Naga MarketskoparkaProces zwany kopaniem Bitcoina to tak naprawdę zażarty wyścig o to, kto rozwiąże niezwykle skomplikowaną zagadkę matematyczną (kryptograficzną) przy użyciu ogromnych mocy obliczeniowych, w wyniku którego powstaje nowy blok. W procesie tym pojedynczy górnicy, których nie stać jest na zapełnienie obszernych hal specjalistycznymi urządzeniami ASIC zwanymi potocznie koparkami, często decydują się na przyłączenie do tzw. pooli miningowych – czyli „kopalni” zrzeszających wielu górników. Największymi z nich są BTC.com oraz AntPool. Średnio co kilka miesięcy zdarza się sytuacja, kiedy niemalże w tym samym czasie wydobyte zostaną dwa bloki na raz – co miało miejsce 17 października.


Antpool i BTC.com wykopali blok BTC w tym samym czasie

Analitycy z giełdy kryptowalutowej BitMEX opublikowali komunikat informujący o tym, że dwie największe na świecie kopalnie Bitcoina, BTC.com oraz Antpool, wydobyły prawidłowe bloki w tym samym czasie. Do takich sytuacji dochodzi ponieważ aby dany blok został włączony do łańcucha, musi on zostać zweryfikowany i zaakceptowany przez wszystkie węzły, których obecnie jest 9301. Ponieważ algorytm wydobywania Bitcoina nie pozwala na umieszczenie w łańcuchu dwóch bloków na raz, wygrał ten, który spełniał wymogi sieci. A kryterium jest proste – wygrywa ten górnik, który włożył więcej pracy w wykopanie swojego bloku, co przekłada się na ilość energii włożonej w procesie wydobycia.

Tego typu rzadkie sytuacje teoretycznie mogłyby nawet doprowadzić do hard forka, jednak tym razem, podobnie jak we wcześniejszych tego typu sytuacjach, do tego nie doszło. W przypadku Bitcoina ostatnio – a dokładnie 1 października, doszło natomiast do innego rodzaju anomalii – tak jak normalnie wydobycie jednego bloku trwa dziesięć minut, tak tego dnia wykopanie jednego z bloków zajęło aż godzinę.

Inne, mniej popularne kryptowaluty o wiele częściej doświadczają anomalii w procesie wydobywania. Na przykład w przypadku Bitcoin Cash, gdy mamy do czynienia z niską trudnością wydobycia, wiele kopalni zabiera się za kopanie tej kryptowaluty, przez co bloki produkowane są z częstotliwością nawet co jedna minuta. Gdy zaś zyskowność spada, górnicy wycofują się i częstotliwość wydobycia jednego bloku spada do godziny.

Bloki „osierocone” (“sieroty”) oraz „bloki – wujkowie”

W opisanym przypadku prawidłowo wydobyty blok, który spełniał wszystkie kryteria, jednak ostatecznie nie został dołączony do łańcucha nazywa się blokiem „osieroconym” i nie ma on żadnej wartości monetarnej – górnik bądż kopalnia, która go wydobyła nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tego typu bloków w sieci Ethereum. Zwane są one w górniczym żargonie „wujkami” i pomimo tego, iż nie zostają włączone do łańcucha, górnicy otrzymują za nie wynagrodzenie, po to, by zapłacić im za poniesione koszty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here