Naga MarketsBitcoin przedłużył straty i spadł o ponad 8 proc. Risk off na początku tygodniaWydaje się, że rynek obawia się tego, że Fed normalizując politykę monetarną, doprowadzi do pogorszenia sytuacji gospodarczej w USA. Rzadko zdarza się, aby zapowiedź podwyżek stóp procentowych kończyła się spadkiem rentowności obligacji, który wynika z tego, że rynek obawia się perspektyw wzrostu PKB i inflacji w długim terminie.

Bitcoin kontynuuje spadki, w USA spada rentowność  -letnich obligacji

Rentowność 10-letnich obligacji USA spadła w poniedziałek do 1,4 proc., najniższego poziomu od lutego, a rentowność obligacji 30-letnich spadła poniżej 2 proc. po raz pierwszy od 4 miesięcy. W tym samym czasie wzrosły rentowności obligacji 2-letnich, co doprowadziło do wypłaszczenia krzywej rentowności, wskazując, że szczyt wzrostu PKB i inflacji może być już za nami. Odwrót w przypadku obligacji o długim terminie zapadalności może wskazywać, że inwestorzy są mniej optymistyczni co do wzrostu gospodarczego, podczas gdy wzrost rentowności obligacji o krótkim terminie zapadalności, które są najbardziej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, może odzwierciedlać, że podwyżka stóp procentowych jest powszechnie oczekiwana. Tymczasem w tym tygodniu USA zaoferuje inwestorom 60 mld USD w obligacjach 2-letnich, 61 mld USD w obligacjach 5-letnich i 62 mld USD w obligacjach 7-letnich.Na rynkach finansowych na początku tygodnia zaczął dominować risk off, a więc odejście od bardziej ryzykownych aktywów, co najbardziej było widoczne w notowaniach japońskiego indeksu Nikkei. W poniedziałek spadał on w pewnym momencie o ponad 4 proc., aby na koniec sesji stracić nieco ponad 3 proc. To wszystko także po tym, jak ostatnio Bank Japonii utrzymał masowe bodźce monetarne w celu wsparcia ożywienia gospodarczego kraju, jednocześnie przedłużając termin dla programów skupu aktywów i pożyczek wprowadzonych w zeszłym roku w celu skierowania funduszy do firm dotkniętych pandemią. Dodatkowo w niedzielę japoński rząd zdecydował o zakończeniu stanu wyjątkowego COVID-19, obejmującego Tokio, Hokkaido, Osakę i sześć innych prefektur, utrzymując jednocześnie przez kolejne trzy tygodnie stan wyjątkowy na Okinawie.

Jeszcze gorzej tydzień rozpoczął się na rynku kryptowalut, gdzie bitcoin przedłużył straty i spadł o ponad 8 proc. poniżej 33 000 USD. Spadki zdają się mieć związek z tym, że chińskie władze rozszerzyły swoją walkę z kryptowalutami. Syczuan był ostatnią prowincją, która zażądała zamknięcia 26 podejrzanych projektów wydobywczych kryptowalut do niedzieli, co oznacza, że około 90 proc. zdolności wydobywczych sieci bitcoin w Chinach ma zostać zamkniętych. W maju chiński rząd wezwał do ograniczenia wydobycia bitcoina z powodu obaw o zużycie energii. Obawy o potencjalną kontrolę regulacyjną również ważyły na nastrojach inwestorów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here