Naga MarketsBitcoin nigdy nie będzie tak prywatny jak Monero, twierdzi Andreas AntonopoulosAndreas Antonopoulos twierdzi, że bitcoin prawdopodobnie nigdy nie będzie gwarantował prywatności w takim stopniu jak np. Monero.

  • Antonopoulos jest zdania, że BTC nie gwarantuje prywatności.
  • Eksperci sądzą jednak, że istnieje kilka rozwiązań, które sprawią, że powyższe może stać się realne.

Bitcoin nie jest anonimowy

W czasie sesji pytań i odpowiedzi na żywo na swoim kanale YouTube Antonopoulos w dniu 7 lipca powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby bitcoin (BTC) kiedykolwiek wdrożył funkcje prywatności podobne do tych używanych przez Monero (XMR).

Te artykuły również Cię zainteresują
Antonopoulos powiedział, że tworzenie takich funkcji w kryptowalutach pokroju BTC „wywołałoby ogromne kontrowersje”. Ponadto powiedział, że struktura bitcoina po prostu nie pozwala na ukryte adresy.

Myślę, że wkrótce zobaczymy Schnorr, Taproot i Tapscript, które otwierają drzwi do wielu ulepszeń –  powiedział Antonopoulos. Dodał, że takie rozwiązania “nadal nie zawierają (…) ukrytych adresów, które są stosowane w przypadku Monero. Bitcoin nie jest monetą prywatności.”

Funkcje prywatności bitcoina są skuteczne?

Funkcje, do których odnosi się Antonopoulos – Schnorr, Taproot i Tapscript (aktualizacja skryptów do Taproot) – były podawane przez innych członków społeczności kryptowalutowej jako potencjalnie czyniące z bitcoina bardziej prywatną monetę. Eksperci twierdzą, że sprawią one, że adresy w sieci będą ukryte, a inne dane w blockchainie będą “zamglone”. Czy jednak tak się stanie?

Bitcoiny można więc traktować jako pseudoanonimowe niż w pełni anonimowe, ponieważ wiele transakcji w łańcuchu bloków BTC można nadal śledzić, nawet po wprowadzeniu tych ulepszeń dot. prywatności.

Pamiętajmy też, że implementacja tego typu rozwiązań byłaby bronią obosieczną. Z jednej strony wielu użytkowników chętnie by z nich korzystało, ale z drugiej dałoby to argument przeciwnikom BTC na to, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane przez terrorystów i przestępców. Może więc dobrze, że dziś BTC nie gwarantuje pełnej anonimowości.

Autor poleca też: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here