Naga Marketsmoneta BitcoinCena Bitcoina wzrosła na początku stycznia do 42 tys. USD, co było najwyższym poziomem w historii notowań tej kryptowaluty. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że podobnie jak w drugiej połowie 2017 r., rynkiem kryptowalut znów zaczęły interesować się osoby chcące wykorzystać ten pęd do szybkiego wzbogacenia się. Niestety, część z nich została dość brutalnie doświadczona przez ten rynek. W ciągu kilku ostatnich dni cena BTC osunęła się bowiem o niemal 11 tys. dolarów i dość dynamicznie zmierza w dół.

  • Cena BTC wzrosła do 42 tys. USD po czym spadła do 32 tys. USD
  • Bitcoin podobnie jak złoto i dolar opiera się na wierze
  • Bitcoin stworzony został na podobieństwo złota
  • Cena BTC może wzrosnąć do 500 tys. USD

Damon Verial to inwestor z wieloletnim doświadczeniem. Dotychczas handlował on jednak przede wszystkim na rynku akcji i opcji. W ostatnim czasie zgłosiło się do niego jednak sporo osób z pytaniem: czy warto inwestować w BTC? Chcąc podejść do sprawy jak najbardziej profesjonalnie, postanowił, że nie będzie wypowiadał się na nieznany mu dotąd temat… przynajmniej do czasu, aż nie dowie się czym tak na prawdę jest ten Bitcoin. Przez niemal miesiąc, każdego dnia poświęcał więc sporo czasu na studiowaniu budowy i użyteczności Bitcoina oraz jego rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar i złoto opierają się na wierze

Po przeprowadzeniu rzetelnej analizy, Verial doszedł do wniosku, że aby zrozumieć wycenę Bitcoina, należy najpierw zrozumieć podobne instrumenty inwestycyjne. Niektórzy uważają BTC za towar, inni za walutę, jeszcze inni za instrument zabezpieczający.

– Myślę, że najbliższą analogią jest złoto, które jest również uznawane jest za wszystkie trzy przyznał.

W jego ocenie, konieczne do zrozumienia wyceny BTC jest zrozumienie historii i zdanie sobie sprawy z kilku faktów. Podczas gdy akcje poszczególnych firm mogą być analizowane i wyceniane poprzez ich stosunek ceny do zysków danego przedsiębiorstwa lub innych wskaźników, złoto, dolar i Bitcoin już takiej wycenie nie podlegają.

Nie zawsze tak jednak było. Niegdyś dolar amerykański miał swoje pokrycie w złocie. Na jedną uncję złotego kruszcu przypadało wówczas 35 dolarów. Ludzie traktowali dolary jak substytuty złota, a Stany Zjednoczone posiadały aż 75 proc. światowych rezerw złota. To sprawiło, że amerykańska waluta uznana została na całym świecie.

W czasie wielkiej depresji, próbując kontrolować inflację, prezydent Nixon dwukrotnie zmienił jednak wartość dolara w stosunku do złota, skutecznie dewaluując walutę w stosunku do kruszcu. Działanie to doprowadziło oczywiście do paniki i próby wymiany przez wiele osób waluty na złoto. To spowodowało run na rezerwy złota, co w konsekwencji poskutkowało zniesieniem standardu złota.

W rezultacie złoto i dolar stały się odrębnymi rynkami, choć globalna dominacja dolara została utrzymana. Od tej pory na rynku pojawiły się pieniądze fiducjarne, czyli oparte na wierze, a nie fizycznym kruszcu.

Bez złota stojącego za dolarem, wycena amerykańskiej waluty jest po prostu taka, jaką uznają za nią użytkownicy dolara. Nie mamy już fundamentalnej wyceny dolara, ale wiara w Fed i rząd USA utrzymuje dolara w sile.

– Wycena dolara jest więc implikowana: Tak długo, jak jest on akceptowany jako użyteczna waluta, pozostanie użyteczną walutą – wskazał Serial dodając, że złoto działa w ten sam sposób.

