Naga Markets

Analiza on-chain oraz analiza techniczna wspólnie sugerują, że Bitcoin (BTC) chociaż dopiero rozpoczął swoje odbicie od wielomiesięcznych dołków, już może być przewartościowany. Wartość godziwa bazująca na wycenie on-chainowej mówi o cenie w zakresie 15-17,6 tys. dol., natomiast RSI pokazuje najsilniejsze wykupienie od ponad dwóch lat.

Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC
Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC

Bitcoin warty tylko 8 tysięcy dolarów?!

Cel oszacowania sprawiedliwej obecnej lub przyszłej wartości Bitcoina był przedmiotem niezliczonych prób modelowania. Jeden z takich modeli został po raz pierwszy przedstawiony przez Willy’ego Woo i jest wyprowadzony z wolumenu transakcji i wskaźnika NVT (stosunek wartości sieci do ilości transakcji).

Model ten wykorzystuje spojrzenie wstecz na ostatnie dwa lata wolumenu rozliczeń, a następnie wyprowadza szacunkową “implikowaną wartość godziwą” w oparciu o przepustowość sieci. Poniższy wariant wykorzystuje wolumen stosowany przez Glassnode w formie „Change-Adjusted”, który filtruje transfery należące do dużych podmiotów i giełd. Istnieją dwie godne uwagi obserwacje w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

  • Model znacznie przeszacował wartość godziwą Bitcoina w 2022 roku. Z perspektywy czasu jest to prawdopodobnie wynik wolumenu pochodzącego od dużych podmiotów walczących z delewarowaniem, ale także z niefortunnym komponentem (błędnego) zarządzania portfelem przez podmioty FTX oraz Alameda w ostatnim czasie.
  • Model ten załamał się wraz z ogromnym zmniejszeniem wolumenu transferów w zeszłym tygodniu, sugerując wartość godziwą pomiędzy tylko 8,2 a 10 tys. dol.
Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC
Model wyceny NVT sugeruje obecnie, że wartość godziwa Bitcoina to zaledwie 8-10 tys. dol. Źródło: Glassnode

Wartość godziwa Bitcoina poniżej obecnych wycen

Algorytm Glassnode pozwalający odfiltrować tę część rynku, która zaburza odczyty sprawia, że można uzyskać bardziej dokładną reprezentację istotnego ekonomicznie transferu wolumenu. W związku z tym wyłania się czystszy model cenowy NVT, posiadający o wiele silniejsze odniesienie do historycznych wartości.

Ten wariant szacuje “godziwą wartość” dla Bitcoina pomiędzy 15-17,6 tys. dol. w oparciu o oszacowanie ekonomicznej wartości rozliczanej. Jest to ściśle dopasowane do zakresu cenowego utrzymywanego w ciągu poprzedniego miesiąca.

Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC
Dostosowany model NVT pokazuje, że Bitcoin jest warty 15-17,6 tys. dol., czyli mniej niż obecna cena. Źródło: Tradingview.com

Po tak długim trendzie niedźwiedzia i tak naprawdę cały czas skromnym odbiciu te wskazania wydają się być bardzo negatywne. Jak się jednak okazuje, potwierdza je jeden z najpopularniejszych wskaźników analizy technicznej.

RSI pokazuje, że cena Bitcoina jest obecnie przeszacowana

Wskaźnik RSI, czyli wskaźnik siły względnej, mówi inwestorom, kiedy dane aktywo jest niedowartościowane oraz kiedy przewartościowane. Bitcoin obecnie znajduje się w strefie wykupienia (czyli powyżej swojej fundamentalnej wartości), osiągając w jej ramach najwyższe poziomy od stycznia 2021 roku.

Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC
Wskaźnik RSI ekstremalnie wykupiony na wykresie Bitcoina. Źródło: Tradingview.com

Z drugiej strony, patrząc na to, że BTC rośnie niemal nieprzerwanie od kilkunastu sesji, taki stan rzeczy nie powinien dziwić. RSI bazuje w standardowych ustawieniach na 14-dniowej średniej ruchomej.

Bossa

– Jeśli wszystkie 14 świec było byczych, RSI będzie wskazywał wartość 100. Jeśli jednak wszystkie 14 świec było niedźwiedzich, RSI wskazałby 0 (lub stosunkowo blisko wartości 100 i 0)pisaliśmy w artykule edukacyjnym dotyczącym RSI.

Nie zmienia to jednak faktu, że w przeszłości szczyty RSI pokrywały się z lokalnymi szczytami na wykresie BTC.

Wskaźnik Fear & Greed przechyla się w kierunku chciwości

Wartość wskaźnika strachu i chciwości dla rynku Bitcoina od długich miesięcy znajdowała się po stronie „strachu”. Obecnie wróciła jednak do wartości neutralnych i z każdym kolejnym dniem wzrostów zaczyna przechylać się w kierunku chciwości.

Jeżeli RSI nadal będzie utrzymywał się powyżej pułapu 70,00, a indeks będzie zbliżał się do wartości 100, wtedy rzeczywiście będzie można mówić o potencjalnym przewartościowaniu BTC.

Bitcoin po 21 tys. dol. jest przewartościowany? Sprawdź wskaźniki BTC
Wartość indeksu Fear & Greed dla BTC. Źródło: Alternative.meŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs EUR/USD jest gotowy do dalszego rajdu. Prognoza UniCredit zakłada wzrost do 1,12
Następny artykułOkiem (na) Nassima Taleba część II: Zwiedzeni przez przypadek
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.