Naga Markets

Z danych udostępnionych przez platformę Statista wynika, że bitcoin zużywa aż 8-krotnie więcej energii elektrycznej, niż Facebook i Google łącznie. Choć informacje te mogą wzbudzać negatywne odczucia względem tej kryptowaluty, jej zwolennicy zauważają, iż wiele innych przyziemnych czynności prowadzi do wytworzenia większej ilości dwutlenku węgla, niż wydobycie BTC. W rzeczywistości sam bitcoin wypada blado na tle ilości energii, jaką konsumują Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, czy największe centra danych na świecie. 

Bitcoin bardziej energochłonny, niż Facebook i Google łącznie

Temat ilości dwutlenku węgla, jaka może być wytwarzana w procesie wydobycia BTC, bywa bardzo często poruszany przez krytyków tej kryptowaluty. Obrońcy środowiska patrzą na nią w nieprzychylny sposób ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej.Z uwagi na to, że bitcoin wykorzystuje metodę osiągania konsensusu w sieci zwaną Proof of Work (PoW), do jego wydobycia potrzebne są specjalne urządzenia – tzw. koparki kryptowalutowe wykonujące skomplikowane obliczenia. Te z kolei zasilane są prądem.

Z danych udostępnionych przez platformę Statista wynika, że BTC pochłania o 8 razy więcej energii elektrycznej, niż Facebook i Google łącznie. Choć perspektywa ta może budzić niepokój, najstarsza kryptowaluta nie jest największym konsumentem pod tym względem.

btc-mining
Konsumpcja energii w TWh w sakli roku. Źródło: Statista

Mimo iż bitcoin wyprzedził kraje tj. Norwegia, Bangladesz i Szwajcaria, nie znajduje się on na szczycie hierarchii. Na prowadzenie ze zdecydowaną przewagą wysunęły się bowiem Chiny. Podczas gdy BTC zużywa rocznie 143 TWh, w przypadku Państwa Środka jest to aż 6 453 TWh. Drugie miejsce należy do USA (3 990 TWh), a na kolejnym plasują się Niemcy (524 TWh).

Więcej energii, niż bitcoin pochłaniają także największe centra danych z szacunków wynika, że jest to 205 TWh rocznie. 

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

BTC a odnawialne źródła energii

Na rentowność wydobycia najstarszej kryptowaluty wpływa wiele zróżnicowanych czynników jednym z nich jest dostęp do taniej energii. Ta z kolei najczęściej pochodzi z zielonych, bezemisyjnych źródeł.

Z badań opublikowanych kilka miesięcy temu przez Bitcoin Mining Council (BMC), w których uwzględniono 33% globalnego hashrate’u BTC, wynika, że wykorzystanie odnawialnej energii w tej branży wzrosło do 55,9% w III kwartale 2021 r. 

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykuł5 kryptowalut, które eksplodują w 2022 r. To nie bitcoin, ani dogecoin
Następny artykułSłaba końcówka roku dla dolara. Rośnie euro, funt i frank
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here