Naga MarketsBitcoin przypomina bańkę na Wall Street z 1929 r. BTC pęknie równie głośno jak giełda 100 lat temu?Anonimowy analityk Long Term Tips uważa, że bitcoin przypomina bańkę spekulacyjną na rynku akcji z 1929 roku. Podobnie jak wtedy, brak regulacji i momentami niekontrolowana zmienność ma ostatecznie doprowadzić do załamania rynku i wyzerowania wartości BTC. Wszystkie zaprezentowane poniżej informacje są jedynie osobistą opinią autora i przekładem oryginalnego artykułu, który dostępny jest w tym miejscu.

  • Z powodu niemożności uregulowania bitcoina, wartość kryptowaluty jest niewiarygodnie łatwa do zmanipulowania.
  • Szalejące wyceny rynkowe przypominają świat sprzed istnienia komisji nadzoru finansowego, gdzie w latach 20-tych XX wieku akcje w końcu rozbiły się o dno
  • Bitcoin jest nieudaną walutą i nie ma żadnej wewnętrznej wartości poza tym, że jest środkiem do płacenia za towary. To sprawia, że jego wartość jako inwestycji jest oparta wyłącznie na emocjach.
  • Niewiarygodne zużycie energii przez górnictwo BTC stoi w bezpośredniej opozycji do największej bazy wsparcia kryptowaluty i jest tym, co zidentyfikowano jako katalizator do pęknięcia bańki

Bitcoin i brak regulacji

Wzrost Bitcoina (BTC/USD) w 2017 roku był niczym innym jak cudem, ponieważ wzrósł on z 900 dolarów do 20 000 dolarów. Inwestorzy byli chętni, aby uzyskać swój udział w zyskach, ponieważ wydawało się, że nic nie może doprowadzić do upadku kryptowaluty. Wielkim pytaniem w tamtym czasie było to, co spowodowało ten rajd. Jednak po latach okazało się, że należało się skupić na tym, kto.

Te artykuły również Cię zainteresują
Badanie przeprowadzone przez dwóch profesorów finansów, Johna Griffina i Amana Shamsa, wykazało, że za gwałtownym wzrostem kryptowalut stał jeden duży gracz, który dokonywał dużych wymian tetherów – kryptowalut “powiązanych” z dolarem amerykańskim. Prowadzona przez konto Bitfinex, ta ciągła wymiana umożliwiła pojedynczemu kontu nielegalne podniesienie ceny bitcoina do poziomu prawdopodobnie znacznie przewyższającego to, co kiedykolwiek osiągnęłaby samodzielnie. Badanie to spowodowało jeszcze większą kontrolę SEC nad kryptowalutami – zwłaszcza BTC.

Nadużycia w handlu nie kończą się na tym. Inne badanie ujawniło, że około 95% wszystkich zgłoszonych wolumenów obrotu bitcoinem po prostu nie istnieje. Wiele nieuregulowanych giełd, na których handluje się BTC oznacza, że istnieje niewiele sposobów, aby zapobiec ogromnemu zawyżaniu liczb, ale fakt, że istnieje 95% marży w stosunku do rzeczywistego wolumenu handlu jest nikczemny. Takie praktyki nie powinny być akceptowalne dla żadnej transakcji majątkowej i wskazują na potrzebę ściślejszego bezpieczeństwa i kontroli na giełdach kryptowalutowych.

Déjà Vu

Kiedy jednak cofnę się na chwilę, nie mogę pozbyć się dziwnego uczucia déjà vu. Oczywiście, nie pamiętam rajdu giełdowego z lat 20. ubiegłego wieku, nie żyłem jeszcze wtedy. Ale wzrost kryptowalut, a w szczególności bitcoina, dał mi jednak to niezachwiane poczucie, że już to kiedyś widzieliśmy. I to dlatego, że tak było.

The Radio Corporation of America (RCA) pojawiła się na scenie jako firma gotowa przeprowadzić Amerykę przez nową erę radia, dostarczając programy i same odbiorniki radiowe. To było ekscytujące i ludzie kupowali przyszłość. Dzięki temu wartość akcji wzrosła z mniej niż dolara za akcję w 1921 roku do szczytu około 115 dolarów za akcję w 1929 roku. Ale za kulisami działo się coś bardziej nikczemnego.

