Naga Marketstax_featZdaniem belgijskiego FPS (organu ds. finansów publicznych) określona grupa krajowych transakcji przeprowadzanych przy wykorzystaniu cyfrowych walut nie powinna być obciążana podatkiem od wartości dodanej (VAT). Opinia została wydana na rzecz giełdy Belgacoin, która obawiała się konieczności regulowania wspomnianego podatku.

Rzecznik prasowy FPS w oficjalnym komentarzu do opublikowanego raportu potwierdził, że transakcje przy użyciu Bitcoinów są obecnie wyłączone z krajowych opłat VAT-owych. Bitcoin nie jest traktowany bowiem jako legalny i pełnowartościowy środek płatności. Agencja zasugerowała jednocześnie, że wyjątek posiada charakter tymczasowy i w przyszłości może zostać zniesiony.„Belgijskie stanowisko w tej sprawie może ulec zmianie i dopasować się do stanowiska Komitetu Europejskiego, który próbuje zdefiniować przepisy na poziomie unijnym” – podaje starszy doradza FPS, Chantal Pahaut.

Ulga podatkowa dla belgijskich użytkowników Bitcoina nie pokrywa się jednak z tendencjami w innych krajach europejskich, gdzie rządy szukają coraz silniejszych regulacji i nakładają między innymi podatek VAT na operacje realizowane przy użyciu kryptowalut.

A w Polsce…

Dziwna_Wolin_panorama

Belgowie dochodzą do wniosku, że podatkowanie waluty, która nawet nie została uznana za pełnoprawny środek płatniczy byłoby co najmniej wyznaczaniem podwójnych standardów. Nasi legislatorzy nie mają jednak takich problemów (wtóruje im również estoński rząd).

W zależności od rodzaju działalności i operacji związanych z Bitcoinem w kraju nad Wisłą musimy odprowadzić VAT w wysokości 20% lub 23%.

Za coindesk.com

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here