Naga MarketsBitcoinBitcoin jest powszechnie uznawany jako cyfrowe złoto, a niektórzy uważają, że inwestorzy postrzegają tę kryptowalutę jako bezpieczną przystań przed globalną niestabilnością. Ostatni konflikt między Stanami Zjednoczonymi, a Iranem wydaje się potwierdzać tę tezę, ponieważ cena BTC wzrosła wraz ze złotem w tych pełnych napięcia początkach 2020 roku. Jednak dane długoterminowe dają zupełnie inny obraz – nie ma większej korelacji między ceną Bitcoina i złota.


Zobacz również: Bitcoin na fali entuzjazmu na początku 2020 r. Ma to związek z halvingiem?

Bitcoin nie tak bezpieczny jak złoto?

Dane na poniższym wykresie pokazują poziom korelacji między BTC, a złotem, eterem i indeksem S&P 500. Obliczenia korelacji rang Spearmana (90-dniowe) są wykorzystywane przez Coin Metrics do wyświetlania danych.

W obliczeniach korelacji rang Spearmana korelacja cen jest mierzona w skali od -1 do 1. Wynik -1 oznacza idealną korelację odwrotną, wynik 0 oznacza brak korelacji, a wynik 1 wskazuje na idealny poziom pozytywnej korelacji.

Jak pokazuje wykres, korelacja cen między Bitcoinem, a złotem wahała się od 0 do 0,2 od końca 2013 roku. Oznacza to bardzo słaby poziom korelacji między tymi dwoma aktywami. Z drugiej strony Ether ma wysoki stopień korelacji z Bitcoinem, szczególnie od początku 2018 roku.

Bitcoin czasami wydawał się być bezpieczną przystanią w obawie przed globalnymi zawirowaniami. Osiągnął dobre wyniki w czasie kryzysu zadłużenia Grecji w czerwcu 2015 r., głosowania w sprawie Brexitu w czerwcu 2016 r. i wyborów Donalda Trumpa w listopadzie 2016 r.

Jednak poziom korelacji między Bitcoinem, a złotem pozostał mniej więcej taki sam przez prawie całą dostępną historię notowań. Pomimo twierdzeń, że Bitcoin osiągnął status bezpiecznego zasobu, w rzeczywistości kryptowaluta była nieco odwrotnie skorelowana ze złotem jeszcze w październiku 2019 r.

Chociaż prawdą jest, że cena BTC wzrosła wraz ze złotem po zabiciu Qasem Suleimaniego, to długookresowa korelacja tych dwóch aktywów pozostaje znikoma. Cyfrowa analogia złota nadal działa na korzyść Bitcoina tworząc ogólny sentyment rynkowy, jako apolityczny, zdecentralizowany cyfrowy zasób. Jednak wciąż mu daleko do zdobycia uznania jako bezpiecznej przystani na poziomie złota. W przyszłości należy uważnie obserwować korelację cen, ponieważ wyższy stopień korelacji może wskazywać, że Bitcoin zyskuje na popularności jako legalny alternatywny magazyn wartości.

XM oferuje traderom minimalne depozyty od 5 dolarów oraz bezpieczeństwo dzięki licencjom CySEC, ASIC i FCA. Handluj z brokerem posiadającym 10-letnią tradycję rynkową i ponad 2.5 miliona klientów na całym świecie.

Kurs Bitcoina rozpoczyna tydzień od spadków

Wraz z początkiem nowego tygodnia notowania najpopularniejszej kryptowaluty odnotowują spadek o około 1 procent do godziny 14:30 oscylując przy poziomie 8100 USD. Kurs konsoliduje przy okrągłym poziomie 8000 USD nieznacznie powyżej spadkowej linii trendu. Jeśli kupującym uda się przebić lokalny szczyt oporu 8400 USD wówczas powinno dojść do silniejszego odreagowania w kierunku poziomu 9050 USD, a w konsekwencji przetestowanie psychologicznego oporu 10000 USD. Z drugiej strony ponowny spadek poniżej linii trendu powinien utrzymać presję sprzedających z celem na grudniowy dołek 6400 USD.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here