RCA było celem skoordynowanego programu “pump and dump”, prowadzonego przez duże firmy inwestycyjne z Wall Street. Inwestorzy gromadzili swoje pieniądze i angażowali się w “malowanie taśmy”, gdzie w gorączkowym tempie kupowali i sprzedawali akcje między sobą. Inwestorzy ci posiadali setki tysięcy akcji, co oznaczało, że mogli sprawić, że sytuacja wyglądała całkiem ekscytująco, jeśli tylko chcieli. I tak się stało. W końcu nadszedł czas na realizację zysków, a kiedy inwestorzy sprzedali wszystkie swoje akcje niczego niepodejrzewającym inwestorom detalicznym, kurs akcji spadł z 115 dolarów za akcję do zaledwie 25 dolarów za akcję w 1929 roku.

Chociaż było wiele powodów załamania gospodarczego, które miało się wkrótce rozpocząć, to z pewnością był to jeden z nich. Trzeba jednak przyznać, że było to jedno z wydarzeń, które znalazło się na czele umysłów decydentów, gdy w 1934 r. tworzyli oni SEC.

invest

Bitcoin – nieuregulowany handel prowadzący do 95% inflacji rzeczywistego wolumenu i łatwy do manipulowania przez kilku potężnych inwestorów, wywołujący wielkie podniecenie wśród inwestorów detalicznych. Dla mnie, podobieństwo jest niesamowite. Bitcoin wzrósł w dużej mierze dzięki czystej manipulacji rynkiem. Ale jeśli to jest to, co stworzyło bańkę, to co doprowadzi do jej pęknięcia?

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Realne wykorzystanie bitcoina

Bitcoin nie jest walutą głównego nurtu, którą miał się stać, kiedy po raz pierwszy się pojawił. Cóż, przeszedł do mainstreamu, jednak 80% BTC jest używane wyłącznie do celów inwestycyjnych. Większość biznesu, który jest prowadzony za pomocą tej waluty jest wykorzystywany do nielegalnych towarów i usług na rosnącym czarnym rynku. Prawda jest taka, że nie jest to po prostu dobra forma płatności. Niewiarygodna zmienność cen sprawia, że każdy zakup jest obarczony szaleńczym ryzykiem dla kupującego, a niewiarygodnie niska prędkość transakcji sprawia, że jest to koszmar, z którym trzeba sobie radzić i zwiększa ryzyko kupującego, które i tak jest już wysokie.

To ryzyko nie jest tak znaczące jak kupno pizzy o wartości 80 milionów dolarów, ale może być z łatwością wystarczające dla placka o wartości 50 dolarów. 4,6 transakcji na sekundę z BTC jest nie do przyjęcia w porównaniu z 1700 transakcji realizowanych przez Visa. Wszystko to jest jeszcze bardziej potęgowane przez wysoki koszt transakcji, który wzrasta, gdy BTC staje się bardziej popularny.

Wzrastając do 60 dolarów za transakcję na początku tego roku, koszt jest postrzegany przez wielu jako zbyt wysoki do regularnego użytku. Wracając do przykładu z pizzą, to więcej niż samo jedzenie powinno kosztować. Janet Yellen, Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, wyraziła swoją opinię na temat kryptowaluty jako środka transakcji, określając ją jako “skrajnie nieefektywną”. Mając na uwadze wszystkie te informacje, może to być co najmniej niedopowiedzenie.

Więc teraz, kiedy już zaakceptowano, że być może BTC nie jest przyszłą globalną walutą, nadal jest solidną alternatywą dla złota, prawda? Ponownie, w tym miejscu nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Złoto ma wartość wewnętrzną: może być używane do budowania rzeczy od elektroniki po biżuterię. Częścią jego atrakcyjności jako inwestycji, jest również jego stabilność. Bitcoin nie ma żadnej z tych cech. Jako zabezpieczenie przed inflacją, atrakcyjność jest nadal minimalna, ponieważ BTC ma niewielką widoczną korelację z rynkami. Moim skromnym zdaniem, argumentowanie, że waluta niezdolna do transakcji powinna być wyceniana nawet na 1 milion dolarów, jest czystym szaleństwem. Kapitalizacja rynkowa BTC wynosząca ponad bilion dolarów jest materializacją tego szaleństwa.