Nie istnieje bowiem sposób umożliwiający przypisanie trwałej wartość do uncji złota i nie jest ono używane jako waluta. Jednakże, wiara w sam metal utrzymuje jego wartość

– wartość złota jest w umysłach tych, którzy nim handlują – uważa inwestor.

Bitcoin jest cyfrowym złotem

To prowadzi nas do analogii pomiędzy dolarem, złotem i Bitcoinem. Wycena BTC również oparta jest bowiem na wierze, ponieważ osoby handlujące nim uważają go za coś wartościowego.

Damon Verial zwraca również uwagę, że Bitcoin podobnie jak złoto ma ograniczoną podaż, która stopniowo się zwiększa, choć jej przyrost jest coraz mniejszy, a wydobycie nowych “monet” jest coraz trudniejsze. Ponadto oba są postrzegane jako waluty antyinflacyjne.

– Na wiele sposobów, Bitcoin wydawał się być zaprojektowany – celowo lub nie – jako wirtualna forma złota. Podczas gdy żadne z nich nie ma twardej wartości (z wyjątkiem małego, raczej nieistotnego procentu światowych zasobów złota wykorzystywanych w technologii i biżuterii), oba są rzadkie, bezpieczne i ortogonalne w stosunku do walut – przyznał Verial.

Cena BTC może wzrosnąć do 500 000 USD

Analizując potencjalny zasięg wzrostu notowań BTC porównał on kapitalizację najstarszej z walut wirtualnych o kapitalizacji złota.

– Złoto ma kapitalizację rynkową w wysokości 10 bilionów dolarów. Bitcoin ma kapitalizację rynkową w wysokości 50 miliardów dolarów (obecnie już nieco ponad 600 mld USD). Kiedy podzielisz te kapitalizacje przez wartość tych instrumentów, zobaczysz, że Bitcoin powinien być wyceniany na prawie 500 tysięcy dolarów, gdy “wiara” w Bitcoina zrówna się z wiarą w złoto – przyznał.

Z tej perspektywy, obecna wycena BTC za poziomie nieco powyżej 30 tysięcy dolarów wydaje się skrajnie niska. Verial zwraca jednak uwagę, że złota i Bitcoina nie można traktować dokładnie tak samo. Kluczową różnicą jest tu wiara. Ta sama wiara, którą wcześniej wskazywaliśmy jako podobieństwo. Złoto jest uznawane za wartościowe od tysięcy lat, podczas gdy Bitcoin jest dość młody i prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat zanim zdobędzie podobne zaufanie.

Bitcoin ma jednak pewną przewagę nad złotem. Został bowiem zaprojektowany tak, aby być niezawodny i szybko zdobywa zaufanie inwestorów.

– Wiara w Bitcoin rośnie. Wystarczy spojrzeć na instytucje, które wpompowały miliony dolarów w BTC, w tym spółki notowane na NYSE, takie jak Square (SQ) i firmy ubezpieczeniowe, takie jak MassMutual, aby zobaczyć, że wiara w tę kryptowalutę rośnie – wskazuje inwestor dodając, że Blockchain pozwala Bitcoinowi być zdecentralizowanym, a tym samym poza formą scentralizowanej manipulacji. Bitcoin, choć nowy, podobnie jak złoto, ma siłę przebicia.

W jego ocenie, w miarę jak Bitcoin się starzeje, starzeją się również jego inwestorzy. To wszystko sprawia, że wraz z biegiem czasu Bitcoin przestanie być postrzegany jako nowomodna, cyfrowa spekulacja a zacznie być postrzegany bardziej jak złoto.

– I to właśnie ta rosnąca wiara w Bitcoina popchnie jego wycenę do poziomu równowagi pomiędzy BTC a złotem, czyli około 500 tysięcy dolarów – przyznał Verial dodając, iż nie uważa, że wycena na poziomie 30 tysięcy dolarów za BTC była czymś absurdalnym, a to oznacza, że aktualna cena BTC stanowi nawet nie 10 proc. jego potencjalnej wartości.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułING spodziewa się dalszych wzrostów kursu euro (EUR/USD) w tym roku
Następny artykułBitcoin (BTC) i ether (ETH) w zdecydowanej korekcie pod koniec tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here