Naga MarketsBitcoin BTC coinChociaż wiele osób słyszało o Bitcoinie, kryptowaluta po ponad dziesięciu latach od stworzenia wciąż jest daleka od masowej adopcji. Przyczyny tego są różne, ale może to być m.in. sposób pomiaru. W pewnym sensie Bitcoin jest ofiarą własnego sukcesu. Tymczasem kurs BTC wzrósł w tym tygodniu o ponad 4 procent, co pozwoliło zbliżyć się w rejon psychologicznego oporu 10 000 USD.


Zobacz również: Bitcoin: nowy rekord w sieci kryptowaluty. Pół miliarda transakcji BTC

Bitcoin to BTC czy XBT? Jednostka satoshi zachęci nowych inwestorów?

Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, wyobraź sobie, że jesteś nowicjuszem na rynku kryptowalut. Gdy spojrzysz na cenę „jednego Bitcoina”, zobaczysz, że w tym tygodniu zbliżył się do poziomu 10 000 USD. Ta zastraszająco wysoka cena może zniechęcać nowych inwestorów i sprawiać, że Bitcoin wydaje się dla wielu z nich nieosiągalny. Nowi gracze mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że można kupić mniej niż jednego BTC.

Ale nawet jeśli wiedzą, że Bitcoin występuje w mniejszych nominałach, jego nazwa jest myląca. Najmniejszą jednostką Bitcoina jest satoshi, nazwane na cześć jego twórcy. Jeden Bitcoin to 100 000 000 satoshi. To nie jest szczególnie pomocny ani intuicyjny pomiar.

Istnieją inne podjednostki Bitcoina, takie jak cBTC (centybity), mBTC (milibity), μBTC (mikrobity) i bity:

  • 1 cBTC = 0,01 BTC;
  • 1 mBTC = 0,001 BTC;
  • 1 μBTC = 1 bit = 0,000001 BTC;
  • 1 satoshi = 0,00000001 BTC.

Są one bardziej intuicyjne dla każdego, kto zna system metryk, ale nie są one powszechnie stosowane.

Co więcej, sam Bitcoin nie zawsze jest nazywany BTC. Według Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej Bitcoin wg. międzynarodowych standardów powinien być oznaczony jako XBT, przy czym X oznacza, że ​​nie jest on powiązana z żadnym konkretnym krajem. Ale nie każda giełda przyjęła ten standard. To, co nazywa się „BTC” na jednej giełdzie, może być „XBT” na innej.

Bitcoin jest często nazywany „cyfrowym złotem”, częściowo dlatego, że zarówno BTC, jak i złoto mają skończone zapasy. Nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów Bitcoinów, a ilość wydobytego do tej pory złota wynosi około 190 000 ton.

Sztabki złota Cena złotaMożna powiedzieć, że pod względem rzędów wielkości „jeden Bitcoin” jest porównywalny do „100 kilogramów” złota. To porównanie pokazuje, że wspólna jednostka miary Bitcoina jest raczej duża. Cena złota jest obliczana w „gramach”. Wystarczy sobie wyobrazić jak wyglądałby świat, gdyby zamiast tego złoto było sprzedawane i oznaczane jako 100 kg.

Przy zastosowaniu tego standardu obecna „cena złota” wynosiłaby prawie 5 milionów USD. Ale ponieważ używana jest mniejsza jednostka „gramów”, jeśli spojrzysz na cenę złota, zobaczysz, że wynosi ona około 50 USD. To znacznie bardziej przyjazna, przystępniejsza suma. Dlaczego Bitcoin nie powinien mieć podobnie małej jednostki miary?

„Bity” to jedna z opcji. Jeśli jeden BTC wynosi 9 000 USD, to cena jednego bitu wynosi 0,009 USD, co jest oczywiście bardziej zachęcające. W rzeczywistości już w 2013 roku ludzie wzywali, aby bity stały się wspólną jednostką pomiaru BTC. Obecnie niektóre giełdy pozwalają użytkownikom wybierać bity jako jednostkę ceny, ale generalnie nie jest to opcja domyślna.

Może to wydawać się małą rzeczą, ale postrzegana cena Bitcoina i sposób jej wyświetlania ma znaczenie. Psychologowie i marketerzy od lat wiedzą, że drobne zmiany, takie jak wycena przedmiotu za „19,99 PLN” zamiast „20 PLN”, mogą mieć znaczący wpływ na sprzedaż.

Bobby Lee z BTCC zaproponował, aby przemysł zmienił wspólną jednostkę Bitcoina na mBTC (0,001 BTC). Niektórzy sugerują używanie satoshi, ale wielu innych sugeruje używanie bitów (0,000001 BTC). Niezależnie od jednostki, ruch, aby Bitcoin wydawał się bardziej przystępny, może przyciągnąć nowych inwestorów bez wpływu na obecne zasoby inwestorów.

Osobiście nie mam zastrzeżeń do takiej zmiany. Zależy to głównie od akceptacji rynkowej. Jeśli miałoby zostać wdrożone, najpierw należy przeprowadzić ankietę wśród użytkowników i głosowanie – powiedział Leon Li, założyciel i dyrektor generalny cyfrowej wymiany walut Huobi.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kurs Bitcoina niedaleko poziomu 10000 USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty kontynuują impuls wzrostowy. Tylko w tym tygodniu kurs urósł o ponad 4 procent zbliżając się do psychologicznego oporu 10000 USD. Jego trwałe przebicie będzie oznaczało wyrysowanie nowego szczytu, co znacznie zwiększy szanse na powrót do trendu wzrostowego z celem na zeszłoroczne maksimum 13880 USD. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 9000 USD wyhamowałby tegoroczną presję kupujących, co otworzyłoby drogę do lokalnego wsparcia 7300 USD.

Zobacz również: Bitcoin najdroższy od ponad 3 miesięcy. Kurs BTC testuje okolice 9800 dolarów

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here