Naga MarketsBitcoin nie powinien mieć miejsca w portfelu zdaniem analityka JP MorganBitcoin oraz inne kryptowaluty nie powinny mieć miejsca w portfelu lub mogą je mieć w ograniczonym stopniu, co tylko w wybranych przypadkach mogłoby poprawić zyskowność portfela, jak stwierdził strateg JPMorgan, John Normand.

  • Analityk renomowanego banku zwrócił uwagę na wysoką zmienność Bitcoina
  • Co więcej, dostrzegł także rosnącą korelację względem aktywów takich jak rynki akcyjne
  • Jego zdaniem rola kryptowalut w portfelu inwestora powinna być żadna lub bardzo mała

Bitcoin z małą rolą w portfelu zdaniem JPMorgan

Kurs Bitcoina wystrzelił w 2020 roku w górę o ponad 300% ponownie rozbudzając umysły oraz emocje inwestorów. Początek 2021 roku przyniósł kontynuację zwyżki do nowych maksimów wszechczasów na 42 tys. dol., która została przerwana korektą o ponad 21% do notowanych w poniedziałek 33 tys. dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powstaje zatem pytanie: jak dużą część swojego portfela powinien przeznaczyć inwestor na inwestycje w kryptowaluty? 0%, 20% czy może 100%? Z odpowiedzią spieszy John Normand, dyrektor działu międzyaktywowej strategii fundamentalnej w JPMorgan.

Bitcoin powinien stanowić minimalną część portfela zdaniem analityka JP Morgan
Notowania kursu BTC/USD. Źródło: tradingview.com

Jego zdaniem, kryptowaluty nie powinny odrywać dużej roli w portfelu. Co istotne, rynkowy ekspert nie odrzucił ich jednak, a jedynie wskazał na ograniczenie ich stosunku względem całego portfolio.

fpmarkets

Niewielka alokacja kapitału (do 2%) w kryptowalutach powinna zwiększyć efektywność portfela z uwagi na wysoką stopę zwrotu i umiarkowaną korelację (z innymi grupami aktywów, przyp. red.), jednak trwanie tego efektu dywersyfikacyjnego jest wątpliwe z obu stron. – zaznaczył John Normand z JPMorgan.

Obecny poziom cen jest tak wysoce powyżej kosztów produkcyjnych, że w długoterminowym horyzoncie uśrednienie wywołuje powrót obaw o obniżenie stopy wzrostu. Co więcej, przechodzenie posiadania kryptowalut do mainstreamu generuje korelację z aktywami cyklicznymi, co potencjalnie zmienia ich rolę z zabezpieczenia na lewarowanie. – dodał.

Normand ma tutaj na myśli coraz większą korelację kryptowalut z zachowaniem rynków akcyjnych. W związku z tym, spada ich rola jako aktywa służącego do dywersyfikacji.

Zobacz również: Uber z konkurencją na rynku IPO? Technologiczny gigant z Chin chce pozyskać 5,4 mld dol.

Bitcoin pozostaje raczej aktywem inwestycyjnym niż walutą finansującą i nie posiada cech charakterystycznych dla dolara amerykańskiego (czy franka lub jena), która daje im siłę w okresie nasilenia negatywnego sentymentu na rynku. – zaznaczył Normand.

Analityk zwrócił uwagę na fakt, że po ponad dekadzie swojego istnienia kryptowaluty są ponad cztery razy bardziej zmienne niż rynki akcyjne czy złoto. A to szczególnie podaje w wątpliwość ich rolę w zabezpieczaniu swojego majątku przed trudnymi czasami.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar online | wti | akcje jsw prognozy | pgnig forum | akcje biomedlub |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here