Naga Markets

Bitcoin przed ryzykiem dwóch dni spadków z rzędu pierwszy raz w tym rokuBitcoin (BTC) flirtuje z pierwszym od początku roku spadkiem dwa dni z rzędu po słabych prognozach przychodów technologicznego giganta jakim jest Microsoft, które podkopały nastroje inwestorów na rynku aktywów ryzykownych: akcji oraz kryptowalut.

Microsoft spada, a razem z nim Bitcoin

Największy token spadał aż o 2,5% i był notowany na poziomie około 22 650 dolarów w środowy poranek, po tym jak tracił dzień wcześniej 1,2%. Szereg mniejszych monet, od Ethereum (ETH), przez Cardano (ADA), po Avalanche (AVAX), również było notowane na czerwono.

Wydaje się jednak, że kolejne godziny europejskiego poranka, gdzie do komputerów (i telefonów) siada coraz więcej traderów, pozwalają przynajmniej obecnie odbić Bitcoina od sesyjnych minimów.

Bitcoin przed ryzykiem dwóch dni spadków z rzędu pierwszy raz w tym roku
Bitcoin tracił najmocniej w nocy z poniedziałku na wtorek, udało mu się jednak jak na razie odbić od dziennych dołków. Źródło: Bloomberg

Aktywa cyfrowe należą do wielu inwestycji, które skoczyły na początku 2023 roku na zakładach, że banki centralne spowolnią lub nawet odwrócą podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Jednak to optymistyczne nastawienie jest podatne na zmiany. Na przykład, jeśli Rezerwa Federalna (Fed) na posiedzeniu w przyszłym tygodniu odrzuci gołębie oczekiwania w bieżącej walce z inflacją, wtedy nastawienie do Bitcoina również ulegnie zmianie.

Rozczarowanie prognozami Microsoftu rozlało się na kryptowaluty, które nadal są dość silnie skorelowane z akcjami technologicznymi, według Tony’ego Sycamore’a, analityka rynku w IG Australia Pty. Akcje Microsoftu traciły 4,7% w handlu przed sesyjnym.

– Do tej pory w tym roku aktywa ryzyka zachowywały się tak, jakbyśmy próbowali utrzymać za wszelką cenę piłkę pod wodą – komentował.

Konieczność pokrycia krótkich pozycji, która prawdopodobnie pomogła napędzić skok Bitcoina o 35% w tym miesiącu, wydaje się słabnąć, dodał Hayden Hughes, dyrektor naczelny platformy social-tradingowej Alpha Impact.

– Ceny zaczęły się odwracać, gdy fundusze hedgingowe ponownie weszły w krótkie pozycje po wzięciu wolnego weekendu – powiedział.

Bossa


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Przeszkody przed BTC od strony technicznej

Katie Stockton, założycielka Fairlead Strategies, firmy badawczej skupionej na analizie technicznej, widzi znaczący opór przed Bitcoinem w okolicach 25 000 dol. Jest to poziom, na którym token znajdował się ostatnio w sierpniu.

Stockton napisała w notatce w tym tygodniu, że jest “neutralna nastawiona średnioterminowo, a na rynku znowu widać warunki przewartościowania”. Przewartościowanie odzwierciedla się między innymi w wartościach wskaźnika RSI.

Bitcoin i benchmark 100 najlepszych tokenów straciły ponad 60% w zeszłym roku, zranione przez rosnące koszty pożyczek i serię kryptowalutowych upadków. Ogólna wartość rynkowa cyfrowych tokenów odbiła się jednak o 250 miliardów dolarów w styczniu, według danych CoinGecko.

Analitycy OANDA sugerują natomiast, że nie można wykluczyć skromnej, technicznej korekty:

– Bitcoin konsoliduje się po osiągnięciu pięciomiesięcznego maksimum. Ostatni rajd nie był w stanie przebić się powyżej poziomu 23 500 dol., co może utorować drogę do skromnego spadku w kierunku rejonu 22 000 dol. – komentowali.

Kiedy jednak cały kurz rynkowy związany z publikacją PKB za IV kwartał, odczytami inflacji oraz posiedzeniem FOMC opadnie, silny opór powinien pojawić się wyżej, na poziomie 25 000 dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPo płaskiej korekcie EUR/USD zaatakuje poziom 1,10 – prognozuje Scotiabank
Następny artykułVisa myśli nad wprowadzeniem płatności w stablecoinach
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here