Naga MarketsGórnik wydobywający Bitcoin BTCNiklas Nikolajsen, założyciel szwajcarskiego brokera Bitcoin Suisse, przewiduje, że bitcoin (BTC) docelowo przejdzie na Proof-of-Stake (PoS), gdy tylko sieć Ethereum (ETH) udowodni, że algorytm się sprawdza.

  • Ekspert sugeruje, że bitcoin będzie za jakiś czas oparty na PoS.
  • Dziś trwa gorąca debata pomiędzy zwolennikami obu algorytmów – PoS a Proof-of-Work (PoW).

Bitcoin przejdzie na Proof-of-Stake?

Obecny algorytm konsensusu w sieci BTC, Proof-of-Work (PoW), budzi kontrowersje i „prawdopodobnie zmieni się w przyszłości” – twierdzi Nikolajsen.– [Przeniesienie Bitcoina naProof-of-Stake] nie jest planowane, ale druga co do wielkości kryptowaluta, Ether, przejdzie na Proof-of-Stake, które wymaga znacznie mniej energii elektrycznej, już za kilka miesięcy. Jestem pewien, że gdy [skuteczność] technologii zostanie udowodniona, bitcoin również się do niej dostosuje – powiedział.

PoS lepsze niż PoW?

PoW budzi duże kontrowersje z powodu tego, że mining BTC jest energochłonny. Głównymi zaletami Proof-of Stake jest zaś efektywność energetyczna i bezpieczeństwo. Do tego w PoS większa liczba użytkowników sieci decyduje się na uruchomienie swoje węzła, ponieważ jest to prostsze i zarazem niedrogie. To powoduje zaś, że sieć jest bardziej zdecentralizowana.

Mimo tego ekspert zauważa, że rekordowa energochłonność BTC jest też pewnym mitem.

Która metropolia na świecie nie ma 100-piętrowych wież banków, świecących milionami różnych kolorów przez całą noc oraz zarazem systemów finansowych, komputerów, serwerowni. Ile energii zużywa sam Facebook? Mają 21 ogromnych centrów danych na całym świecie, powiedziałbym, że zużywa więc prawdopodobnie więcej niż bitcoin. System bankowy z pewnością zużywa znacznie więcej energii – dodał.

Ponadto zwolennicy BTC podkreślają, że centra wydobywcze kryptowaluty coraz częściej są lokalizowane koło miejsc z zamontowanymi urządzeniami OZE. To ostatnie ma miejsce z czysto ekonomicznych powodów – górnicy chcą po prostu jak najtaniej wyprodukować energię do miningu.

Autor poleca też:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here