Naga MarketsWyrok TSUE sądSąd Najwyższy Korei Południowej po raz pierwszy uznał wartość ekonomiczną kryptowalut w maju ubiegłego roku. Wtedy sąd orzekł, że bitcoin jest wartością niematerialną, co oznacza, że ​​kryptowaluty podlegają opodatkowaniu. Teraz kwestia prawna dot. cyfrowej waluty wraca wraz z kontrowersyjną rozprawą sądową.

Wcześniej, w okresie od grudnia 2013 r. do kwietnia 2017 r., południowokoreański obywatel o nazwisku Ahn prowadził nielegalną witrynę pornograficzną z serwerami zlokalizowanymi w Stanach Zjednoczonych. Ahn został aresztowany i oskarżony o zarobienie około 1,9 miliarda wonów w nielegalny sposób. Ponoć jego klientami było aż 1,22 miliona osób. Płacili mu w BTC.

Sąd: kryptowaluty można konfiskować

W czasie pierwszego procesu prokuratura zwróciła się do sądu o konfiskatę 216 bitcoinów o wartości 500 milionów wonów, twierdząc, że coiny stanowiły dochód z przestępstwa. Sąd nie zaakceptował wniosku, mówiąc: „bitcoiny są plikami elektronicznymi bez konkretnej formy, a zatem nie należy konfiskować monet”.

Sąd drugiej instancji uznał jednak BTC za aktywa i pomimo  ich niematerialności orzekł, że  można je skonfiskować. Podobnie Sąd Najwyższy orzekł, że wartości niematerialne mogą być również skonfiskowane zgodnie z ustawą o przepisach dotyczących karania ukrywania wpływów z przestępstw, a do tego typu aktywów należą w tej sprawie bitcoiny.

Eksperci ds. prawa i podatków wyjaśniają teraz, że sam wyrok Sądu Najwyższego wystarczy, aby objąć kryptowaluty podatkiem od spadków i darowizn obejmującym aktywa czy nieruchomości, chociaż w przypadku podatku dochodowego wymagana jest zmiana prawa podatkowego.

Bitcoin a regulacje

Bitcoin jako pewne novum na rynku nadal wymaga uregulowania prawnego. Jego charakterystyczna forma wprowadza jednak pewne kontrowersje i nieścisłości w wymiarze legislacyjnym. Władze poszczególnych krajów będą musiały dostosować swoje przepisy do nowych wymogów, jakie stawia cyfrowy świat i nowe realia.

W Polsce kontrowersje budziła kwestia pobierania podatku PCC od transakcji dot. kryptowalut. Ostatecznie od minionego roku fiskus stwierdził, że pobieralność tej daniny nie ma zastosowania w przypadku bitcoinów i innych cyfrowych walut. Podobnie dopiero w 2018 r. uregulowano sprawę podatku dochodowego od zysków uzyskanych przy obrocie kryptowalutami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

 1. Szanowny Panie.
  Od wielu lat na portalu Neon24.pl zamieszcza swoje notki nieznany bliżej bot @NDP
  Publikuje zazwyczaj antypolskie paszkwile i posługuje się fikcyjnymi nazwiskami nieistniejących autorów.
  Tym razem dzzis zamieścił wpis gdzie to panu przypisuje autorstwo tekstu,łącznie z pana fotografia
  Czy Pan faktycznie jest autorem tego tekstu

  Polska polityka zagraniczna nie jest samodzielna!
  https://ndp.neon24.pl/post/152005,polska-polityka-zagraniczna-nie-jest-samodzielna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here