Naga Marketsbitcoin kobietyDziś 11 stycznia 2020 r. Mamy więc 11. rocznicę dot. ważnego… tweeta. Tak, chodzi o post na Twitterze, który obwieścił światu powstanie bitcoina

Społeczność kryptowalut niedawno świętowała wykopanie pierwszego bloku z bitcoinami w blockchainie, jaki zaprojektował Satoshi Nakamoto. Dziś mamy zaś 11. rocznicę tweeta, którym Hal Finney obwieścił światu powstanie pierwszej kryptowaluty świata. Profil Bitcoin Meme Hub postanowił przypomnieć o tym wydarzeniu:

Te artykuły również Cię zainteresują
Bitcoin działa!

“Running bitcoin” – tak świat oficjalnie dowiedział się o emisji pierwszej kryptowaluty. Osobą, która przekazała tę wieść, był Hal Finney.

Finney to dość zagadkowa postać. Według niektórych to właśnie on stworzył BTC, ale nie ma na to wystarczających dowodów.

Co jednak wiemy o Halu? Urodził się w 1956 r. w Kalifornii. Ukończył znaną na całym świecie szkołę Caltech. W 1979 roku oficjalnie został inżynierem informatyki. W pierwszych latach kariery pracował nad programowaniem gier komputerowych. Był też członkiem ruchu Cypherpunk oraz uczestnikiem listy mailingowej tej społeczności, do której podobno należał też Satoshi Nakamoto. Ponoć interesował się m.in. tematem prywatności w Internecie.

Co jest bardzo ważne, w 2004 r. Finney zaprojektował dowód pracy wielokrotnego użycia, który wymagał wykonania pewnej pracy obliczeniowej przez żądającego usługi. Sam pomysł miał w założeniu chronić systemy komputerowe przed atakami typu DoS. Potem pomysł pomógł w zaprojektowaniu sieci BTC. Hal miał kontakt z Satoshim (zakładając, że to nie on nim był). Otrzymał np. pierwszą w historii transakcję w sieci BTC bezpośrednio od Nakamoto, któremu pomagał w testach kryptowaluty.

Śmierć Satoshi’ego?

Hal Finney był też zainteresowany transhumanizmem i kriogeniką. Możliwe, że było to spowodowane tym, że przeszedł on na przedwczesną emeryturę z powodu stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Ostatecznie zmarł w sierpniu 2014 r. Jego ciało zostało zamrożone w Alcor Life Extension Foundation w Arizonie.

Jego wpływ na BTC był duży, choć dot. wczesnego okresu rozwoju kryptowaluty. Dziś na rynku można nabyć blockchainowy smartfon Finney, który wyprodukowała izraelska firma Sirin Labs. Nazwa urządzenia to oczywiście próba oddania hołdu Halowi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here