Naga MarketsBitcoin oraz złoto - co sprawia, że nadal są tak popularne wśród inwestorów?Większość klas aktywów jest w pewnym stopniu kontrowersyjna. Inwestorzy będą bez końca dyskutować o tym, czy akcje są przewartościowane, czy rentowność obligacji ma sens w obecnym środowisku, w jakim stopniu ropa będzie wykorzystywana za dwie dekady i tak dalej. Wymienione aktywa są jednak niczym, w porównaniu do złota i bitcoina. Sam fakt, że niektórzy ludzie kupują tylko złoto lub bitcoiny bez żadnej dywersyfikacji sprawia, że są kontrowersyjne. Co sprawia, ze te aktywa są takie popularne?

  • Oba aktywa mają ograniczoną podaż i budzą skrajne emocje wśród inwestorów
  • Złoto przez lata było uznawane za bezpieczną przystań i stabilne długoterminowe aktywo
  • Bitcoin jest pierwszą w historii kryptowalutą, a jego potencjał spekulacyjny przyciąga rzesze nowych spekulantów

Bitcoin i złoto – jakie są ich wspólne cechy?

Zacznijmy od tego, że ani złoto, ani bitcoin nie są przedsiębiorstwami generującymi przepływy pieniężne czy towarami przemysłowymi z możliwym do przeanalizowania bilansem popytu i podaży. Sprawia to, że czasem przepaść pomiędzy bykami, a niedźwiedziami jest znaczna, jeśli chodzi o wycenę złota czy bitcoina. Niektórzy ludzie je uwielbiają i z radością będą dywersyfikować swoje portfele tymi aktywami po większych krachach, natomiast inni traktują je jako zwykłe kamienie bądź „magiczne” internetowe pieniądze, utrzymując tym samym zerową pozycję w tych aktywach bez względu na koniunkturę czy sytuację na rynkach finansowych. Można więc zauważyć, że samo podejście inwestorów do złota i bitcoina sprawia, że już na wstępie są wyjątkowe – a wspomniane podejście (jakie by nie było), zazwyczaj przyjmuje wartości skrajne.Jaki jest kolejny wspólny mianownik wspomnianych aktywów? Dostęp. Posiadanie złota było dla Amerykanów nielegalne przez około 40 lat – od połowy lat 30-tych do połowy lat 70-tych. W niektórych miejscach posiadanie bitcoina również jest nielegalne. Chiny już teraz sprzeciwiają się kryptowalucie i górnikom. Z kolei Salwador przyjął bitcoina jako legalny środek płatniczy. Rządy coraz częściej dyskutują o bitcoinie, część z nich uznaje go za aktywo bezużyteczne. Ale w takim razie jeżeli coś jest bezużyteczne to czy może być niebezpieczne? Bezużyteczne rzeczy rzadko są zakazywane, a zamiast tego, można je po prostu bezpiecznie ignorować licząc, że z czasem odejdą w zapomnienie.

Złoto – historyczny środek płatniczy, który przetrwał do dziś

Fizyczna gotówka traci na wartości wraz z upływem czasu, a zwłaszcza w okresie masowego dodruku pieniądza. Jej nadmierna podaż przyczynia się do wzrostu inflacji. W ciągu ostatniego stulecia najsilniejsze waluty, takie jak frank szwajcarski i dolar amerykański, straciły ponad 95% swojej wartości. Nawet w mniej ekstremalnym i bardziej aktualnym otoczeniu, dolar stracił około 40% swojej wartości w stosunku do oficjalnej inflacji cen konsumpcyjnych od 2000 roku.

Na przestrzeni wielu lat złoto było traktowane jako bezpieczna przystań w czasach kryzysów czy podwyższonej inflacji, dlatego zyskiwało sympatię wśród inwestorów. Co więcej, złoto wraz ze srebrem jest najdłużej funkcjonującym środkiem płatniczym w historii, a fakt, że można je przetapiać i przekuwać dowolną ilość razy sprawia, że będzie ono trwało w zasadzie wiecznie.

