świnka skarbonka z monetą BitcoinKryptowaluty stają się coraz popularniejszym instrumentem finansowym na świecie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla DARB Finance, już 61% Polaków deklaruje, że zna kryptowaluty a 32% zamierza zakupić je w najbliższej przyszłości. Jednak aż 74% respondentów nie wie do czego wykorzystywane są waluty cyfrowe.  


Polacy chcą inwestować w kryptowaluty, ale brakuje im wiedzy

Rosnąca popularność kryptowalut sprawiła, że już co trzeci Polak planuje w nie zainwestować. Prawie połowa respondentów zamierza kupić waluty cyfrowe ze względu na potencjalny zysk.  Jednocześnie 23% uważa, że to inwestycja i zabezpieczenie na przyszłość a 6% wierzy, że kryptowaluty mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne waluty.Mimo rosnącej popularności kryptowalut, 74% badanych nie wie do czego są one wykorzystywane. Polacy dość krytycznie oceniają poziom swojej wiedzy na temat kryptowalut. Tylko 5% wszystkich respondentów oceniło poziom swojej wiedzy jako wysoki lub bardzo wysoki, 29% wskazało umiarkowany a aż 67% niski lub bardzo niski. Nawet wśród osób, które już inwestują w kryptowaluty, aż 49% uważa, że ich wiedza jest umiarkowana (34% wskazało poziom wysoki lub bardzo wysoki a 20% niski lub bardzo niski).

 –  Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat walut cyfrowych jest jedną z największych barier utrudniających Polakom efektywne inwestowanie w kryptowaluty  –  komentuje wyniki badania Hubert Krawczyk, prezes DARB Finance, platformy fintech do zarządzania cyfrowymi walutami. – Z naszego badania wynika także, że tylko 23% osób wie, że kryptowaluty są akceptowalnym środkiem płatności. Oznacza to, że Polacy nie są świadomi wielu korzyści oraz możliwości, jakie oferują waluty cyfrowe. Jestem jednak przekonany, że edukacja oraz stosowanie tzw. języka korzyści przekona jeszcze więcej rodaków do walut cyfrowych – dodaje.

Bitcoin i… długo, długo nic

Wśród wszystkich kryptowalut zdecydowanie najpopularniejszy wśród Polaków pozostaje Bitcoin – zna go aż 95% respondentów. Daleko w tyle pozostawił inne waluty cyfrowe, takie jak Litecoin (19%), Ethereum (17%), Dash (14%) czy Ripple (9%). Wśród osób inwestujących w kryptowaluty  94% osób deklaruje posiadanie Bitcoina, 22% Ethereum, 15% Litecoina a 11% Ripple. Inne waluty cyfrowe nie przekraczają poziomu 10%.

Dalsza część artykułu pod filmem
Polacy preferują inwestowanie na polskich giełdach kryptowalut – aż 65% osób, które dotychczas inwestowały, robiło to właśnie na polskich platformach, przy czym 24% nie wie z jakiego kraju jest ich giełda.

–  Cieszę się, że Polacy chcą inwestować na polskich giełdach kryptowalut, w końcu DARB Finance to polska platforma. Przed rozpoczęciem inwestycji na danej giełdzie warto potwierdzić także jej bezpieczeństwo i stabilność. Można to zrobić poprzez sprawdzenie licencji na jakich działa dana platforma. W DARB działamy na dwóch licencjach pozwalających na trading crypto – flat i crypto – crypto, czyli mówiąc prostym językiem, na wymianę walut tradycyjnych na kryptowaluty oraz na wymianę między kryptowalutami  – podkreśla Hubert Krawczyk.

Skąd czerpiemy informacje na temat kryptowalut?

Internet jest zdecydowanie najpopularniejszym źródłem informacji na temat kryptowalut. 76% inwestujących wskazało go jako źródło wiadomości. 43% pozyskuje informacje od znajomych, 36% z otwartych grup w mediach społecznościowych a 19% z zamkniętych, płatnych grup. Tylko 13% wskazało prasę.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 11-19 lipca 2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1017 ankiet.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj