Naga MarketsJeszcze na początku grudnia Bitcoin rozrysowywał rekordy swojej dominacji na rynku kryptowalut, gdzie procentowy udział w łącznej kapitalizacji wynosił ponad 60%. Na początku nowego roku wartość ta osuwa się jednak poniżej 40% znajdując się na historycznych minimach.


Co z dominacją BTC w 2018 roku?

Jeszcze na początku 2017 normalnym było, że Bitcoin to 80% całego rynku kryptowalut pomimo ogromnej ilości monet alternatywnych. Sytuacja zaczęła się jednak bardzo dynamicznie zmieniać i w czerwcu dominacja Bitcoina spadła po raz pierwszy w historii pod pułap 40%. Następnie obserwowaliśmy stabilny wzrost i powrót nad 60% – grudzień przynosi jednak ponowne osunięcia oraz rozrysowanie rekordowego dołka jeżeli chodzi o procentowy udział w łącznej kapitalizacji rynkowej.Co jest tego powodem? Patrząc na poniższy wykres widzimy, że przede wszystkim ostatnia bycza szarża Ripple, która wskoczyła na drugie miejsce wśród największych kryptowalut oraz ogólny rozrost rynku cyfrowych monet. Udział „pozostałych” – czyli wszystkich spoza grupy kilkunastu największych – to obecnie ponad 20%. Na początku roku wynosił natomiast niespełna 5%.

Źródło: Coinmarketcap.com

Rozwój rynku „altów” widać również doskonale po wykresie historcznego wzrostu kapitalizacji z wykluczeniem Bitcoina. Pomimo faktu, że najstarsza z kryptowalut cały czas traci, to pozostałe rysują rekordowe szczyty pokonując w Nowym Roku granicę $400 miliardów łącznej wartości. Jest to przed ewszystkim zasługą Ripple ($89 miliardówq), Ethereum ($85 miliardów) oraz Bitcoin Cash ($41 miliardów).

Źródło: Coinmarketcap.com

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jak sytuacja prezentuje się od strony technicznej?

Cociaż próba zepchania ceny BTC/USD na luksemburskiej giełdzie Bitstamp poniżej pułapu 12 tysięcy udała  się nieskuteczna (horyzontalne wsparcie + Fibonacci), to obecnie sytuacja nie wskazuje na to, że wracamy do wzrostów. W tym momencie krótkoterminowa baza popytowa rysuje się w okolicach 12500 (minima grudniowe), o wiele silniej wygląda jednak opór na 13700 wzmacniany dodatkowe przez zniesienie Fibonacciego:

BTC/USD D1 dzięki TradingViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here