Naga MarketsZgodnie z komunikatem Departamentu Sprawiedliwości USA, obywatel Szwecji został ekstradowany z Tajlandii do Stanów Zjednoczonych, aby stanąć przed sądem w związku z domniemanym oszustwem związanym z papierami wartościowymi i praniem pieniędzy. W procederze pomógł mu bitcoin.

25 lipca 2019 r. biuro federalne oskarżyło 45-letniego Rogera Nilsa-Jonasa Karlssona i jego firmę, Eastern Metal Securities (EMS), o udział w programie, którego celem było wyłudzenie pieniędzy od naiwnych inwestorów. Ostatecznie udało się mu otrzymać od nich ponad 11 milionów dolarów. Karlsson został aresztowany 17 czerwca 2019 r. w Tajlandii. Teraz trafia do USA.

Oszustwo, bitcoin i ponad 3 tys. ofiar

Ofiarą oszustwa padło ostatecznie 3575 osób. Według zeznań Karlsson zalecał swoim ofiarom inwestowanie w jego projekt przy użyciu kryptowalut, takich jak bitcoin.

Według skargi złożonej 4 marca 2019 r. od września 2006 r. Karlsson – znany również pod kilkoma pseudonimami, w tym Steve Heyden, Euclid Deodoris, Joshua Millard, Lars Georgsson, Paramon Larasoft i Kenth Westerberg – promował swój projekt za pomocą różnych stron internetowych. Na przykład jedna z nich, www.easternmetalsecurities.com, reklamowała udziały w produkcie o nazwie „Pre-Funded Reversed Pension Plan” (PFRPP). Ofiary miały być namawiane do kupna akcji za 98 USD za jedną akcję. W zamian miały otrzymywać wypłatę w postaci 1,15 kg złota na akcję, chociaż na dzień 2 stycznia 2019 r. 1,15 kg złota było warte ponad 45 000 USD.

Skarga opisuje ponadto, w jaki sposób Karlsson rzekomo wykorzystał drugą stronę internetową, www.hci25.com, do wielokrotnego komunikowania się z potencjalnymi inwestorami. Karlsson rzekomo zgromadził inwestorów wokół HCI25 i wysyłał za pomocą platformy wiele mylących komunikatów, które miały zapewne na celu opóźnić moment, w którym inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że nie otrzymają swoich wypłat. Na przykład, pewnego razu Karlsson rzekomo wyjaśnił im, że wypłata nie została zrealizowana, ponieważ uwolnienie tak dużej ilości środków naraz może spowodować negatywny wpływ na systemy finansowe na całym świecie. Były to oczywiste kłamstwa.

Karlsson za swoje zebrane w oszukańczy sposób środki kupił prawdopodobnie  nieruchomości w Tajlandii.

Sprawę zbadała prokurator Catherine Alden Pelker z Wydziału Przestępczości Komputerowej i Własności Intelektualnej Departamentu Sprawiedliwości oraz asystent prokuratora USA William Frentzen z północnej części Kalifornii. Oskarżenie jest wynikiem dochodzenia przeprowadzonego przez IRS-CI Washington, D.C. Cyber ​​Crimes Unit., Biuro Spraw Międzynarodowych Wydziału Kryminalnego, Biuro FBI ds. Prawnych w Tajlandii, Biuro ds. Dochodzeń Kryminalnych IRS w Hongkongu oraz Royal Thai Police Crime Police Division.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here