Jeśli schowamy gdzieś fizyczna gotówkę i wrócimy do niej kilkadziesiąt lat później, straci ona większość swojej siły nabywczej. W przeciwieństwie do tego, jeśli zrobimy to samo z fizycznym złotem, istnieje duża szansa, że zachowa ono większość lub nawet całość swojej siły nabywczej. Jest ono również jednym z najpłynniejszych surowców – w okresie 5-letnim lub 10-letnim możne ono stracić lub zyskać nawet 25%.

Złoto jest głównie aktywem typu risk-off. W długim terminie jest ono skorelowane z szerokim wzrostem podaży pieniądza, natomiast w średnim terminie jest bardziej skorelowane (odwrotnie) ze stopami procentowymi skorygowanymi o inflację. Jednakże, podczas gdy realne stopy procentowe mogą dać nam dobre pojęcie o kierunku, nie mówią nam zbyt wiele o wielkości. Według jakiej przybliżonej wielkości powinno być wyceniane złoto? To odwieczny problem wyceny aktywów bezgotówkowych, czyli aktywów zbliżonych do pieniądza.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, złoto jest zdecydowanie lepszym długoterminowym aktywem, w porównaniu do gotówki, a na przestrzeni wielu lat jego stopa zwrotu regularnie rośnie, co sprawia, że jest tak popularne wśród inwestorów.

Bitcoin – cyfrowa waluta, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Bitcoin powstał jako cyfrowa waluta i był pierwszą innowacją, która połączyła wystarczająco dużo skomplikowanych elementów, aby odnieść sukces. Podobnie jak fizyczna gotówka, pojedynczy bitcoin czy nawet jego ułamek nie ma żadnego przemysłowego zastosowania poza potencjalnymi płatnościami i przechowywaniem wartości, które posiada. Jaka jest więc podstawowa i zarazem największa różnica pomiędzy kryptowalutą, a fizyczną gotówką? Bitcoin nie ma nad sobą centralnej władzy, która może zmienić politykę monetarną jego sieci, nie może nagle „wytworzyć” więcej bitcoinów czy zablokować jego transakcji.

Na początku kryptowaluta wydawała się nie mieć większego sensu oraz wewnętrznego zastosowania. Czas pokazał, że inwestorzy coraz szybciej dostrzegli jego potencjał i wszystkie przewagi jakie posiadał, w porównaniu do gotówki (poza zmiennością). Nie ma on zastosowania przemysłowego, ale jego prosta koncepcja efektu szerokiej sieci nieocenzurowanych transakcji, czyni go interesującą formą globalnego pieniądza internetowego. Dodatkowo osiągnął liczbę 100 milionów użytkowników szybciej niż internet czy smartfony i stał się najszybciej rozwijającym się aktywem w historii, którego kapitalizacja rynkowa od początku wynosiła 1 bilion dolarów.

Największym ryzykiem dla bitcoina jest fakt, że obecnie powstaje tysiące innych kryptowalut, które wykorzystują podobne lub bardziej skomplikowane mechanizmy, dzięki czemu zyskują na popularności. Niemniej jednak, bitcoin jest nadal najpopularniejszą i najbardziej płynną kryptowalutą, z bardzo wysokim potencjałem spekulacyjny, który również sprawia, że cały czas zyskuje na popularności.

Co więcej, bitcoin stanowi dla inwestorów większe wyzwanie, ponieważ jest to nowszy składnik aktywów o mniejszej kapitalizacji rynkowej i większej zmienności. W przeciwieństwie do złota, ma tendencję do bycia aktywem risk-on. Podobnie jak inne ryzykowne aktywa, jest on w znacznym stopniu powiązany z płynnością. Kiedy realne stopy procentowe stają się wysokie lub występują szoki płynnościowe, bitcoin ma tendencję do krachu. Kiedy płynność jest obfita, a szeroki wzrost podaży pieniądza następuje szybko, bitcoin ma tendencję do radzenia sobie dobrze.

Wymienione cechy charakterystyczne i czynniki, które wpływają na wzrost wartości zarówno bitcoina, jak i złota sprawiają, że te aktywa na przestrzeni czasu nadal są najbardziej popularne wśród wielu inwestorów. Co więcej, zajmują one coraz więcej miejsca w portfelach inwestycyjnych, sprawiając, że ich dywersyfikacja schodzi na drugi plan.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: plus500 | forum giełdowe | plus500 jak założyć konto | notowania cdr | akcje orlen | spółki giełdowe | dolary kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here