Naga Markets

Bitcoin poniżej 17 tys. dol.! Binance jednak nie kupi FTX?Informacje dotyczące potencjalnego przejęcia giełdy kryptowalutowej FTX przez potentata rynkowego Binance dynamicznie zmieniają się w ostatnich godzinach, na czym mocno traci Bitcoin (BTC). Jeszcze we wtorkowy wieczór obie platformy potwierdzały wstępne porozumienie, w środę pojawiają się jednak informacje, że do przejęcia może nie dojść. W efekcie, kurs BTC testuje poziomy poniżej 17 tys. dol., pierwszy raz od ponad dwóch lat!

Binance jednak bez porozumienia z FTX?

Gigant kryptowalutowy Binance najprawdopodobniej nie dokona wstępnie potwierdzonego przejęcia zmagającego się z problemami rywala FTX po zaledwie jednym dniu przeglądu kondycji firmy oraz jej dokumentów, według osoby zaznajomionej ze sprawą.Niewiążący list intencyjny Binance w sprawie przejęcia – ogłoszony we wtorek, gdy sytuacja finansowa FTX wydawała się wymykać spod kontroli – zależał od przeprowadzenia przez Binance odpowiedniego due diligence. Mniej więcej pół dnia od rozpoczęcia procesu przeglądu wewnętrznych danych FTX i zobowiązań kredytowych wystarczyło, aby Binance skłaniał się do porzucenia tej transakcji, poinformował portal CoinDesk.

Binance odmówił komentarza na temat obecnego statusu proponowanej transakcji, podobnie jak FTX, notowania Bitcoina oraz innych kryptowalut reagują jednak silnymi spadkami.

– Z ostatniej chwili, ostatni raport pokazany przez Coindesk sugeruje ze Binance po wstępnym przeanalizowaniu ksiąg  FTX nie zdecyduje się przejąć konkurencyjnej giełdy. Kryptowalut notują spadki w następstwie tej wiadomości. Bitcoin chwilowo spadł poniżej 17 000 USD – komentowali analitycy XTB.

AVA Trade

Bitcoin poniżej 17 tys. dol., Ethereum spada do 1140 dol.

W reakcji na doniesienia CoinDesk, które pojawiły się po godzinie 16:30 w środę, notowania Bitcoina ponownie przyspieszyły deprecjację, osuwając się obecni eo 7,16% do poziomu 17,2 tys. dol. Przez chwilę jednak za jednego BTC płacono 16,9 tys. dol., czyli najmniej od ponad dwóch lat. Razem z główną kryptowalutą mocno traci również Ethereum (ETH) oraz inne tokeny z czołówki.

Bitcoin mocno w dół po doniesieniach CoinDesk. Źródło: Tradingview.com
Bitcoin mocno w dół po doniesieniach CoinDesk. Źródło: Tradingview.com

– Krach rynku kryptowalut spowodował nadzwyczajną aktywność inwestorów. Tracą niemal wszystkie altcoiny choć oczy traderów skierowane są przede wszystkim w stronę największego i darzonego dotychczas największym zaufaniem, Ethereum. W obliczu rosnącej aktywności on-chain na blockchainie Ethereum wewnętrzne opłaty za gaz osiągnęły rekord, a ich wartość przekroczyła 4,5 mld USD – dodaje XTB.

Najsilniejszą deprecjację widać natomiast na wykresie Solany (SOL). Kryptowaluta w przeciągu ostatniej doby traci 46% i kosztuje obecnie 16,6 dol. Jest to najniższa wartość od marca 2021 roku.

Spadki kryptowalut są dodatkowo napędzane przez umacnianie się w środę dolara amerykańskiego oraz osunięcia na Wall Street, gdzie indeks S&P 500 traci 0,7%.

Dlaczego FTX wywołało takie zamieszanie na rynku kryptowalut?

Zamieszanie rozpoczęło się w ubiegły wtorek, również od artykułu CoinDesk, który sugerował, że należąca do miliardera Sama Bankmana-Frieda giełda FTX jest niewypłacalna, a bilans finansowy jego drugiej firmy Alameda Research, składa się w dużej mierze z nic niewartych, sztucznie stworzonych tokenów FTT.

Inwestorzy rozpoczęli paniczną ucieczkę z giełdy – bojąc się jej potencjalnych, przyszłych problemów – co wywołało załamanie płynności. Giełda Binance najpierw odrzuciła propozycję przejęcia FTX, jednak ostatecznie we wtorkowe popołudnie pojawiła się nowa informacja, że do zakupu ostatecznie dojdzie. Od tej informacji mija doba, a źródła cytowane przez CoinDesk podają, że po wstępnym audycie kondycji giełdy, Binance może nie być zainteresowane przejęciem.

Sam Bankman-Fried, prezes FTX opuścił Bloomberg Billionaires Index po tym, jak jego szacowany majątek osobisty spadł o prawie 94% do 991,5 miliona dolarów w ciągu zaledwie jednego dnia. Ryan Selkis z Messari twierdzi, że kryzys FTX może być większym problemem niż upadek Mt. Gox czy LUNY.

W ciągu ostatniej doby na Twitterze pojawiło się wiele wpisów użytkowników, którzy skarżyli się na działanie giełd kryptowalut Coinbase oraz Kraken. Według doniesień klientów, platformy nie działały jak powinny lub pojawiały się sporadyczne trudności z opóźnieniami transakcji. Powyższe jest prawdopodobnie spowodowane ostatnimi zawirowaniami na rynku.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułBitcoin stanie się aktywem wzorcowym dla tradycyjnych walut, uważa przyszły CEO Krakena
Następny artykułKursy walut 09.11.2022 r. Dolar zyskuje prawie 3 grosze, funt zbliża się do ważnego wsparcia
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here