Naga MarketsBitcoin odciągnął uwagę inwestorów od GPW. Obroty spadły w lutym o 13%W lutym 2021 r. łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 28,0 mld zł, czyli o 13% mniej niż miesiąc wcześniej (32,3 mld zł). Jak twierdzi Maciej Borkowski, Dyrektor Biura Analiz Inwestycyjnych Biura Maklerskiego Pekao powodem mniejszej aktywności inwestorów na rynku akcyjnym było kilka czynników: oprócz rosnących rentowności obligacji skarbowych i bardzo dobrej kondycji rynku surowców, odpowiadać miał za to między innymi rajd bitcoina (BTC) w kierunku historycznych maksimów powyżej poziomu 58 tys. dol.

  • GPW ze wzrostem obrotów w lutym o 52,3% rdr. W porównaniu ze styczniem (ujęcie mdm) spadek aktywności wyniósł natomiast 13%
  • Luty charakteryzował się co prawda mniejszą ilością sesji, jednak średnie dzienne obroty również były mniejsze wynosząc 1,3 mld względem 1,66 mld zł w styczniu
  • Wśród powodów mniejszego zainteresowania inwestorów rynkiem akcyjnym dyrektor biura analiz BM Pekao wymienia rajd bitcoina, którego ukoronowaniem były lutowe, historyczne maksima (ATH)
  • Kurs BTC w lutym umacniał się o 36%, a w kluczowym momencie miesiąca nawet o 75%

WIG20 tracił w lutym 2%, bitcoin zyskiwał 36%

Obroty na GPW cały czas utrzymują się na wysokich poziomach w ujęciu historycznym, luty przyniósł jednak spadek o 13% względem stycznia z poziomu 32,3 mld do 28 mld zł. Wśród czynników, za tym stojącym Maciej Borkowski z BM Pekao wymienia silny rajd wzrostowy na rynkach surowcowych (ropa i miedź), skok rentowności obligacji, ale również wspomina o bitcoine i jego silnym rajdzie z ostatnich miesięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Bitcoin, który z 35 tys. dol. na początku miesiąca doszedł w ciągu lutego do niemal 60 tys. dol. Bardzo dużo działo się na bitcoinie, co mogło odciągać uwagę inwestorów od innych klas aktywów, w tym od inwestycji giełdowych – komentuje Maciej Borkowski, Dyrektor Biura Analiz Inwestycyjnych Biura Maklerskiego Pekao.

Słabsza kondycja samego WIG20 miała być zależna od dwóch specyficznych czynników: braku decyzji w sprawie kredytów frankowych oraz ataku hakerskiego na CD Projekt. Sektory powiązane z tymi dwoma wydarzeniami odpowiadają za około trzecią część całej kapitalizacji indeksu polskich blue chipów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here