Naga MarketsmanipulacjaNaukowiec John Griffin z Teksasu wywołał poruszenie w zeszłym roku twierdząc, że astronomiczny wzrost Bitcoina w 2017 r. został prawdopodobnie wywołany przez manipulację rynkową. Teraz uderza z nowym zaskakującym twierdzeniem: prawdopodobnie pojedynczy wieloryb był przyczyną aprecjacji BTC, najwyraźniej z możliwością zmiany cen według własnego uznania.


Zobacz również: Kurs Bitcoina (BTC) sztucznie pompowany przez Tether – uważa Andrew Rennhack

Tether służył do podtrzymywania ceny po spadkach

Zdaniem profesora z Uniwersytetu Teksasu, Johna Griffina i Amin Shams z Ohio State University, jeden podmiot na giełdzie kryptowalut Bitfinex wydaje się być w stanie zmieniać cenę Bitcoina, gdy spadnie poniżej określonych progów. Griffin i Shams twierdzą, że transakcje opierają się na Tetherze, powszechnie używanym cyfrowym tokenie, który ma utrzymać swoją wartość na poziomie 1 USD.

Nasze wyniki sugerują, że zamiast tysięcy inwestorów wpływających na cenę Bitcoina, jest to tylko jeden duży gracz. Za kilka lat ludzie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że inwestorzy przekazali miliardy manipulantom, których w ogóle nie znali i którzy nie mieli żadnego nadzoru nad sobą – powiedział Griffin w wywiadzie.

Tether odrzucił te twierdzenia, a szef generalny Stuart Hoegner argumentował w oświadczeniu, że dokument jest „wadliwy”, ponieważ opiera się na niewystarczającym zbiorze danych. Badanie zostało prawdopodobnie opublikowane w celu poparcia „pasożytniczego procesu”, dodał radca prawny firmy.

Lupa powiększająca skierowana na logo giełdy kryptowalut BitfinexBitfinex i Tether nie od dziś tworzą kontrowersyjny duet. Giełda jest własnością i jest zarządzana przez tych samych ludzi, którzy kontrolują Tether, a wielu inwestorów kwestionuje kluczowe twierdzenie dotyczące stable coinów – że każdy z nich ma pokrycie równo warte jednego dolara. Splątana sieć została poddana kontroli ze strony Departamentu Sprawiedliwości USA i prokuratora generalnego w Nowym Jorku, który oskarżył Bitfinex w kwietniowym procesie sądowym o próbę ukrycia utraty setek milionów funduszy klientów.

Hipoteza Griffina i Shamsa, że ​​manipulowano kursem Bitcoina, częściowo opiera się na teorii, że nowe Tethery są tworzone bez pokrycia w dolarach, a następnie wykorzystywane do kupowania Bitcoinów, co prowadzi do wzrostu cen. Autorzy zbadali transakcje Tether i Bitcoin od 1 marca 2017 r. do 31 marca 2018 r. stwierdzając, że zakupy Bitcoinów na Bitfinex rosły, ilekroć wartość BTC spadała o pewną ilość.

Ten wzorzec występuje tylko w okresach następujących po wydrukowaniu Tetherów, prowadzonych przez jednego dużego posiadacza rachunku, i nie jest obserwowany na innych giełdach. Symulacje pokazują, że jest mało prawdopodobne, aby te wzorce były spowodowane przypadkiem. Ten jeden duży gracz lub podmiot wykazywał się umiejętnościami jasnowidzenia na rynku lub wywierał bardzo duży wpływ na cenę Bitcoina – napisali autorzy w artykule, który ma zostać opublikowany w nadchodzącym Journal of Finance.

W swoim oświadczeniu szef Tethera był stanowczy podtrzymując opinie, że zarzuty przedstawione w gazecie nie mają żadnej wartości.

To próba wykorzystania pozorów środowiska akademickiego do zdobycia pieniędzy najemników. Interesariusze ekosystemu kryptowalut rozumieją, że globalny wzrost waluty cyfrowej napędzał rynki i popyt na Tethera – powiedział Hoegner.

Zarówno Bitfinex, jak i Tether otrzymały wezwania do sądu w 2017 r. od amerykańskiej Komisji Handlu Towarowego Futures. Bitfinex już 11 sierpnia ogłaszał plany wyjścia z rynku amerykańskiego. Było to bezpośrednią odpowiedzią na ostrzeżenie wystosowane przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko ICO. Od tego czasu Departament Sprawiedliwości wszczął śledztwo w sprawie tego, czy Tether był używany do manipulacji Bitcoinem. Ani CFTC, ani federalni prokuratorzy amerykańscy nie oskarżyli jednak Bitfinex ani Tether o jakiekolwiek wykroczenia.

Prokurator generalny Letitia James ujawniła, że ​​jej biuro otrzymało pozew sądowy, w którym zarzuca się firmie iFinex Inc. Tether Limited (operator Bitfinex) oraz podmiotom powiązanym naruszenie prawa nowojorskiego w związku z działaniami, które mogą podlegać pod defraudacje kapitału lokalnych inwestorów.

– Nasze dochodzenie wykazało, że operatorzy platformy transakcyjnej Bitfinex, którzy kontrolują również wirtualną walutę Tether, zaangażowali się w zatuszowanie i ukrycie straty 850 milionów dolarów pochodzących mi.n. z funduszy i korporacji. Stan Nowy Jork jest liderem w regulowaniu krypto-firm. Będziemy nadal występować w obronie inwestorów i szukać sprawiedliwości w ich imieniu, jeśli zostaną wprowadzeni w błąd lub oszukani przez którąkolwiek z tych firm – oznajmiła Letitia James.

Kurs Bitcoina oscyluje nad poziomem 9 tys. USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty po wyznaczeniu lokalnego dołka na poziomie 7300 USD odnotowały silny wzrost nad poziom 10 tys. USD. Choć przebicie psychologicznego poziomu było chwilowe, kurs w dalszym ciągu utrzymuje się nad wsparciem 9 tys. USD. Wybicie dołem ponownie otworzy drogę w rejon dołka 7300 USD. Z drugiej strony przebicie lokalnego oporu 9400 USD może utorować drogę do okrągłego poziomu 10 tys. USD.

Zobacz również: Bitocin mniej popularny niż Tether? USDT częściej handlowany niż BTC

Kurs BTCUSD w poniedziałek na interwale dziennym źródło tradingview.com 4 11 19
Kurs BTCUSD w poniedziałek na interwale dziennym źródło tradingview.com

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here