Bitcoin naprawdę wydaje się być tylko przedstawicielem eksperymentu społecznego mierzącego, jak daleko czysty pęd może unieść aktywa. W praktyce, bitcoin jest wadliwą kryptowalutą, która ma niewielkie zastosowanie w transakcjach. Jako inwestycja, BTC jest napędzany jedynie przez emocje rynkowe. Jak widzieliśmy raz po raz, sama ekscytacja nie wystarczy, aby utrzymać wartość aktywów przez nieokreślony czas. Ostatnie wypowiedzi prezesa Banku Anglii odzwierciedlają odczucia brytyjskiej Financial Conduct Authority (FCA), ostrzegając inwestorów, że waluta nie ma wewnętrznej wartości i powinni być przygotowani na utratę swoich inwestycji. Silny katalizator byłby w stanie zatrzymać jej wzrost i sprowadzić do wewnętrznej wartości, która jest bardzo mała.

Rosnące rozchwianie rynku

Wydobycie kryptowalut znalazło się pod ostrzałem z powodu ogromnych nakładów energii, jakich wymaga. Szczególnie w przypadku BTC, zapotrzebowanie na energię wzrosło astronomicznie. Ilość energii zużywanej rocznie na wydobycie wynosi obecnie około 129 TWh, co oznacza, że gdyby była to roczna produkcja energii firmy, bitcoin zająłby 29. miejsce na 196 wśród największych spółek z USA. Ten brudny sekret był zamiatany pod dywan przez zwolenników przez dłuższy czas, ale zaczyna wychodzić na jaw .

Niedawny artykuł autora Seeking Alpha, J.G. Collinsa, opisuje lament Billa Mahera na temat rzekomych ekologów, którzy również posiadają BTC. Choć nie sądzę, by komentarze Mahera miały taki zasięg, by wywołać efekt opisany przez Collinsa, uważam, że jest to symptomatyczne dla narastających zmian.

Nie jest zaskoczeniem, że BTC ma największe poparcie wśród osób w wieku 18-34 lat. Również, co nie jest zaskakujące, ta sama grupa wiekowa jest zdecydowanie największym zwolennikiem zaostrzenia przepisów środowiskowych. Kiedy BTC i jego wpływy zostaną lepiej zrozumiane przez masy, może on stracić swoją największą grupę wsparcia. Jest to bardzo realne ryzyko i prawdopodobnie zmaterializuje się jako główny negatywny katalizator, ostatecznie doprowadzając do pęknięcia bańki.

Bitcoin dzisiaj

W momencie pisania tego artykułu, bitcoin jest wyceniany na około 58 tys. dol. Koszt transakcji uległ znacznemu obniżeniu, ale nadal jest zaporowo wysoki i wynosi około 19 dolarów. Chociaż prawdopodobnie spadnie jeszcze trochę, deprecjacja wydaje się być powolna i nie widzę, aby w najbliższej przyszłości koszt spadł poniżej 15 dolarów. Jest to nadal zbyt wysoki poziom, aby ułatwić codzienne transakcje.

BTC spadł z historycznego maksimum wynoszącego prawie 65 000 dolarów. Nie jest to jednak oznaka, że szykuje się jakaś poważna korekta. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, za każdym razem, gdy bitcoin wycofywał się z nowego maksimum, odbija się od poprzedniego szczytu. Wygląda na to, że to jest właśnie to, co obecnie przeżywamy.

Podczas gdy kryptowaluta znajduje się obecnie na poziomie około 10% od poprzedniego maksimum, odbiła się o ponad 20% od czasu spadku do nieco ponad 48 000 USD, po tym jak cofnęła się z 65 000 USD. Dla mnie to sygnał, że cena jest na fali i prawdopodobnie będzie nadal zyskiwać w nadchodzących tygodniach. Jednak potencjalnym sygnałem ostrzegawczym, że nadchodzą zmiany, jest sytuacja, w której cena nie odzyskuje poziomu ostatnich maksimów. Wskazywałoby to na słabnące momentum i skutkowałoby krachem przypominającym rok 1929, wzmocnionym przez masowe odrzucanie BTC przez jego wpływ na środowisko.

Ryzyko związane z kryptowalutami

Bitcoin jest niewiarygodnie zmienny. Z inwestycją w każdy taki składnik aktywów, ostrożność powinna być wskazana. Podobnie do tego, co zostało pokazane podczas wzrostu GameStop (GME) na początku tego roku, istnieje prawdopodobnie anty-establishmentowy komponent do popularności BTC. Bitcoin, i kryptowaluty jako całość, nie są zbyt popularne wśród “tradycyjnych” graczy z Wall Street. W związku z tym, przyszłe ostrzeżenia mogą działać tylko jako dalsza motywacja dla detalistów, aby pchnąć cenę wyżej.

