Dynamiczny wzrost Bitcoina o ponad 31 proc. w ciagu ostatnich kilkunastu dni sprawił, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy to już nowa hossa, czy tylko kolejna korekta w obserwowanym od listopada 2021 r. trendzie spadkowym. Mike McGlone, starszy analityk ds. rynków towarowych w Bloomberg Intelligence dostrzega pewną korelacją z dnem, które zostało osiągnięte w 2019 roku.
Bitcoin odbija jak w 2019 r.
Mike McGlone uważa, że obecny układ techniczny na notowaniach czołowej kryptowaluty znacznie przypomina to, co działo się na BTC tuż przed hossą z 2019 roku. Dostrzega on jednak jedną znaczącą różnicę pomiędzy tymi dwoma sytuacjami.
Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy bowiem, że między 17 grudnia 2017 roku, a 15 grudnia 2018 roku czołowa kryptowaluta osunęła się o ponad 84 proc., by następnie odbić o niemal 345 proc. w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Nim doszło jednak do właściwego odbicia, BTC utrzymywał się przez cztery miesiące na względnie stabilnym poziomie, by następnie wystrzelić jak z procy.
Dość podobnie wygląda także obecna sytuacja. Od pierwszej połowy listopada ub.r. Bitcoin utrzymywał się bowiem w konsolidacji miedzy wsparciem w wysokości 15 600 dolarów, a oporem rejonie 18 500 dolarów, z której to dopiero przed tygodniem wybił górą.
Jest jednak znacząca różnica
Mike McGlone, starszy analityk ds. towarów w Bloomberg Intelligence zwraca jednak uwagę, że choć Bitcoin rzeczywiście tworzy dno podobne do tego, które powstało przed hossą w 2019 roku, to jednak, w przeciwieństwie do roku 2018, kiedy to instytucje finansowe, takie jak Rezerwa Federalna, łagodziły swoją politykę pieniężną, tym razem nadal ją zacieśniają.
– Spadek Bitcoina o około 80% do najniższego poziomu z 2022 r. odpowiada dołkowi z 2018 r., ale kluczową różnicą jest to, że globalna płynność się kurczy. Biorąc pod uwagę, że Fed i największa liczba banków centralnych w historii wciąż zacieśniają politykę, jest mało prawdopodobne, że nastąpi dołek, a odbudowa aktywów określanych jako najszybszy koń w wyścigu będzie tak łatwa – uważa McGlone.
Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach. |
Analityk dostrzega potencjał, że Bitcoin osiągnął już dno. Zaznacza on przy tym jednak, że głównym ryzykiem dla wszystkich aktywów ryzykownych pozostają wciąż rosnące stopy procentowe. W 2019 r., kiedy czołowa kryptowaluta obijała od dna, Fed łagodził już bowiem swoją politykę pieniężną
– Wtedy Fed już zaczął luzować, a my utrzymaliśmy dno i wybiliśmy się wyżej (…) W tej chwili (banki centralne – red.) zacieśniają agresywnie, więc patrzysz na to i nie możesz być zbyt podekscytowany żadnymi rynkami. Należy dać im trochę czasu – wskazał McGlone.
Autor poleca również:
- Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
- Z 12 mln dolarów zostało… 12 tys. Usain Bolt oszukany przez firmę inwestycyjną!
- Zaorski shortuje Daxa! Oczekuje, że rynek “spłynie krwią”
|
Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjna