Naga MarketsBitcoin porzuca rynek akcji, przełamując trend w październiku i pocieszając bykiIlekroć tradycyjnie myślącym inwestorom wydaje się, że w końcu opanowali rolę kryptowalut na rynkach finansowych, cyfrowa klasa aktywów zawsze udowadnia im, że się mylą.

  • Indeks S&P 500 spadł o około 5% od swojego ostatniego rekordu ustanowionego 2 września, podczas gdy bitcoin wzrósł o 10%
  • Wysoce spekulacyjna natura i często niewytłumaczalna zmienność kryptowalut sprawiają, że wielu niechętnie próbuje zestawiać je z tradycyjnymi aktywami
  • Ostatni rajd ceny BTC może być spowodowany wzrostem niepewności wokół zadłużenia Stanów Zjednoczonych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin zaskakuje inwestorów po raz kolejny i pokonuje rynek akcji

Jeszcze do niedawna wydawało się, że bitcoin i akcje poruszały się w tym samym kierunku (w dół) we wrześniu, gdy ta pozytywna korelacja szybko odwróciła się w bieżącym miesiącu. Indeks S&P 500 spadł o około 5% od swojego ostatniego rekordu ustanowionego 2 września, podczas gdy BTC wzrósł o kolejne 10%.Oddzielenie bitcoina od rynku akcji może przywrócić do życia jedną z długotrwałych obietnic kryptowalut, którą zwiastowali ich zwolennicy – że mogą one służyć jako zabezpieczenie portfeli inwestycyjnych, gdy akcje sprzedają się w czasach korekt lub zawirowań na rynkach.

Jest to cecha, na którą jest obecnie duże zapotrzebowanie, zwłaszcza gdy zdecydowana większość osób twierdzi, że na obligacjach skarbowych nie można już polegać. Obecnie nie gwarantują one satysfakcjonującej stopy zwrotu i nie zabezpieczają przed przyspieszającą inflacją. 

Mimo to, wysoce spekulacyjna natura i często niewytłumaczalna zmienność kryptowalut sprawiają, że wielu niechętnie próbuje zestawiać je z tradycyjnymi aktywami. 

Dla Stephane’a Ouellette’a, dyrektora generalnego platformy FRNT Financial Inc. skupiającej się na kryptowalutach, jest to kwestia rozpoznania, jaki rodzaj „okna handlowego” dominuje w nastrojach inwestorów. 

Czasami można powiedzieć, że jest to korelacja z bardziej spekulacyjnymi akcjami, takimi jak akcje spółek technologicznych. Innym razem prym wiedzie mentalność nastawiona na bezpieczeństwo i rośnie korelacja ze złotem. Podczas gdy w pewnych okresach relacje te są stosunkowo spójne, mają one tendencję do zmiany w każdej chwili. I wygląda na to, że tak właśnie się stało w tym przypadku – powiedział Stephane Ouellette.

Podobną narrację przyjmują stratedzy JPMorgan Chase & CO., w tym Nikolaos Panigirtzoglou, który w swojej notatce w środę napisał, że inwestorzy instytucjonalni mogą ponownie powrócić do bitcoina, widząc go jako lepsze zabezpieczenie przed inflacją niż złoto.

invest

W ciągu ostatnich 10 sesji handlowych platyna – tradycyjne zabezpieczenie przed inflacją – była najściślej powiązanym aktywem z bitcoinem wśród tych śledzonych przez Bloomberga. Współczynnik korelacji wyniósł 0,76 (Dla przypomnienia – współczynnik równy 1 oznacza, że aktywa poruszają się zgodnie, podczas gdy -1 oznacza, że poruszają się w przeciwnych kierunkach).

Jednak zmienna natura kryptowalut i zmieniające się narracje wykorzystywane do wyjaśnienia ich wyników zwiększają ryzyko, że inwestorzy mogą zostać oszukani przez przypadkowość.

Według Briana Mosoffa, dyrektora generalnego firmy inwestycyjnej Ether Capital Corp. z siedzibą w Toronto, prawdopodobnie jest zbyt wcześnie, aby swobodnie łączyć kryptowaluty z tradycyjnymi klasami aktywów. Uważa on, że kryptowaluty są wciąż ryzykownymi aktywami, takimi jak akcje.

Ostatecznie jednak Mosoff dostrzega potencjał kryptowalut, jako nieskorelowanych aktywów i użytecznych zabezpieczeń na rynku. Ostatni wzrost ceny BTC może być spowodowany wzrostem niepewności wokół zadłużenia Stanów Zjednoczonych i polityki prowadzonej przez Rezerwę Federalną. 

Podczas, gdy politycy mogą doprowadzić rząd na skraj niespłacenia długu, a bankierzy centralni mogą zwiększać lub zmniejszać ilość pieniędzy w obiegu, podaż na bitcoina jest ograniczona i przewidywalna, ponieważ wszystko zostało zapisane w jego kodzie oprogramowania. 

Oczywiście, istnieją potencjalne powody niedawnej hossy i bessy kryptowalut, które nie mają nic wspólnego z ich teoretyczną lub rzeczywistą rolą w portfelach inwestycyjnych. 

Najnowszy atak Chin na kryptowaluty, który spowodował znaczne spadki w zeszłym miesiącu, został przyćmiony przez bardziej pozytywne wiadomości – raport badań Bank of America, w którym zostało podkreślone, że kryptowaluty zostały zbyt dużą klasą aktywów, aby inwestorzy mogli ją zignorować.

Kolejnymi dobrymi wiadomościami były uruchomione przez U.S. Bancorp usługi powiernicze dla inwestorów oraz doniesienia, że Brazylia rozważa wprowadzenie przepisów, na mocy których bitcoin zostałby prawnym środkiem płatniczym.

Do tego dochodzą przychylne komentarze na temat kryptowalut ze strony amerykańskich ustawodawców oraz oznaki dokonywania znacznych zakupów przez inwestorów dysponujących dużymi pieniędzmi, czyli „wielorybów”, jak donosi CoinDesk. 

Istnieje również inny powód, dla którego bitcoin mógł oddzielić się od akcji w tym miesiącu. Jest nim coraz szybciej rozprzestrzeniająca się wśród wyznawców na mediach społecznościowych fraza „Uptober”, która mobilizuje do zwiększania swoich zakupów i zysków w październiku.

Wzrost liczby wyszukiwań słowa "Uptober" w Internecie, źródło: Bloomberg
Wzrost liczby wyszukiwań słowa „Uptober” w Internecie, źródło: Bloomberg

Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm. Dla Steve’a Sosnicka, głównego stratega Interactive Brokers, najnowszy boom przypomina spekulacyjny szał wokół akcji-memów, takich jak GameStop Corp. i AMC Entertainment Holdings Inc, który był napędzany przez agresywne kampanie w mediach społecznościowych. 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ceny kryptowalut | jsw akcje kupno | gpw ccc | akcje bitcoin | kurs akcji biomed | azoty kurs | pkobp akcje notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here