Naga MarketsBitcoin przyciąga niedoświadczonych i bojących się zmienności inwestorów. Sondaż dot. BTCWiększość inwestujących w bitcoina (BTC) nie posiada konta oszczędnościowego lub emerytalnego i jest o wiele bardziej niechętna do utraty pieniędzy na swoich inwestycjach, niż wynikałoby to ze zmienności aktywów kryptowalutowych, wynika z badań przeprowadzonych przez Find Out Now  wśród konsumentów z Wielkiej Brytanii.

  • Inwestorzy „grają w rosyjską ruletkę ze swoimi pieniędzmi”, wynika z przeprowadzonego w UK badania
  • Głównie młodzi mężczyźni najchętniej decydują się na ryzykowne inwestycje, z drugiej strony posiadając często niski próg akceptowalnych strat
  • Wynika z tego między innymi, że nie zdają sobie sprawy z jakimi potencjalnymi ryzykami wiąże się inwestowanie w kryptowaluty

Bitcoina kupują głównie młodzi, niedoświadczeni inwestorzy płci męskiej

Z badania wynika, że młodzi mężczyźni są zdecydowanie nadreprezentowani w handlu bitcoinami, w porównaniu z demografią szerszego świata inwestycyjnego. Szczególnie młodzi mężczyźni są generalnie zbyt pewnymi siebie traderami – i znacznie bardziej skłonnymi do spekulacyjnych zachowań niż kobiety czy bardziej doświadczeniu inwestorzy.

Te artykuły również Cię zainteresują
W oparciu o ankietę przeprowadzoną w styczniu 2021 r. przez agencję badań rynkowych Find Out Now wśród ponad 1100 respondentów udało się ustalić, że 58% inwestorów kryptowalutowych nie posiada indywidualnego konta oszczędnościowego lub emerytalnego. Zaledwie 50% z nich miało konto oszczędnościowe jakiegokolwiek rodzaju, a tylko 17% posiadało ogólny portfel inwestycyjny.

– Nasze badania sugerują, że pokolenie inwestorów przeskoczyło tradycyjne oszczędności i inwestycje i wskoczyło prosto na głęboką wodę, kupując kryptowaluty. Konsumenci w Wielkiej Brytanii wydają się grać w rosyjską ruletkę ze swoimi pieniędzmi na rynkach kryptowalutowych – powiedział Laith Khalaf, analityk w AJ Bell, firmie zlecającej badanie.

Bitcoin, zdecydowanie najpopularniejsze aktywo kryptowalutowe, cieszył się ogromną popularnością w ostatnim roku. Jego cena podskoczyła o 600% w 2020 i notuje dalsze umocnienie również w 2021. Miniony tydzień przyniósł aprecjację o kolejne 20% i próbę testu poziomu 50 tys. dol., co było efektem nagłego wzrostu zainteresowania dużych instytucji BTC.

Jednak obok klientów instytucjonalnych, to właśnie inwestorzy detaliczni stanowią kluczową część rynku bitcoina. Jest to ta sama grupa, do której kierowane są nagłówki tabloidów sugerujące, że bitcoin osiągnie 1 milion dolarów i ostrzeżenia regulatorów, że “powinni być przygotowani na utratę wszystkich swoich pieniędzy” kupując kryptowaluty. Podobne ostrzeżenia wydaje między innymi polska Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

– Nie tylko wielu konsumentów kupuje kryptowaluty bez posiadania dodatkowego zabezpieczenia lub konta oszczędnościowego, ale wydaje się również, że istnieje wysoki brak zrozumienia dla ponoszonego ryzyka inwestycyjnego – dodaje Khalaf.

Zdecydowana większość nie potrafi radzić sobie ze stratami, które na zmiennym rynku kryptowalut są raczej nieuniknione. Aż 30% ankietowanych stwierdziło, że czułoby się niekomfortowo tracąc jakiekolwiek z zainwestowanych pieniędzy.

Tylko jeden na czterech inwestorów kryptowalutowych byłby skłonny stracić 75% lub więcej swojej inwestycji, co nie jest poza granicami możliwości, biorąc pod uwagę zmienność klasy aktywów – napisano w podsumowaniu sondażu.

Jeśli chodzi o powody, dla których inwestorzy w ogóle kupują kryptowaluty, badania AJ Bell sugerują, że szał inwestorów detalicznych to samonapędzające się, zamknięte koło. 34% ankietowanych stwierdziło bowiem, że zainteresowało się kryptowalutami słysząc o ich ostatnich, dynamicznych wzrostach.

11% stwierdziło, że czynnikiem były niskie stopy procentowe na tradycyjnym rynku, 5% szukało zabezpieczenia przed inflacją, a 11% chce dokonywać płatności za pomocą aktywów kryptowalutowych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: złotowka | usd prognoza | dax prognozy | theppro sklep | wartosc dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułOżywieniu w 2021 r. sprzyjać będzie m.in. polityka stóp proc. w Polsce – uważa Bank Światowy
Następny artykułRESTA – pierwsza tokenizacja branży HoReCa w Polsce
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here