Naga MarketsWraz ze wzrostem kursu bitcoina powyżej linii 50 tys. USD za monetę, w Wietnamie odnotowano wzmożone zainteresowanie koparkami kryptowalutowymi. Jeden z lokalnych przedsiębiorców zajmujących się dostarczaniem sprzętu górniczego ujawnił, że na początku września jego sprzedaż wzrosła aż trzykrotnie w porównaniu z ubiegłymi miesiącami. Inni wietnamscy entuzjaści wirtualnych walut przedstawili podobne spostrzeżenia.

Bitcoin: zainteresowanie miningiem rośnie 

Przez kilka ostatnich miesięcy koparki kryptowalutowe nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem na terenie Wietnamu, jak obecnie. Takie obserwacje przedstawił jeden z lokalnych sprzedawców, który odnotował aż 3-krotny wzrost popytu na sprzęt górniczy.Wraz z podnoszeniem się kursu bitcoina Hoang Thuan zaobserwował, iż jego sklep zyskuje coraz więcej klientów. Spostrzeżenia te zostały zacytowane przez serwis informacyjny VnExpress. Zanim BTC ponownie przekroczył linię 50 tys. USD za monetę, grono osób interesujących się jego wydobyciem nie było tak liczne.

Inny lokalny entuzjasta kryptowalut – Ngoc Van dodał, iż rosnące zapotrzebowanie na  koparki doprowadziło do wzrostu cen takich urządzeń. Z jego wypowiedzi wynika, że najlepiej sprzedaje się sprzęt oparty na procesorach graficznych (GPU) produkowanych przez AMD lub Nividę. 

Nie tylko wznowiony rajd na kryptowalutach doprowadził do zwiększenia popytu na koparki. W opinii mieszkańców Wietnamu mogło wpłynąć na to także przedłużenie pandemii COVID-19. Zdaniem Le Hunga (administratora lokalnej społeczności skupionej wokół miningu) wiele osób zdecydowało się na wydobycie bitcoinów oraz innych topowych wirtualnych walut ze względu na zmniejszone możliwości inwestycyjne.

Negatywne nastawienie ze strony rządu

Wietnamskie władze nie są przychylnie nastawione do kryptowalut. W 2018 r. zakazały one wykorzystywania tej klasy aktywów, jako środka płatniczego. Co więcej, tamtejszy rząd nawoływał wówczas do zachowania od nich dystansu.

Jeżeli chodzi o kwestie prawne, kryptowaluty w Wietnamie, tak samo, jak na terenie wielu innych krajów nie są uregulowane. Na początku br. krajowe Ministerstwo Finansów ostrzegało przed nimi opinię publiczną. 

Mimo braku akceptacji wirtualnych walut ze strony wietnamskich władz wyniki ankiety przeprowadzonej przez Findera opublikowane w sierpniu br. pokazały, że kraj ten wyszedł na prowadzenie, jeżeli chodzi adopcję tej klasy aktywów wśród społeczności. Spośród 27 przebadanych krajów, Wietnam charakteryzował się największym wskaźnikiem przyjęcia kryptowalut. Z kolei raport opublikowany w ubiegłym miesiącu przez firmę analityczną Chainalysis wykazał, że zajmuje on również drugą pozycję, jeżeli chodzi o adopcję zdecentralizowanych finansów (DeFi).

invest

Autor poleca również: Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here