Naga MarketsBitcoin odrabia część strat. Kryptowaluty spadały przez rynek instrumentów pochodnych?Po poruszaniu się w okolicach kapitalizacji rynkowej wynoszącej niemal 2 bln. dolarów, rynek kryptowalutowy 7 kwietnia zanotował silniejszy, siedmioprocentowy spadek, obniżając całkowitą wartość ekosystemu do 1,8 biliona dolarów. Bitcoin w ramach środowej wyprzedaży spadał chwilowo poniżej poziomu 56 tys. dol., a ether wybijał poziom 2 tys. dol.

  • W czwartek kryptowaluty nieznacznie korygują i kurs BTC rośnie o 1,5%, a ETH powraca nad psychologiczne wsparcie
  • Czołówka rynku kryptowalutowego nadal jednak traci w ujęciu ostatniej doby, gdzie m.in. XRP oddaje 10,5% swojej wartości
  • Zdaniem analityków jednym z głównych powodów środowej wyprzedaży była nadmierna liczba pozycji lewarowanych na rynku cyfrowych aktywów

Środowy spadek kryptowalut spowodowany przez rynek terminowy?

Eksperci zazwyczaj wskazują na stosowanie nadmiernej dźwigni finansowej jako głównego podejrzanego silnych ruchów w ekosystemie cyfrowych aktywów. Gdy rynek zbliża się do historycznych maksimów inwestorzy stają się chciwi, co wyraźnie widać porównując wartość lewarowanych pozycji do poprzednich tygodni.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spadek kapitalizacji rynku. Źródło: Tradingview.com

Negatywna huśtawka cenowa 7 kwietnia przypomina rajd, który miał miejsce dwa dni wcześniej. Jednakże, traderzy detaliczni wykorzystują dźwignię finansową, używając wieczystych kontraktów futures (inverse swaps), które mogą wzmacniać korekty cenowe. Wystarczy ruch o 5%, by zlikwidować traderów korzystających z dźwigni 20:1, a księgi zleceń na giełdzie stają się mało płynne poniżej tych poziomów, gdyż traderzy rzadko mają złożone zlecenia.

Cienkie arkusze zleceń są kopalnią złota dla scalperów i biur arbitrażowych. Kiedy rynki detaliczne wchodzą w pozycje z dużą dźwignią, pojawia się wiele bodźców, aby obniżyć cenę i wywołać likwidacje pozycji lewarowanych.

Zagregowane likwidacje. Źródło: Bybt

Dzisiejsza 12-godzinna likwidacja o wartości 1,4 mld USD może wydawać się nadmierna, ale jest to suma wszystkich rynków kontraktów terminowych. Co więcej, stanowi to zaledwie 3% z 46 miliardów dolarów otwartego zainteresowania. Gdyby taki ruch miał miejsce pół roku temu, wartość ta wyniosłaby około 12%.

Wieloryby i animatorzy rynku prawdopodobnie wiedzieli, że arkusze zleceń na giełdzie są cienkie, a traderzy detaliczni są nadmiernie lewarowani. Nie można więc wykluczyć, że dzisiejsza akcja cenowa to przemyślany manewr.

Kup Bitcoin i inne cyfrowe waluty za pośrednictwem giełdy numer 1 w Polsce. Skorzystaj z szybkich wpłat i wypłat, dołączając do grona ponad 800 tys. użytkowników
SPRAWDŹ NAS

Bitcoin utrzymuje swoją konsolidację

Pomimo kilkuprocentowego spadku w środę i prób zejścia poniżej poziomu 56 tys. dol., kurs BTC odrabia w czwartek część strat i odbija od dwutygodniowych dołków. Jak widać na powyższym wykresie, rynek BTC cały czas utrzymuje dotychczasową konsolidację, poruszając się jednak bliżej jej dolnego zakresu.

Bitcoin na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Druga największa kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ether (ETH), również odrabia wczorajsze straty i co najważniejsze dla inwestorów powraca nad poziom 2 tys. dol. Gdyby bowiem cena zamknęła się trwalej poniżej, mogłoby to być sygnałem do silniejszej korekty spadkowej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy kryptowalut | cena dolara online | bitcoin analiza | bitcoin | złoty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here