Naga MarketsBitcoin podrożał o 63%, a Cardano aż o 1095% od początku roku! Poznaj Cardano (ADA) z Capital.comBitcoin bez wątpienia jest największą i najpopularniejsza kryptowalutą na świecie, ale coraz więcej konkurentów zmniejsza dystans do pozycji lidera. Fanom krypto nie mogła umknąć niezwykle imponująca zwyżka notowań Cardano (ADA), jeszcze niedawno niszowego coina, który obecnie piastuje czwarte miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej w rankingu największych kryptowalut. Wystarczy wspomnieć, że tylko od początku tego roku, kurs ADA/USD wystrzelił w górę o blisko 1100%!

Bitcoin ma wielu rywali, wśród nich Cardano. Co to jest ADA?

Cardano jest niezwykle dynamicznym projektem kryptowalutowym stworzonym w 2017 roku, który od wielu lat znajduje się w czołówce największych krypto. Obecna kapitalizacja Cardano to 69,3 mld dol.Cardano to obecnie największa zdecentralizowana platforma blockchain oparta na mechanizmie proof-of-stake, która posiada także własną kryptowalutę ADA. Często, nazwa ADA, jak i Cardano, używane są zamiennie, w celu wygodnego nazwania samego coina.

Nazwa Cardano pochodzi od włoskiego polimaty, Girolamo Cardano, żyjącego w XVI wieku. Tymczasem symbol ADA, to oddanie hołdu dziewiętnastowiecznej brytyjskiej matematyczce o imieniu Ada Lovelace, która uznawana jest za pierwszego programistę w historii ludzkości.

Podobnie jak inne kryptowaluty, ADA jest cyfrowym coinem, który może być wykorzystywany zarówno do przesyłania, jak i otrzymywania środków. Niezwykle interesującym  faktem związanym z Cardano jest to, że jest to pierwsza tak duża inicjatywa stworzenia zdecentralizowanej sieci blockchain w oparciu o naukowe standardy. W końcu, twórcami Cardano są eksperci z dziedziny kryptografii i inżynierii.

 

Bitcoin podrożał o 63%, a Cardano aż o 1095% od początku roku! Poznaj Cardano (ADA) z Capital.com
Porównanie notowań kursu BTC/USD (linia niebieska) oraz ADA/USD (linia pomarańczowa). Źródło: tradingview.com

Sieć Cardano służy do konstruowania smart contractów, czyli pewnego rodzaju protokołów niewymagających obsługi przez ludzi i działających w pełni samoistnie, służących do obsługi sieci czy wykonywania transakcji.

Zobacz również: Bitcoin to nie wszystko! Poznaj Ripple (XRP) z Capital.com

invest

Cardano/ADA – lepsza niż bitcoin?

Niezwykle ważną kwestią w przypadku Cardano jest możliwość błyskawicznego wykonywania transakcji, znacznie szybciej niż w przypadku nieco przestarzałego bitcoina, co może być postrzegane jako jeden z czynników, który potencjalnie może spowodować utratę nieco pola przez BTC kosztem ADA.

Co więcej, sieć Cardano zużywa znacznie mniej energii niż blockchain bitcoina, co jest bardzo dużą zaletą w porównaniu obu z nich, szczególnie w świetle głośnych w tym roku kontrowersji o zbyt dużej konsumpcji energii przez BTC.

Mniejsze koszty transakcyjne związane z ADA to kolejna zaleta względem BTC, co może przełożyć się na istotne zastosowanie w branży finansowej.

ADA posiada łączną podaż wynoszącą 45 mld coinów, z czego obecnie blisko 60% znajduje się na rynku. Podobnie jak bitcoin czy inne kryptowaluty z ograniczoną podażą, ADA ma charakter inflacyjny.

Warto zaznaczyć, że Cardano jest stosunkowo młodym projektem, bowiem niedawno wybiła dopiero czwarta rocznica jego powstania. Twórcy Cardano wyznaczyli 5 zasadniczych faz rozwoju projektu:

1. Byron, tworząca podstawy architektury sieci i testująca podstawowe funkcjonalności sieci.

2. Shelley, dająca początek głównej sieci Cardano i rozpoczynająca proces decentralizacji.

3. Goguen, implementująca platformę smart contractów, zapewniając funkcję budowania zastosowań zdecentralizowanych.

4. Basho, wprowadzająca rozwiązania pozwalające na skalowalność, optymalizację blockchainu i poprawę działania.

5. Voltaire, dająca system głosowania w celu stworzenia autonomicznej sieci.

Choć fazy zdają się być chronologiczne, to niektóre funkcjonalności realizowane są jednocześnie. Obecnie trwają prace związane z drugim etapem.

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O CARDANO/ADA NA CAPITAL.COM

Cardano może mieć wiele zastosowań poza obsługą transakcji

Cardano i ADA mogą być używane do wykonywania transakcji, w podobny sposób jak obecnie wykonywane są przelewy. Podobne zastosowanie ma także bitcoin, ale ADA może oferować znacznie więcej.

Jedną z kluczowych cech Cardano jest jego sieć blockchain oparta o mechanizm proof-of-stake (PoS), który umożliwia użytkowników określanym jako stake pool operators weryfikowanie transakcji zachodzących w sieci Cardano. Ci, którzy stake’ują ADA w sieci są nagradzani poprzez otrzymywanie większej ilości ADA. W ten sposób wspierane jest bezpieczeństwo sieci.

ADA może być także wykorzystana do głosowania. To posiadacze kryptowaluty, a nie kopacze jak ma to miejsce w przypadku innych kryptowalut, będą mieli możliwość głosowania i decydowania o zmianach w protokole. Tym samym, gdy wprowadzana lub proponowana jest nowa zmiana, to posiadacze ADA mogą użyć kryptowaluty do głosowania. To bardzo ważne, bo każdy posiadacz ADA będzie miał możliwość wpływu na rozwój Cardano.

Ethereum vs. Cardano

Cardano często porównywane jest do Ethereum. Nic dziwnego, współtwórca Cardano, Charles Hoskinson, uczestniczył także w tworzeniu ETH, jednak podjął decyzję o rozwoju nowego, jego zdaniem lepszego projektu, przewidując problemy Ethereum związane ze skalowalnością. Nie mylił się, obecnie ETH ma spore trudności w tej kwestii.

Obie platformy mają podobne cele oraz ambicje, i obie chcą zostać największą zdecentralizowaną siecią blockchain służącą do budowy nowych narzędzi i protokołów.

Powszechnie uważa się, że Ethereum to blockchain drugiej generacji, podczas gdy Cardano to już generacja trzecia. Obecnie Ethereum może pochwalić się ponad 5-krotnie większą kryptowalutą, ale to daje Cardano olbrzymie pole do zmniejszenia tej różnicy.

Wygodny handel w oparciu o XRP umożliwia popularna wśród traderów platforma Capital.com. W prosty sposób można utworzyć tam konto i rozpocząć inwestowanie w kontrakty CFD oparte o Ripple:

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O CARDANO/ADA NA CAPITAL.COM

Autor poleca również:

Capital.com nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here