Naga MarketsBitcoin przegania złoto. BTC vs GOLD w tym samym miejscu co przed hossą z 2017 r.Bitcoin zastępujący starą gwardię aktywów będących magazynem wartości (w tym złoto) jest procesem bardziej nagłym niż stopniowym, uważa Mike McGlone, starszy analityk rynku towarowego agencji prasowej Bloomberga w kwietniowej edycji raportu kryptowalutowego.

  • McGlone w najnowszej odsłonie publikowanego co miesiąc raportu prognozuje, że kurs BTC może wzrastać w kierunku 400 tys. dol.
  • Jego zdaniem główne wsparcie przesuwa się obecnie w okolic 50 tys. dol., a spadek bitcoina w te okolice ma być okazją do ponownych zakupów
  • Złoto w relacji do bitcoina znalazło się na podobnym poziomie co przed osiągnięciem szczytu hossy z 2017 r.

Bitcoin vs złoto. BTC zdaniem McGlone’a zyskuje coraz większą przewagę

Najstarsza kryptowalutą bardzo często porównywana jest do złota, a analitycy zastanawiają się czy przejmie kiedyś rolę jako głównego magazynu wartości oraz bezpiecznej przystani. Według analityka Bloomberga proces ten widoczny jest już teraz i wśród sporej części inwestorów BTC stał się istotniejszym aktywem niż żółty metal.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Powiedzenie, że pieniądze płyną tam, gdzie są najlepiej traktowane zapewnia solidne podstawy dla wzrostu ceny bitcoina. Niekoniecznie jest to niedźwiedzie dla złota, które wspiera się na poziomie 1700 dol. za uncję, ale większość wskaźników pokazuje zmieniającą się globalną falę, która faworyzuje cyfrową walutę jako aktywo rezerwowe – uważa McGlone.

McGlone zauważa między innymi, że bitcoin na przestrzeni ostatnich paru lat stał się o wiele mniej spekulacyjny, a inwestycje takich spółek jak między innymi Tesla zwiększa zaufanie korporacyjne do cyfrowego aktywa.

– Relacja bitcoina do złota jest podobna do tej z 2016 roku, kiedy metal osiągnął szczyt tuż poniżej 1400 dolarów za uncję, a kryptowaluta wystrzeliła w kierunku szczytu z 2017 roku. Kluczową różnicą tym razem jest to, że BTC zyskuje na wartości i jest mniej spekulacyjny, wspierany przez większą adopcję. Największy na świecie producent samochodów według kapitalizacji rynkowej (Tesla) ogłosił dywersyfikację części swojego majątku kapitałowego co pozwoliło bitcoinowi naruszyć opór 40 tys. dol.. Nasza grafika pokazuje wznoszącą się czterokwartalną średnią kroczącą tuż poniżej tego poziomu, który zmienia się w istotne wsparcie – dodaje analityk Bloomberga.

Porównanie ceny bitcoina (wykres świecowy) do ceny złota (wykres liniowy, pomarańczowy). Źródło: Bloomberg

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Bitcoin rekordowo drogi w relacji do złota, zmienność rekordowo niska

McGlone zauważa, że w drugiej połowie 2020 roku zaangażowanie inwestorów w złote ETF-y osiągnęło szczyt i zaczęło spadać wraz z deprecjacją cen cennego kruszcu. W tym samym momencie wartość party BTC/GOLD znalazła się na historycznie wysokich poziomach, a zmienność BTC względem złota osiągnęła nowy dołek (pokonując poziomy z 2016 roku):

– Zaangażowanie kapitałowe w ETF-y na złoto osiągnęły szczyt, a następnie cena realizowała dynamiczny spadek o 28% porównywalny do tego z 2013 roku. W zestawieniu tym to bitcoin wysuwa się na prowadzenie zyskując akceptację głównego nurtu i umacnia swoje fundamenty: zmienność ustanawia nowe minima względem złota – kontynuuje Mike McGlone.

Patrząc na zaprezentowany na poniższym wykresie punkt z 2016 roku można znaleźć wiele podobieństw do obecnej sytuacji. Podobieństwa te sugerują, że BTC znajduje się dopiero w pierwszej fazie wzrostów i ma przed sobą jeszcze sporo miejsca do aprecjacji.

– Zmienność i przepływy ETF wskazują, że cena bitcoina jest we wczesnych dniach aprecjacji w stosunku do złota. Nasza grafika pokazuje dwa kamienie milowe z 2020 roku wspierające rosnący stosunek – 260-dniowa zmienność na kryptowalucie osiągnęła najniższy poziom w historii w stosunku do metalu, a udziały w złotych ETF-ach osiągnęły rekordowy szczyt. Podobne warunki w 2016 roku poprzedzały wybicie BTC z poziomu 1 do 1 w stosunku do ceny złota – zauważa analityk Bloomberga.

Odpływy ze złotych ETF-ów, stosunek BTC/GOLD i zmienność bitcoina są podobne do tych z 2016 r. Źródło: Bloomberg

Oprócz ogromnego potencjału dojrzewania bitcoina, kryptowaluta ma wyraźną przewagę, która powinna dalej wywierać presję na jej zmienność w stosunku do złota – podaż BTC jest stała. Przyjęcie do głównego nurtu i wyższe ceny zwiększają głębokość rynku, co tłumi zmienność i miary ryzyka – podsumował McGlone.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs kryptowaluty | us500 | kurs polskiego złotego | kursy walut w czasie rzeczywistym | kurs pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBank MUFG widzi potencjał do wzrostu EUR/USD, a Mizuho wręcz przeciwnie
Następny artykułKurs funta spadł o 27 gr. a Dolar o 18 gr. Euro i Frank również zauważalnie tracą wobec PLN
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here