Naga MarketsLaureat nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini, który przewidział kryzys w 2008 roku oraz Kenneth Rogoff wspólnie twierdzą, że Bitcoin zmierza ku regulacyjnej otchłani z której już się nie wydostanie. Po ponad półrocznej bessie na wykresie najstarszej z kryptowalut wciąż brakuje śladów nadziei. 


Pomimo licznych prognoz kontynuacji wzrostów jakich byliśmy świadkami w zeszłym roku wykres BTC nadal zniżkuje i w momencie pisania tego artykułu znajduje się na poziomie $6350:

BTCUSD dzięki TradingView

BTCUSD znajduje się w szerokim klinie – formacja budowana jest przynajmniej od lutego br. Podchodząc do niej w sposób klasyczny, klin w trendzie spadkowym prognozuje jego kontynuację. Taki rozwój sytuacji byłby zgodny z przewidywaniami amerykańskich ekonomistów.

Regulacje uśmiercą Bitcoina?

Nie możesz jednocześnie dysponować środkiem płatniczym opartym na całkowitej tajemnicy, kiedy próbujesz stworzyć przejrzysty system bankowy (…) jeśli zostawisz lukę jaką jest Bitcoin, wówczas cała nielegalna i szkodliwa aktywność umknie tą dziurą, żaden rząd nie może sobie na to pozwolić – przekonuje Joseph Stiglitz w rozmowie z dziennikarzami Financial News. Noblista i profesor Columbia University jest zdania, że jedynym powodem dla którego Bitcoin wciąż nie został zakazany jest fakt, że jest to wciąż relatywnie mały rynek. Gdy tylko stanie się większy regulatorzy i rządy zaczną działać – przekonuje Stiglitz. W momencie pisania artykułu wszystkie BTC pozostające w obrocie wyceniane były na 109,4 mld USD.

Jednak w jaki sposób rządy i regulatorzy miałyby zacząć działać? Na tak postawione pytanie odpowiada wykładający na Harvardzie Kenneth Rogoff. Ludzie u władzy z pewnością uregulują transakcje anonimowe. Możemy być tego pewni – stwierdza ekonomista i dodaje, że Bitcoin może z powrotem spaść do poziomu $100 w ciągu następnej dekady.

Zarówno zdaniem Stiglitza jak i Rogoffa rynek kryptowalut, pomimo rosnącej popularności wciąż jest zbyt mały by mógł zagrozić interesom rządów państw czy największych banków centralnych. Jednocześnie ekonomiści zaznaczają – nie ma nic złego w dążeniach do regulacji tego rynku. Anonimowa i całkowicie wolna od nadzoru (krypto)waluta szybko stałaby się głównym narzędziem przestępców.

Aby Bitcoin mógł być walutą światową musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim musi być miarą wartości, powinien być podzielny i łatwo wymienialny, a także utrzymywać w czasie swoją wartość. W tym momencie nie spełnia żadnego z tych wymogów.Aktualnie Bitcoin nie jest akceptowany jako środek płatności nawet na konferencjach branżowych – uważa Dr.Doom czyli Nouriel Roubini, który jako jeden z nielicznych ostrzegał przed zapaścią na amerykańskim rynku nieruchomości w konsekwencji której nastąpił światowy kryzys finansowy. Jednak nie można zgodzić się ze słowami amerykańskiego ekonomisty.

Przede wszystkim Bitcoin jest podzielny – nawet do ósmego miejsca po przecinku – oraz wymienialny na popularne waluty fiducjarne (w tym polski złoty). Co więcej, uczestnicy Cryptocurrency World Expo mają możliwość zapłaty za bilet wstępu właśnie w bitcoinach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here