający z dźwigni finansowej na długich i krótkich pozycjach.

8-godzinna stopa finansowania perpetual futures w USDT. Źródło: Bybt

Ta rozbieżność jest powodem, dla którego traderzy detaliczni preferują kontrakty terminowe perpetual, aczkolwiek ze zmiennym kosztem przeniesienia spowodowanym zmianami stopy finansowania.

Obecna ośmiogodzinna opłata jest równoważna tygodniowej stawce 1%, co sygnalizuje niewielką nierównowagę na długich pozycjach. Jednakże poziom ten jest znacznie niższy od 0,10% i wyższych stawek obserwowanych na początku kwietnia. Dane te są wyraźnym dowodem na to, że traderzy detaliczni nie czują się komfortowo dodając długie pozycje BTC do swojego portfela pomimo 9% korekty w ciągu dwóch dni.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Longi BTC przeważają, dźwignia preferuje długie pozycje na BTC

Z drugiej strony, wskaźnik long-to-short najlepszych traderów osiągnął najwyższy poziom od 30 dni, sygnalizując aktywność zakupową ze strony wielorybów i biur arbitrażowych. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie analizy skonsolidowanej pozycji klienta na kontraktach spot, perpetual i futures. W rezultacie, daje on wyraźniejszy obraz tego, czy profesjonalni traderzy są nastawieni byczo czy niedźwiedzio.

Stosunek long-to-short wśród największych traderów OKEx. Źródło: Bybt

Jak widać powyżej, stosunek long-to-short kontraktów terminowych OKEx obecnie faworyzuje longi o 94%. Ta aktywność kupna została zainicjowana we wczesnych godzinach 4 maja, gdy BTC przełamał poziom 55 tys. dol.. Co ważniejsze, sygnalizuje to jeszcze większe zaufanie traderów niż 14 kwietnia, kiedy BTC wzniósł się na swój rekord wszech czasów w okolicach 65 tys. dol.

Jednak, aby potwierdzić powszechność tego ruchu, należy również ocenić rynki z dźwignią. Dla przykładu, giełda Bitfinex posiada ponad 1,8 miliarda dolarów lewarowanych pozycji na BTC.

Cena BTC (pomarańczowy, po lewej) vs. stosunek długiego do krótkiego depozytu zabezpieczającego Bitfinex (niebieski, po prawej). Źródło: TradingView

Bitfinex pokazuje spektakularny wzrost na rynkach lewarowanych BTC, z longami przekraczającymi 50-krotnie kwotę pożyczoną przez posiadaczy shortów. Poziomy te są bezprecedensowe w historii giełdy i potwierdzają dane z rynków futures OKEx.

Nie ma wątpliwości, że profesjonalni traderzy są bardzo optymistyczni pomimo spadków BTC z 4 maja. Jeśli chodzi o brak apetytu ze strony traderów detalicznych, ich uwaga skupia się obecnie na altcoinach. W tym momencie, 18 z 50 najlepszych altcoinów zanotowało wzrost o 45% lub więcej w ciągu ostatnich 30 dni. Pytanie brzmi, czy rajd altcoinów może być kontynuowany, jeśli BTC nie uda się osiągnąć nowego maksimum wszech czasów w ciągu najbliższych kilku tygodni?

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dol | bitcoina | kurs dolars | akcje lotos | cdr notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here