Naga MarketsBitcoin odporny na Sell in May z Wall Street. Dane dot. kursu BTCStara maksyma z Wall Street mówiąca, że warto „sprzedać w maju akcje i wyjechać na wakacje” (z ang. Sell in May and go away) jest szkodliwa dla inwestorów z rynku bitcoina, sugerują dane rynkowe Messari.

  • Stara maksyma giełdowa sugeruje, by nie tradować w czasie lata.
  • Czy odnosi się ona do BTC? Kryptowalutowi inwestorzy uważają, że nie.

Bitcoin z rekordami

„Sprzedaj w maju” odnosi się do starej strategii inwestycyjnej, która odradza inwestowanie w miesiącach letnich, począwszy od maja. Chociaż może być to prawdą w kontekście tradycyjnych rynków, w kwestii bitcoina nie ma to chyba uzasadnienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
To dla mnie tylko mem – powiedział Coindesk Qiao Wang, inwestor z rynku kryptowalut i były trader z Tower Research.

Na przykład w maju ubiegłego roku cena bitcoina wzrosła o ponad 54 proc., podczas gdy średni miesięczny zwrot w 2019 r. wynosił mniej niż 8 proc. Bitcoin wzrósł w ubiegłym miesiącu o prawie 9 proc., nieco powyżej średniej rocznej wynoszącej około 8,5 proc.

To był maj, pachniała saska kępa…

Cofnijmy się jeszcze dalej w przeszłość. Podczas okresów bessy w 2015 i 2018 r. bitcoiny osiągały gorsze wyniki w maju niż wyniosła potem średnia miesięczna w całym roku. Ale w 2011 r., podczas pierwszego niedźwiedziego cyklu kryptowaluty, majowe zyski przewyższyły średnią miesięczną o 120 punktów procentowych.

Niemniej jednak powiedzenia rynkowe, takie jak „sprzedaj w maju i odejdź”, choć brakuje im realnych podstaw, często stają się samospełniającymi przepowiedniami lub są po prostu wynikiem anomalii statystycznej. Tak uważa np. Sam Trabucco, handlowiec kryptowalut w Alameda Research.

Mówiąc o historycznych osiągnięciach bitcoina w maju, Trabucco powiedział, że “nie widzi powodu, aby sądzić, że ten konkretny wzór jest niczym innym jak wariancją”. 

Krótko mówiąc, nie wiadomo, czy opłacało się całkowicie wyprzedać w maju. Dziś za 1 BTC na giełdach płaci się już 10 114 USD, o ok. 6 proc. więcej niż wczoraj.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here