Naga Markets

Bitcoin prześcignął Solanę i stał się drugim najpopularniejszym blockchainem pod NFT!Za sprawą protokołu Ordinals rynek NFT Bitcoina rozkwitł i aktualnie pod względem wolumenu ustępuje jedynie sieci Ethereum. Oznacza to, że obecne w świecie NFT Polygon, ImmutableX, BNB Chain, czy Solana muszą uznać tymczasową wyższość BTC, mimo iż przesyłane na nim niewymienialne tokeny są w większości memecoinami bez jakiejkolwiek użyteczności.

  • Bitcoin za sprawą protokołu Ordinals stał się gwiazdą świata NFT
  • W maju wolumen obrotu NFT w sieci BTC przekroczył osiągi Solany, która działa w tym sektorze od marca 2022 r.
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bitcoin rozpycha się łokciami w świecie NFT

Według danych CryptoSlam, w maju miesięczny wolumen obrotu NFT oraz memecoinami w sieci Bitcoin przekroczył wolumen Solany.







Wszystko za sprawą czegoś, co zdaniem wielu maksymalistów Bitcoina jest zaprzeczeniem podstawowej funkcji tego blockchaina. Mowa o działającym od stycznia br. protokole Ordinals, a także mintcie tokenów BRC-20 na blockchainie BTC, które wywołało ogromne poruszenie. Przepustowość sieci drastycznie zmalała, a opłaty transakcyjne osiągnęły nowe lokalne maksima, wskazując, że Bitcoin nie jest gotowy na tak dynamiczne zmiany.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Przyczyną zamieszania stał się BRC-20, czyli nowy standard tokenów w sieci BTC, stanowiących Bitcoinowe NFT. Co ciekawe szybko zyskał on na popularności, a dzienny wolumen transakcji wynosi ok. 200 mln USD, czyli zdecydowanie więcej niż sieci Polygon, ImmutableX, BNB Chain, czy Solana i przeszło 2 razy mniej niż ERC-20 od Ethereum.

Warto jednak nadmienić, że w pierwszej połowie maja całkowita kapitalizacja rynkowa memecoinów BRC-20 przekroczyła poziom 1 mld USD i choć obecnie wynosi 447 mln USD, tak zainteresowanie tym sektorem wciąż jest duże, ze względu na rosnącą popularność memecoinów, takich jak PEPE, czy Shanghai Inu,, który w ostatnim tygodniu odnotował 30 tys.% wzrostu swojej ceny.

AVA Trade
Procentowy udział transakcji Bitcoin według aktywności. Źródło: Dune
Procentowy udział transakcji Bitcoin według aktywności. Źródło: Dune

Popularne tokeny BRC-20, takie jak ORDI, PEPE i MEME nie mają więc żadnej użyteczności i zostały stworzone głównie w celach eksperymentalnych. Nie przeszkodziło to jednak spekulantom zrobić z nich opłacalny biznes.

Oprócz tokenów BRC-20, rynek jest świadkiem tworzenia się nowego biznesu w postaci Bitcoin NFT.

Procentowy udział transakcji Bitcoin według aktywności. Źródło: Dune
Procentowy udział transakcji Bitcoin według aktywności. Źródło: Dune

Popularne kolekcje, takie jak Bitcoin Frogs sięgają już jednej czwartej dziennego wolumenu najlepszych kolekcji NFT sieci Ethereum, takich jak Bored Ape Yacht Club (BAYC), która między 23 kwietnia a 23 maja mogła się pochwalić ponad 40 mln USD obrotu.

Tym samym część inwestorów ma nadzieję, że Bitcoin uzdrowi rynek NFT, któremu po kryptowalutowej zimie bliżej do technologicznej ciekawostki, niż niszy dostępnej dla wszystkich.

Jednak jak dotąd ekosystem Bitcoin NFT wydaje się daleko w tyle Ethereum, które wykształciło wokół siebie DeFi, czyli zdecentralizowany ekosystem finansowy o wartości ponad 27,5 mld USD. W jego skład wchodzą nie tylko NFT, ale także firmy opierające się o usługi blockchain, czy świat Metaverse.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułMarcin Kiepas z Tickmill komentuje bieżące kursy walut. Puls Rynków, 24 maja 2023 r.
Następny artykułBańka na nieruchomościach pęka? Wyprzedaż na akacjach Budimex, Atal i Dom Development
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.