Naga Markets

Bitcoin BTC coinRynek kryptowalut rozpoczął nowy rok w fenomenalnej formie. Bitcoin wzrósł bowiem na przestrzeni ostatnich dni o ponad 30 proc. ciągnąć za sobą na północ również pozostałe aktywa wirtualne. Tak znaczna zwyżka niemal natychmiast przyczyniła się do powrotu optymizmu wśród inwestorów, którzy z zachwytem przedstawiają coraz to śmielsze projekcje.

Bitcoin rozpoczyna nowy cykl 4-letni

Obserwatorzy rynkowi szybko dostrzegli, że Bitcoin ma tendencje do notowania wzrostów przez trzy kolejno nastepujące po sobie lata, po czym zwykle następowało tzw. pęknięcie bańki i drastyczny spadek.Tendencja ta powtarzała się na przestrzeni ostatnich lat kilkukrotnie:

  • Bitcoin notował wzrosty w 2011 r., 2012 r. i 2013 r., po czym spadał w 2014 r.
  • Bitcoin notował wzrosty w 2015 r., 2016 r. i 2017 r., po czym spadał w 2018 r.
  • Bitcoin notował wzrosty w 2019 r., 2020 r. i 2021 r., po czym spadał w 2022 r.

Gdyby sekwencja ta miała się powtórzyć, na przestrzeni najbliższych trzech lat kurs BTC notować musiałby wzrosty.

Cena BTC wzrośnie do 500 tys. USD

Aurélien Ohayon, trader i CEO algorytmicznej firmy handlującej kryptowalutami XOR Strategy prognozuje, że Bitcoin wzrośnie do 25 tysięcy dolarów w lutym br., 100 tysięcy dolarów przed końcem tego roku, 200 tysięcy dolarów w 2024 r. i aż 500 tysięcy dolarów za 3 lata.

Bitcoin znów powyżej 20 tysięcy dolarów

Spoglądając tymczasem na bieżącą sytuację na notowaniach czołowej kryptowaluty zauważymy, że w wyniku obserwowanego na przestrzeni ostatnich dni rajdu wzrostowego, Bitcoin powrócił powyżej psychologicznej bariery 20 tysięcy dolarów za sztukę.

Spadek inflacji CPI w USA wspiera wzrost Bitcoina

Na uwagę zasługuje także fakt, iż tendencja wzrostowa przybrała na sile w miniony czwartek, tuż po publikacji raportu nt. inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Był to bowiem raport, z którego dowiedzieliśmy się, że dynamika wzrostu cen w USA w dalszym ciągu wyhamowuje i to jej spowolnienie w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyło.

Przypomnijmy bowiem, że na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowywano spadek inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych o 0,6 p.proc z 9,1 proc. w czerwcu br. do 8,5 proc. lipcu, o 0,2 p.proc. do 8,3 proc. w sierpniu, o 0,1 p.proc. do 8,2 proc. we wrześniu, o 0,5 p.proc. do 7,7 proc. w październiku oraz o 0,6 p.proc. do 7,1 proc. w listopadzie.

Z opublikowanego w miniony czwartek raportu wynika, iż w grudniu inflacja ponownie spowolniła o 0,6 p.proc. do 6,5 proc., co jest najniższym odczytem od października 2021 roku.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Równocześnie odnotowano także spadek inflacji bazowej obrazującej zmianę cen konsumpcyjnych z wyłączeniem cen żywności i energii o 0,3 p.proc. do 5,7 proc. z 6,0 proc. przed miesiącem.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w przypadku pełnego wskaźnika CPI  (niebieska linia na poniższym wykresie) był to już szósty spadek z rzędu, a w przypadku inflacji bazowej (czerwona linia na poniższym wykresie) trzeci spadek z rzędu.

Pivot Fed coraz bliżej?

Biorąc pod uwagę, że najwyższa od ponad 40 lat inflacja konsumencka była głównym katalizatorem obserwowanego od marca br. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej Fed, spadek dynamiki wzrostu cen skłonić może Rezerwę Federalną do zmniejszenia skali dalszego zacieśniania.

Raport o inflacji sprawił bowiem, że do 93,7 proc. wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed zdecyduje podczas lutowego posiedzenia o podniesieniu stopy funduszy federalnych już jedynie o 25 pb.

Widać więc, że opublikowany w czwartek raport zwiększył oczekiwania co do pivotu Fed, czyli zmiany nastawienia amerykańskiego banku centralnego do dalszych ruchów w stopach procentowych

Źródło: CME

Stopa proc. Fed wzrośnie do 5 proc. 

Wyraźny spadek inflacji przyczynił się także do wzrostu oczekiwań, że po podwyżce o 25 pb. w lutym, Rezerwa Federalna zdecyduje się jeszcze tylko na jedną podwyżkę o kolejne 25 pb. w marcu 2023 r., w efekcie czego stopa funduszy federalnych wzrośnie w tym cyklu do przedziału 4,75-5,00 proc., po czym ustabilizuje się, by następnie jeszcze przed końcem przyszłego roku spaść dwukrotnie po 25 pb.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.