Naga Markets

Bitcoin poniżej 30 tys. dol. Terra (LUNA) i TerraUSD (UST) nadal najbardziej zmienneNotowania Bitcoina (BTC) od chwilowej przeceny z 12 maja (kiedy spadały do poziomu 25,4 tys. dol.) stopniowo odbudowywały swoją pozycję i w niedzielę zamykały się wyraźnie nad poziomem 31 tys. dol. Poniedziałek przynosi jednak niemal sześcioprocentowy spadek, a para BTC/USD powraca poniżej psychologicznego wsparcia 30 tys. dol. Kolejny tydzień z rzędu walory sieci Terra – token LUNA i stablecoin TerraUSD (UST) – pozostają jednak najbardziej zmiennymi aktywami.

  • Terra wypada z pierwszej dwusetki największych aktywów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji, a jej wartość ostatniej doby spadała o 27%
  • W tym samym czasie mocniej traci również UST, oddając prawie 15% wartości i utrzymując się poniżej progu 17 centów
  • Wartość całego rynku cyfrowych aktywów plasuje się na poziomie 1,3 bln dol., a jeszcze miesiąc temu wynosiła 700 miliardów więcej
  • Chcesz handlować kryptowalutami na czołowej giełdzie krypto? Sprawdź ofertę KuCoin – platformy, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie.

Bitcoin balansuje na granicy 30 tysięcy dolarów. Co dalej z BTC/USD?

W ubiegłym tygodniu Bitcoin spadał na najniższe poziomy od grudnia 2020 roku, spadki zostały jednak w pełni odrobione przed zamknięciem sesji. Miniony weekend pozwolił bykom na odbudowanie części pozycji i wydawało się, że 30 tys. dol. zapewni stabilne wsparcie.Poniedziałkowe umocnienie dolara przynosi jednak powrót do deprecjacji, a BTC/USD traci w tym momencie 5,7% i testuje poziom 29,5 tys. dol. Rola poziomu 30 tys. dol. nie została jeszcze ustalona przez rynek, jednak podczas zeszłorocznej wyprzedaży poziom ten działał niemal automatycznie jako trampolina dla kursu. Brak takiej reakcji w tym momencie z pewnością może niepokoić:

Bitcoin walczy z poziomem 30 tys. dol. kolejny tydzień z rzędu. W ubiegłym roku odbijał od niego niemal od razu. Notowania BTC/USD na wykresie dziennym
Bitcoin walczy z poziomem 30 tys. dol. kolejny tydzień z rzędu. W ubiegłym roku odbijał od niego niemal od razu. Notowania BTC/USD na wykresie dziennym

Partnerem portalu Comparic.pl jest giełda kryptowalut KuCoin, oferująca dostęp do ponad 600 altcoinów oraz głównych kryptowalut.

 

Już teraz zarejestruj się bezpłatnie i odbierz bonus do 500 USD. Sprawdź możliwości handlu na cyfrowych aktywach.

Etherereum walczy z poziomem 2 tys. dol.

Od istotnych poziomów wsparcia w ubiegłym tygodniu odbijało również Ethereum (ETH), tutaj reakcja popytowa była jednak bardzo jasna. W poniedziałek ETH/USD traci co prawda tyle co Bitcoin, jednak kryptowalucie udaje się utrzymać poziom 2 tysięcy dolarów jako wsparcie.

Na wykresie rozgrywa się więc swojego rodzaj „konsolidacja” pomiędzy dołkami tegorocznymi (styczeń-luty), a dołkami z ubiegłorocznych wakacji.

AVA Trade
Ethereum w kleszczach istotnych technicznie poziomów. Notowania ETH/USD na wykresie dziennym
Ethereum w kleszczach istotnych technicznie poziomów. Notowania ETH/USD na wykresie dziennym

Ethereum w poniedziałek podąża za rynkiem Bitcoina, a szeroki ekosystem traci na początku nowego tygodnia przez spadkowe otwarcie kontraktów terminowych na Wall Street. Indeks S&P 500 fut. spada o 0,75% i utrzymuje się wyraźnie poniżej bariery 4 tys. pkt., a kurs dolara nie odrywa się od swoich 20letnich maksimów. Warto jednocześnie zauważyć, ze benchmark Wall Street otarł się o granicę bessy, wynoszącą 20%.

Terra nadal najbardziej zmienna. LUNA i UST tracą

Chociaż dla wielu sprawa kontrowersji wokół sieci Terra została zakończona, wraz z wyzerowaniem wartości tokenów LUNA i trwałym oderwaniem stablecoina UST od sztywnego progu wobec dolara amerykańskiego, to handel na obu tokenach pozostaje nadal niezwykle żywy.

W przeciągu ostatniej doby wartość LUNY spadał o 28% do poziomu 0,00023 dol., jednak wolumen obrotu w tym czasie wynosił 3,2 mld dol. (więcej niż na wielu tokenach z czołówki rankingu kapitalizacji). W przypadku UST obrót jest zdecydowanie mniejszy, jednak zmienność również pozostaje silna. Stablecoin traci w 24 godziny niemal 15% i kosztuje mniej niż 17 centów.

Deweloper BTC i ekspert polskiej branży kryptowalutowej, Rafał Kiełbus, przypomniał na Twitterze stary wpis założyciela sieci Terra, Do Kwona, z lipca 2020 roku. Kwon ostrzegał w nim przed popadaniem w panikę wywołaną przez influencerów kryptowalutowych, „większość z nich jest bowiem głupsza” od przeciętnego inwestora.

W weekend miała miejsce również konfrontacja przedstawicieli rodzimej społeczności cyfrowych aktywów w związku z upadkiem Terra – przynajmniej w obecnej formie. W czterogodzinnej debacie udział wzięli przedstawiciele obu stron, w tym Rafał Zaorski i Kamil Jarzombek, a całość była transmitowana na żywo na kanale Mike’a Satoshiego.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs EUR/USD wynosi 1,0403. Wskazuje to na znaczny wzrost wartości dolara
Następny artykułPiotr Zając: Bitcoin to jedna wielka piramida finansowa?
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here