Naga Markets


Bitcoin jako waluta działająca ponad oficjalnymi granicami państwowymi oraz konfliktami, daje szanse na w miarę normalne funkcjonowanie lokalnych społeczności w krajach, w których obywatele padają ofiarą niegospodarności władz, restrykcji nakładanych przez rządowe reżimy czy też braku politycznej stabilności. Tak jak ma to miejsce w okupowanej przez Izrael Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mieszkający tam Palestyńczycy coraz częściej korzystają z dobrodziejstw, jakie przynosi cyfrowa ekonomia.


Lokalne inicjatywy

Jak podaje miejscowy analityk finansowy, Ahmed Ismail, mieszkający w Gazie, w okolicznej strefie działa co najmniej 20 nieoficjalnych „giełd” obsługujących miejscowych klientów, w tym on sam świadczy usługi dla 30 osób – pomagając im w zakupie aktywów inwestycyjnych za granicą takich jak akcje. Na okupowanych terytoriach nie ma zbyt wiele alternatyw inwestycyjnych. Z kolei inny palestyński pośrednik o imieniu Mohammed, pomaga miesięcznie ponad 50 rodzinom w zakupie bitcoina – średnio o wartości 500 USD, by mogły przesyłać środki za granicę lub robić zakupy online.

Zobacz również: Afryka dogania resztę świata w obszarze kryptowalut

Sytuacja Palestyńczyków jest dość specyficzna, gdyż z jednej strony nie doskwiera im bolączka hiperinflacji, jak ma to miejsce np. w Wenezueli, Iranie czy Turcji. Z drugiej strony nie posiadają oni własnej waluty i posługują się walutami obcymi o ustabilizowanej reputacji. Większym problemem jest natomiast cenzura i dlatego rozwiązania oparte o blockchain, działające w trybie P2P, bez oficjalnego pośrednika, bardzo dobrze zdają egzamin w tamtych rejonach i mają duży potencjał na przyszłość.  Trudności z różnego rodzaju restrykcjami dotykają również osoby mieszkające za granicą, które chcą wesprzeć Palestyńczyków finansowo – ich rachunki bankowe są często zamykane. Trafnie sytuację w tamtych rejonach opisał Laith Kassis, CEO organizacji non-profit o nazwie Palestine Techno Park, działającej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

„Nie istnieją zewnętrzni dostawcy płatności typu PayPal, którzy obsługiwaliby płatności międzynarodowe dla przedsiębiorców.” […] ” I tu z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na blockchainie, z wykorzystaniem prywatnych węzłów.”

Bardziej prozaicznym problemem są natomiast przerwy w dostawie elektryczności, które zdarzają się na porządku dziennym i potrafią stanowić wyzwanie nawet dla tradycyjnych banków w przeprowadzaniu transakcji zagranicznych.

Problem z transakcjami krypto-fiat

Pomimo tego, iż dokonywanie przelewów w bitcoinie nie stanowi większego problemu, poważne trudności pojawiają się w przypadku, gdy istnieje potrzeba wymiany kryptowaluty na fiaty lub na odwrót. Żadna oficjalna giełda nie współpracuje z lokalnymi bankami, by można było przelać np. izraelskie szekle, dolary amerykańskie czy jordańskie dinary. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z usług pośredników.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Lokalni mieszkańcy zaangażowani w sektor krypto, tacy jak np. Saifdean Ammous, profesor ekonomii na Uniwersytecie Libańsko-Amerykańskim (Lebanese American University) mają wątpliwości, czy kryptowaluty są w stanie rozwiązać bolączki natury finansowej i gospodarczej, z którymi zmagają się mieszkańcy Palestyny.

„W przypadku, gdy obie strony transakcji nie posiadają na swoich rachunkach bitcoina, wówczas dodają jedynie kolejne warstwy wymiany pomiędzy ich walutą lokalną a bitcoinem, a następnie ponownie na walutę krajową. […] Takie coś nigdy nie będzie długofalowym rozwiązaniem.”

Należy również pamiętać o tym, że według statystyk Banku Światowego, aż 21 procent Palestyńczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, którą wyznacza stawka 5,50 USD dziennie, panuje tam także wysokie bezrobocie. Przez to zwykli ludzie polegają nadal w dużej mierze na wymianie gotówkowej. Kryptowaluty nie są przez to wykorzystywane w codziennych sytuacjach, lecz do transakcji transgranicznych.

Palestyńskie, lokalne inicjatywy krypto

Pomimo tego, iż Palestyńska Komisja ds. Monetarnych (Palestinian Monetary Authority – PMA), wykluczyła możliwość stworzenia narodowej kryptowaluty, powstają lokalne inicjatywy we współpracy z PMA. Dla przykładu prowadzona przez Laitha Kassisa a wspomniana wcześniej organizacja – Palestine Techno Park, na początku września zorganizowała swój pierwszy blockchainowy boot camp. W trwającym pięć dni wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, studenci, przedstawiciele władz oraz deweloperzy. Techno Park przeprowadził też seminaria poświęcone blockchainowi na czterech uczelniach na Zachodnim Brzegu Jordanu, zaś pod koniec roku ma ruszyć krypto hekaton. Kassis jest dobrej myśli, jeśli chodzi o przyszłość blockchaina w Palestynie:

„Cały etos związany ze zdecentralizowanym rejestrem trafia [w Palestynie] na podatny grunt związany z potrzebą członków lokalnych wspólnot do porozumiewania się w trybie P2P, co umożliwi palestyńskim przedsiębiorcom prowadzenie interesów za granicą. […] Myślę, że blockchain oraz fintech stwarzają ogromny potencjał do tego, by zmienić dynamikę naszej gospodarki oraz przynieść rozwiązanie dla wielu ograniczeń natury finansowej poprzez wykorzystanie zdecentralizowanego charakteru sieci.”

Dobrej myśli jest także Saifedean Ammous, autor książki The Bitcoin Standard, który z jednej strony krytycznie wyraża się na temat rządów sprawujących władzę w krajach Bliskiego Wschodu, emitujących tradycyjne waluty bez pokrycia oraz finansujących m.in. lokalne konflikty zbrojne. Z drugiej strony pokłada on duże nadzieje w bitcoinie:

„Kluczową kwestią jest to, że im bardziej bitcoin będzie rósł w siłę, tym bardziej pozbawi on rządy możliwości drukowanie większych ilości pieniądza.”


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here