Naga Markets
Mike McGlone, analityk Bloomberga

Dynamiczny wzrost Bitcoina o ponad 31 proc. w ciagu ostatnich kilkunastu dni sprawił, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy to już nowa hossa, czy tylko kolejna korekta w obserwowanym od listopada 2021 r. trendzie spadkowym. Mike McGlone, starszy analityk ds. rynków towarowych w Bloomberg Intelligence dostrzega pewną korelacją z dnem, które zostało osiągnięte w 2019 roku.

Bitcoin odbija jak w 2019 r.

Mike McGlone uważa, że obecny układ techniczny na notowaniach czołowej kryptowaluty znacznie przypomina to, co działo się na BTC tuż przed hossą z 2019 roku. Dostrzega on jednak jedną znaczącą różnicę pomiędzy tymi dwoma sytuacjami.

Spoglądając na notowania Bitcoina zauważymy bowiem, że między 17 grudnia 2017 roku, a 15 grudnia 2018 roku czołowa kryptowaluta osunęła się o ponad 84 proc., by następnie odbić o niemal 345 proc. w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Nim doszło jednak do właściwego odbicia, BTC utrzymywał się przez cztery miesiące na względnie stabilnym poziomie, by następnie wystrzelić jak z procy.

Dość podobnie wygląda także obecna sytuacja. Od pierwszej połowy listopada ub.r. Bitcoin utrzymywał się bowiem w konsolidacji miedzy wsparciem w wysokości 15 600 dolarów, a oporem rejonie 18 500 dolarów, z której to dopiero przed tygodniem wybił górą.

Jest jednak znacząca różnica

Mike McGlone, starszy analityk ds. towarów w Bloomberg Intelligence zwraca jednak uwagę, że choć Bitcoin rzeczywiście tworzy dno podobne do tego, które powstało przed hossą w 2019 roku, to jednak, w przeciwieństwie do roku 2018, kiedy to instytucje finansowe, takie jak Rezerwa Federalna, łagodziły swoją politykę pieniężną, tym razem nadal ją zacieśniają.

– Spadek Bitcoina o około 80% do najniższego poziomu z 2022 r. odpowiada dołkowi z 2018 r., ale kluczową różnicą jest to, że globalna płynność się kurczy. Biorąc pod uwagę, że Fed i największa liczba banków centralnych w historii wciąż zacieśniają politykę, jest mało prawdopodobne, że nastąpi dołek, a odbudowa aktywów określanych jako najszybszy koń w wyścigu będzie tak łatwa – uważa McGlone.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Bossa

Analityk dostrzega potencjał, że Bitcoin osiągnął już dno. Zaznacza on przy tym jednak, że głównym ryzykiem dla wszystkich aktywów ryzykownych pozostają wciąż rosnące stopy procentowe. W 2019 r., kiedy czołowa kryptowaluta obijała od dna, Fed łagodził już bowiem swoją politykę pieniężną

– Wtedy Fed już zaczął luzować, a my utrzymaliśmy dno i wybiliśmy się wyżej (…) W tej chwili (banki centralne – red.) zacieśniają agresywnie, więc patrzysz na to i nie możesz być zbyt podekscytowany żadnymi rynkami. Należy dać im trochę czasu – wskazał McGlone.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjnaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKorekta na rynku miedzi
Następny artykułKurs dolara będzie spadał ze względu na pivot FED, wskazuje TS Lombard
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.