Naga MarketsBitcoin porusza się tak samo jak Wall Street, kurs dolara i oblgacje, zauważa Kraken90-dniowa zmienność bitcoina oraz innych głównych aktywów pokazuje, że BTC jest w tym momencie najsilniej skorelowany z głównymi indeksami giełdowymi Wall Street, a w zdecydowanie mniejszej mierze z kursem dolara i rynkiem obligacji, wynika z wrześniowego raportu giełdy kryptowalutowej Kraken.

  • Kraken zauważa jednocześnie, że w tym momencie pomiędzy bitcoinem i złotem występuje negatywna korelacja: oznacza to, że gdy jedno z tych aktywów rośnie, drugie spada
  • Analitycy giełdy analizują również średnie stopy zwrotu BTC/USD w poszczególnych miesiącach i kwartałach zauważając, że III kw. br. jest jak na razie jednym z najlepszych w historii kryptowaluty
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin silnie skorelowany z Wall Street, mniej z dolarem i obligacjami

Nieustanny marsz bitcoina w górę w czerwcu odpowiadał jego kroczącej 90-dniowej korelacji z ryzykownymi aktywami, która odbiła się od 3-letniego niskiego poziomu na początku lipca i kontynuowała średnioterminowy zwrot w górę przez cały sierpień.Pomimo niepewności wokół polityki monetarnej, wzrostu liczby przypadków wariantu Covid-19 Delta i obaw o inflację, akcje były w stanie odnotować jeden z najsilniejszych sierpniów w historii – stąd korelacja BTC z aktywami ryzykownymi stała się pozytywna i osiągnęła wielomiesięczne maksima – wyjaśnia Kraken w swoim wrześniowym raporcie.

Biorąc pod uwagę silną korelację BTC z akcjami i ich wyceną, która znajduje się w pobliżu kilkudziesięcioletnich maksimów, o czym świadczy wskaźnik CAPE (Cyclically Adjusted PE Ratio) wynoszący 39x w porównaniu do historycznej średniej wynoszącej 16,9x, BTC wydaje się być zagrożony odwróceniem trendu, wraz z silniejszą korektą na akcjach.

Bitcoin z wysoką korelacją z indeksami giełdowymi w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Źródło: Kraken

Należy pamiętać, że historycznie wrzesień jest najsłabszym miesiącem dla akcji, a Jerome Powell powiedział w sierpniu, że gospodarka jest w punkcie, w którym nie potrzebuje już tak dużego wsparcia polityki, co może mieć negatywny wpływ na rynek. Dodając do tego fakt, że BTC we wrześniu również zazwyczaj straci, inwestorzy powinni być gotowi na wystąpienie ujemnych stóp zwrotu w tym miesiącu.

Wczesnosierpniowy rajd dolara amerykańskiego i rentowności obligacji sprawił, że korelacja BTC z oboma aktywami była pozytywna i wyniosła odpowiednio 0,31 i 0,29. W międzyczasie, odbicie ceny złota i późniejsze zatrzymanie się na koniec miesiąca spowodowało, że korelacja z BTC stała się negatywna, po tym jak na krótko była pozytywna po raz pierwszy od marca 2021 roku.

Bitcoin pozytywnie, jednak słabiej, koreluje również z rynkiem obligacji i dolarem oraz negatywnie ze złotem. Źródło: Kraken

– Biorąc pod uwagę pozytywną korelację BTC z aktywami risk-on i risk-off, zmiana korelacji nie wydaje się być całkowicie przyczynowo-skutkowa. Historycznie, BTC posiadał przeciwstawne korelacje pomiędzy tymi dwoma grupami aktywów, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i odpowiedni profil ryzyka – wyjaśnia Kraken. Risk-on odnośnie się do aktywów ryzykownych, risk-off do aktywów bezpieczniejszych (mniejsza, jednak pewniejsza historycznie stopa zwrotu).

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

invest

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

BTC we wrześniu traci, końcówka roku będzie jednak o wiele lepsza

W sierpniu, który zazwyczaj nie zachwyca, BTC osiągnął 14 procent zwrotu, co jest trzecim najlepszym sierpniem w historii i znacznie przewyższa średnią i medianę wynoszące odpowiednio +3% i -6%.

Bitcoin słabo radzi sobie we wrześniu, październik będzie jednak lepszy. Źródło: Kraken

W międzyczasie zmienność w ujęciu rocznym niewiele się zmieniła w stosunku do poprzedniego miesiąca i była zgodna z medianą na poziomie 64%.

Wrzesień jest jednak dla rynku kryptowalut, podobnie jak dla akcji, najgorszym miesiącem w historii, ze średnią i medianą zwrotu wynoszącymi odpowiednio -7% i -8%. W rzeczywistości, od 2011 roku, miejsce miały tylko trzy przypadki, kiedy BTC zanotował dodatnią stopę zwrotu w tym okresie – ostatni z nich to rok 2016, kiedy BTC rósł o 6%.

– Wrzesień może być najgorzej radzącym sobie miesiącem w historii, ale jest również najmniej zmiennym miesiącem, jeśli porównamy średnie (60%) i medianę (50%). Tuż za wrześniem plasuje się październik, ze średnią 66% i medianą 54%. Jeśli historia się powtórzy, można oczekiwać, że wrzesień będzie stosunkowo słaby i raczej zamknie się na minusie – twierdzi Kraken.

Jeśli chodzi natomiast o historyczne wyniki za kończący się za chwilę trzeci kwartał, to zazwyczaj nie są one zadowalające. Jednak ostatni kwartał roku dla bitcoina jest już o wiele lepszy. Średnia stopa zwrotu w tym czasie wynosi 26%, więc obecne spadki nie powinny negatywnie wpływać na nastroje inwestorów.

Co istotniejsze bieżący III kw. jest niejako wyjątkiem od reguły i w tym momencie zapewnia ponad 30% zwrotu, gdzie średnia wypada na poziomie zaledwie 7%.

Średnie stopy zwrotu z inwestycji w BTC w III kw. w ostatnich latach. Źródło: Kraken

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda ten square games | wykres dax | azoty cena akcji | pko giełda | 11bit akcje | lira turecka | cena akcji asseco |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułIndeks WIG20 z ryzykiem cofnięcia w rejon 2300 pkt.
Następny artykuł10 spółek z GPW – faworyci na wrzesień BM BNP Paribas
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here