Naga MarketsBitcoin podbija kosmos! Portfel BTC krąży po orbicie okołoziemskiejWiele mówiło się jakiś czas temu o tym, że kryptowaluty przedzierają się do mainstreamu. A co gdyby tak trafiły one do… stratosfery? Choć wydaje się to totalną abstrakcją, to prawda jest taka, że doczekaliśmy czasów, w których portfel kryptowalutowy krąży po orbicie okołoziemskiej. 


Kosmos zwiększy bezpieczeństwo sieci BTC

W miniony czwartek, dokładnie o godz. 12:29 EST a więc o godz. 18:29 czasu polskiego, portfel kryptograficzny zbudowany przez programistów SpaceChain dotarł na pokładzie rakiety Falcon 9 do stratosfery.

Mimo, że przeciętny ziemianin może nie dostrzegać wyższych celów stojących za tą “fanaberią”, to dla SpaceChain jest to dopiero początek większej misji, której celem jest zbudowanie solidnej, zdecentralizowanej infrastruktury nad Ziemią. Portfel, który trafił już do stratosfery będzie poza jurysdykcją jakiegokolwiek kraju. Zwraca się również uwagę, że będzie on “znacznie powyżej zasięgu wszelkich hakerów”.

SpaceChain postrzega swoje węzły jako radykalnie nowy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji kryptograficznych.

– Portfel będzie odgrywał niewielką, ale ważną rolę w realizacji tego długoterminowego celu. Po zainstalowaniu go przez astronautów na pokładzie ISS, węzeł będzie działał przez około rok, zabezpieczając transakcje wielo-podpisowe poprzez kanał danych ISS – powiedział Zee Zheng, prezes i współzałożyciel SpaceChain.

Firma zwraca jednak uwagę, że o ile zbudowanie samego portfela nie stanowiło większego problemu, o tyle uczynienie go zgodnym do wykorzystania przez Międzynarodową Stację Kosmiczną było już nie lada wyzwaniem. Protokół open-source SpaceChain musiał zostać bowiem zweryfikowany przez NASA i doposażony w unikalną architekturę wtyczek stacji.

Warto zwrócić także uwagę, że jest to już trzeci portfel sprzętowy, który SpaceChain wysłało w kosmos. Nowy portfel będzie działał jednak niezależnie od poprzednich. Nie będzie komunikować się z poprzednimi węzłami, a wszystkie komunikaty będą przechodzić przez kanał ISS do ziemi. Oznacza to, że urządzenie będzie miało wolniejsze połączenie i zajmie to godziny, a nie minuty, aby każda pojedyncza transakcja została zakończona.

Zee Zheng zwraca jednak uwagę, że to nie jest żaden błąd i nie należy tak tego traktować. To świadome działanie:

– Widzimy, że tak wiele giełd kryptograficznych zostaje zhakowanych. I w ciągu dwóch minut fundusze – miliony dolarów – zostają przeniesione. Dzięki wykorzystaniu tego kanału możemy nie tylko zabezpieczyć transakcje, ale mamy szansę przechwycić podejrzaną aktywność – powiedział.

Firma planuje także w ciągu najbliższych 18 miesięcy wysłać w kosmos dwa kolejne portfele. Kolejny start zaplanowano na marzec 2020 r. Dalekosiężne plany zakładają natomiast stworzenie sieci satelitów, które komunikują się między sobą i stanowią znacznie większą infrastrukturę sieci blockchain niż jakikolwiek pojedynczy portfel.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPre-Market: Rynki przed startem USA. Konsternacja na wykresach głównych indeksów
Następny artykułSankowski (Sonka): Nintendo Switch pozwoli twórcom Indie ponownie zarabiać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here