Naga MarketsWedług analityka badawczego UBS, Kevina Denneana, zwolennicy hossy na Bitcoinie mogą jeszcze długo poczekać zanim zobaczą nowy historyczny szczyt na notowaniach. Dennean, który prześledził wszystkie rekordy giełdowe uważa, że jeśli BTC podąży ścieżką ożywienia amerykańskiego indeksu Dow Jones po ogromnej przecenie giełdy w 1929 r., byki będą musiały czekać ponad 22 lata.


Zobacz również: Następna hossa Bitcoina będzie znacznie większa?

Nie każda pęknięta bańka wraca na historyczny szczyt

Notowania Bitcoina wzrosły od początku roku o ponad 40%, co pozwoliło podnieść cenę najpopularniejszej kryptowaluty powyżej poziomu 5000 USD, choć przyczyny gwałtownego wzrostu cen nie są od końca jasne. Pomimo niedawnego impulsu wzrostowego, patrząc w szerszym interwale czasowym, wcześniejsze załamanie notowań kryptowaluty w dużej mierze podążało ścieżką poprzednich baniek, zgodnie z danymi opracowanymi przez analityka UBS Kevina Denneana. Jak autor wskazał na poniższym wykresie, przecena BTC miała podobny charakter do innych, znanych baniek takich jak Dow Jones w 1929 r., Nikkei w 1989 r., NASDAQ w 2000 r. czy ropa w 2008 r.

UBS: Bitcoin powyżej 20 tys. USD dopiero po roku 2040
Porównanie notowań różnych aktywów od momentu pęknięcia bańki Źródła: FactSet, coinmarketcap.com, UBS

Argumentem jest to, że Bitcoin przeszedł przez fazę bańki i jest gotowy powstać jak feniks z popiołów, podobnie jak inne aktywa i indeksy w przeszłości. Jesteśmy zaskoczeni tym, jak dużo czasu potrzeba było przy poprzednich bańkach, aby ponownie osiągnąć historyczny szczyt (aż 22 lata dla Dow Jones Industrials) – napisał Dennean w nocie badawczej.

Z wyjątkiem indeksu Szanghaju, wszystkie klasy aktywów (w tym Bitcoin) na których wystąpiła bańka spekulacyjna spadły o ponad 75% w stosunku do wartości szczytowych, a tylko Dow Jones i NASDAQ odzyskały poprzednie poziomy. Prawie 30 lat po pęknięciu bańki na japońskim indeksie Nikkei nadal daleka droga do historycznego szczytu, a notowania obecnie mają jeszcze połowę drogi do przebycia.

Zobacz również: Bitcoin już po 5300 dolarów. Kurs BTC zyskuje 3. sesję z rzędu

Może krypto-byki powinny dogłębniej przeanalizować, co dzieje się po pęknięciu bańki, gdyż nie każda bańka wraca do starych poziomów – podsumował Dennean.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here