Naga MarketsBitcoin rośnie w lutym a spada w marcu. Kurs BTC w dół w 7 na 9 przypadkówLuty rysował największą miesięczną świecą w historii bitcoina, a najstarsza kryptowaluta zyskiwała w minionym miesiącu ponad 12,2 tys. dol. Jednak w miesiącu bieżącym kończącym pierwszy kwartał, sprawy mogą wkrótce przybrać skrajnie negatywny obrót dla BTC, jak przynajmniej wynika z rynkowej sezonowości. To właśnie w marcu bitcoin notuje jedne z najczęstszych spadków (obok września), a inwestorzy zastanawiają się czy i tym razem historia się powtórzy.

  • Sprawdzamy, dlaczego marzec tradycyjnie jest złym miesiącem dla bitcoina i co to może oznaczać dla obecnego trendu wzrostowego na rynku kryptowalut.
  • Od otwarcia w lutym do najwyższego szczytu, cena bitcoina dodała prawie 25 tys. za monetę do jedną monetę przed korektą spadkową
  • Jak na razie w marcu kurs BTC rośnie o niespełna 5%, średnio w tym miesiącu jednak traci

Bitcoin rośnie w lutym, spada w marcu. Statystyki dla BTC z ostatnich 10 lat

Chociaż bitcoin korygował w lutym o ponad 25% i z poziomu ponad 58 tys. dol. chwilowo osuwał się poniżej 43 tys. dol., to i tak luty przyniósł największy wzrost nominalnej wartości kryptowaluty w całej jej historii. Luty rozpoczynał się przy poziomie 32,3 tys. dol., a kończył przy 45,2 tys. dol., notując wzrost o ponad 12 tys.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak wynika z zaprezentowanej poniżej tabeli, w ostatnich latach bitcoin w lutym głównie zyskiwał (od 2011 roku nie zdarzyło się to jedynie trzykrotnie). Marzec jednak zazwyczaj jest miesiącem spadków kryptowaluty, a w zeszłym roku osuwała się ona o 25% (reagując na panikę wywołaną koronawirusem). W normalnych warunkach rynkowych kurs BTC jednak również spadał i na ostatnie 10 lat marzec zamykał na plusie tylko dwukrotnie: w 2013 oraz 2017 roku.

Bitcoin zazwyczaj traci w marcu

Bitcoin krwawi w marcu każdego roku, czy tym razem będzie inaczej?

Marzec 2020 roku był okresem, kiedy dynamicznie traciły wszystkie główne aktywa rynkowe, w tym bitcoin. Kurs najstarszej kryptowaluty osuwał się z poziomu 10 tys. dol., do zaledwie 3,8 tys. dol. w przeciągu zaledwie kilku dni, reagując na wyprzedaż rynku akcji oraz surowców. Marzec rok wcześniej zamykał się na zielono, za BTC płacono wtedy jednak mniej niż 4 tys. dol., a cyfrowe aktywo poruszało się w długoterminowej konsolidacji.

Pięć lat z rzędu przed tym wydarzeniem BTC nie widział nic poza czerwonymi świecami miesięcznymi. Nawet podczas historycznego rynku byka, prawie każdy marzec był czerwony w drodze do 20 tys. dol. Czy to samo stanie się ponownie również w tym roku?

Tylko dwie z dziewięciu marcowych świec zamknęły się na zielono. Źródło: TradingView

Bitcoin ma na swoim koncie w tym momencie domknięte pięć zielonych (wzrostowych) świec z rzędu i jak na razie w marcu rysuje kolejną. Zamknięcie zielonej świecy w tym miesiącu byłoby wyrównaniem obecnego rekordu dla kolejnych byczych zamknięć i postawiłoby obecny rajd bitcoina znacznie bardziej na równi z pierwszym rynkiem byka w historii cyfrowego aktywa.

Co ciekawe, pierwszy rajd wzrostowy był tylko jednym z dwóch przypadków, kiedy marzec kończył się na zielono. Nawet wtedy, szóste zielone zamknięcie świecy ostatecznie doprowadziło do dwóch miesięcy spadków, więc ryzyko większej korekty rynku wzrostowego pozostaje wysokie w nadchodzących miesiącach, tygodniach i dniach.

Z większością marcowych świec zamykających się na czerwono w krótkiej historii bitcoina można zakładać, że sentyment utrzyma się również w kolejnych latach. Z drugiej strony w porównaniu z rynkami akcji, czy walutowymi dostępna próba jest niezwykle mała, aby móc uznać ją za statystycznie relewantną. A jaka jest Wasza opinia?

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin aktualnosci | kurs orlen | bitcoin cena | prognozy kryptowalut | analizy gieldowe |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJak inwestować w 2021 roku? Co planuje Fed? – Świat walut Marka Rogalskiego
Następny artykułDom Development dobrą spółką pod dywidendy? Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here