Naga MarketsBitcoin rośnie w październiku średnio o 13%. Czy IV kw. będzie korzystny dla BTC?Po najgorszym dla bitcoina (BTC) miesiącu wrześniu, przyszedł czas na jeden z najsilniejszych okresów dla kryptowaluty, a mianowicie czwarty kwartał. Jak zauważają analitycy giełdy Kraken, w październiku BTC/USD rośnie średni o 13%, a w całym IV kw. stopy zwrotu przekraczają 100%. Czy historia ponownie sprawdzi się w przypadku najstarszej kryptowaluty?

  • Bitcoin rozpoczął najlepszy dla siebie kwartał, w którym historycznie podwaja swoją cenę
  • Jeżeli scenariusz miałby się sprawdzić również tym razem, kurs BTC mógłby podejść blisko poziomu 100 tys. dol.
  • Kraken zauważa jednocześnie, że w obliczu wrześniowej awersji do ryzyka ponownie zwiększyła się dodatnia korelacja pomiędzy indeksami giełdowymi z Wall Street oraz bitcoinem
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin tracił we wrześniu, w październiku ma jednak odbić, wynika z danych dot. sezonowości rynkowej

Pozostając wiernym historii, bitcoin (BTC) zakończył wrzesień na czerwono, potwierdzając, że jest on najgorszym miesiącem dla kryptowaluty na przestrzeni całego roku. W tym okresie cyfrowe aktywo osuwało się o 7% co niemal idealnie pokrywa się z historyczną średnią i medianą zwrotu z tego miesiąca, wynoszącymi odpowiednio -7% i -8%.Wrzesień okazał się jednak nieco bardziej zmienny niż zwykle, z roczną zmiennością wyższą o 13 punktów procentowych od średniej miesięcznej wynoszącej 66%.

Jeśli chodzi o cały III kw., BTC wzrósł o 25% po spadku aż o 15% na początku maja, znacznie wyprzedzając średnią kwartalną stopę zwrotu wynoszącą 9%. Był to czwarty najlepszy trzeci kwartał dla bitcoina, za tym samym okresem w 2013 roku, kiedy bitcoin zyskiwał 37%.

Skupiając się na październiku można natomiast zauważyć, że miesiąc ten jest zazwyczaj bardziej zmienny niż wrzesień (średnia zmienność roczna 66% vs. 61%), a BTC ma tendencję do kończenia miesiąca z zyskiem 13%, jeśli wziąć pod uwagę średnie historyczne.

Bitcoin rośnie w październiku średnio o 13%. Czy IV kw. będzie korzystny dla BTC?
Bitcion rośnie w październiku średnio o 13%. Mediana wzrostów wynosi natomiast 12%. Źródło: Kraken

– Chociaż październik zapowiada się jako korzystny miesiąc dla BTC, należy mieć na uwadze, że listopad i grudzień będą równie pozytywne dla byków. Pod koniec roku bitcoin zyskuje średnio kilkadziesiąt procent – komentuje giełda kryptowalutowa Kraken.

W efekcie platforma nie wyklucza scenariusza, w którym bitcoin wzrośnie do okolic 100 tys. dol. przed końcem roku.

– Należy zauważyć, że IV kw. jest historycznie najlepszym kwartałem dla BTC ze średnią i medianą zwrotu odpowiednio na poziomie 119% i 58%. Dodając do tego odbicie nastrojów pod koniec zeszłego miesiąca po tym, jak globalne rynki straciły ostrożność z powodu obaw o Evergrande i negatywnych nagłówków z Chin, sugeruje, że BTC staje się prawdopodobnie bardziej odporny na tradycyjne zawirowania rynkowe.

Przy cenie zamknięcia BTC na koniec kwartału wynoszącej 43 800, zwrot 119% w IV kw. wyniósłby BTC do 96 tys. dol., podczas gdy zwrot 58% do 69 tys. dol. – prognozuje giełda kryptowalutowa Kraken.

Bitcoin rośnie w październiku średnio o 13%. Czy IV kw. będzie korzystny dla BTC?
Bitcoin w IV kw. 2020 roku zyskiwał 169%, średnio dodając w tym okresie do swojej wartości 119%. Źródło: Kraken

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Bitcoin zwiększa swoją dodatnią korelację z Wall Street

Korelacja BTC z ryzykownymi aktywami, takimi jak indeksy giełdowe Nasdaq i S&P 500, wzmocniła się jeszcze bardziej we wrześniu po chwilowym spadku w lipcu. Silną pozytywną korelację BTC z aktywami ryzykownymi można wytłumaczyć tym, że oba aktywa padły ofiarą sezonowości września, gdy rynki globalne zmniejszyły apetyt ryzyko w związku z perspektywą wyższej inflacji, niepewnej polityki monetarnej, wzrostem zakażeń wariantem Delta, potencjalnym zamknięciem rządu USA i kryzysem chińskiego dewelopera Evegrande.

W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że korelacje osiągnęły prawie 4-miesięczne maksima, po czym złagodniały pod koniec miesiąca.

– Po tym jak we wrześniu BTC poruszał się w ślad za globalnymi akcjami, jego korelacja z ryzykownymi aktywami zmalała. Korelacja BTC z amerykańskimi obligacjami skarbowymi, indeksem dolara i złotem spadła z lokalnych maksimów na poziomie odpowiednio 0,36, 0,40 i -0,05, po czym osunęła się na koniec miesiąca i zamknęła wrzesień na poziomie odpowiednio 0,08, 0,17 i -0,26 – zauważa Kraken.

Bitcoin rośnie w październiku średnio o 13%. Czy IV kw. będzie korzystny dla BTC?
Bitcoin i korelacja z aktywami typu risk-on mocniej odbijała we wrześniu. Źródło: Kraken

Podobnie jak wcześniej, w ciągu ostatniego roku, korelacja BTC z ryzykownymi aktywami osiągnęła wielomiesięczny szczyt we wrześniu, co sugeruje, że korelacje z ryzykownymi aktywami powinny odwrócić się w kolejnych miesiącach.

Zakładając, że aktywa ryzykowne osiągną lokalne minimum po wrześniowych spadkach, aktywa typu risk-off mogą stracić na popularności i w konsekwencji spowodować osłabienie swojej korelacji z BTC lub silniejszą negatywną korelację, podsumowuje Kraken w raporcie.

Bitcoin rośnie w październiku średnio o 13%. Czy IV kw. będzie korzystny dla BTC?
Bitcoin i korelacja z aktywami typu risk-off. Ujemna korelacja z rynkiem złota. Źródło: Kraken

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gbp online | frank euro | kurs akcji playway | celon pharma akcje rekomendacje | złotówka online | cdr giełda | akcje pkn orlen |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułMosaico wyemitowało kryptowalutę MOS. 130 tys. dol. zebrane w minutę
Następny artykułKurs funta wzrósł o 18 gr. Ile kosztuje euro, dolar i frank w połowie października?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here