Ważniejsza jest jednak nieprzewidywalność BTC. Jak już wcześniej wspomniano, niestabilność ceny kryptowaluty tworzy z natury wysokie ryzyko wzrostu. Podczas gdy wierzę, że materializacja poważnego zagrożenia w postaci szerszego zrozumienia ogromnych wymagań energetycznych BTC będzie wystarczająco silna, aby zmiażdżyć to ryzyko wzrostowe, najwyraźniej ten katalizator jeszcze się nie ukształtował. Podczas gdy uważam, że siła trendu zanika, co jest ważnym pierwszym krokiem w upadku wyceny opartej na nastrojach inwestorów, mainstreamowe “anulowanie” BTC będzie bardziej oczywiste do zidentyfikowania. W związku z tym, czekanie na oznaki tego może pomóc zmniejszyć ryzyko wzrostowe.

Wnioski dla inwestorów

Bardziej niż rekomendacja do shortowania bitcoina jest to rada, aby trzymać się od niego z daleka. Z wysoką zmiennością i niepewną przyszłością uważam, że najlepszym sposobem działania jest po prostu wziąć popcorn i obserwować. Z własnego doświadczenia mogę z pewnością potwierdzić, że czasami może być trudno siedzieć z boku, podczas gdy inni zarabiają, pozornie łatwe pieniądze, ale ostatnią rzeczą, jaką chciałbym zrobić to dać się złapać na skok zmienności lub wejść w niewłaściwym momencie. Rozumiem jednak, że niektórzy mogą mieć większy apetyt na ryzyko niż ja. Jeśli tak jest, istnieje kilka solidnych sposobów, aby skorzystać z trendu na BTC.

Sprzedaż kontraktów na kryptowalutę na rynkach terminowych jest jednym z takich sposobów, choć zalecałbym ustawienie dłuższych terminów wygaśnięcia, jeśli jest to preferowana metoda. Dzięki temu katalizatory mogą wejść w życie i przesunąć ceny w dół. Handel lewarowany jest również realnym sposobem na uzyskanie ekspozycji na niedźwiedzią pozycję na BTC. Byłyby to moje dwie strategie z wyboru, ale jeśli rozważasz którąkolwiek z nich, zalecałbym ostrożność, ponieważ obie mogą pociągnąć za sobą znaczną dźwignię finansową, jeśli zrobisz to nieodpowiedzialnie.

Powyższe twierdzenia są jedynie opinią autora oryginalnego tekstu, analityka korzystającego z pseudonimu Long Term Tips

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. W tym artykule jest bardzo dużo sensu. BTC i krypto dla zwyczajnego amatora rynku to zwyczajna gra hazadrowa, gdzie liczysz, że Ci się uda. Profesjonalni traderzy tzw. “wieloryby” już pokazały nie raz, że potrafią manipulować rynkiem. Zresztą wystarczy sam przykład Elejdża Mastka, który gównianymi tweetami wpływa na wahania BTC po 10-20%. Cena BTC opiera się tylko na tym jak wiele ludzi chce go posiadać. Bardzo widoczny jest też owczy pęd w ostatnich miesiącach bardzo mocno podsycany wieloma “prognozami ekspertów”.

    Jeżeli Elejdża Musk może tweetami tak wpływać na BTC, to ciekawe co by sie stało, gdyby w USA faktycznie przyklepali taki podatek od krypto, że wszystkim by się odechciało posiadać BTC, drop by nastąpił pewnie o kilkadziesiąt % w kilka godzin. To wcale nie jest niemożliwe.

    Nie chce, aby mnie zrozumieć źle, można na tym zarobić wiele, jeżeli akuratnie Ci się uda dobrze wejść i wyjść. Co bardziej ogarnięci ludzie grający niskim lewarem stale coś dorobić. Jednak zdecydowana większość “ulicy” liczy na fart i zionie nienawiścią na wszelkie opinie nieprzychylne BTC bo się boi, że im nie siądzie.

  2. Co za bzdury.. napewno wszystko padnie i wszyscy jeszcze wrócimy do pisania telegramów i jazdy na koniach. Bańka to jest ale chyba w waszych czaszkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here